Sağlık 06 Kasım 2021 - 02:50:51

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid yüksekliği; kanda bulunan yağ oranının olması gerekenden fazla olması durumudur.

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hayvansal ve bitkisel olan yağların esas bileşenine trigliserid denir. Canola yağı, yağ, mısır özü, margarin ve tere yağ bunların hepsini kapsar. Genel itibari ile çok fazla yağlı yiyecekler tüketen kişilerde bu değer yüksek çıkmaktadır. Bunun yanı sıra fazla alkol tüketen kişiler için de aynı sonuç geçerlidir. Un, et, şeker, nişasta, patates, nişasta ve pirinç karbonhidrat içermektedir.

Trigliserid yüksekliği karbonhidrat grubu ile bağlantılıdır. Bu yüksekliğin sebebi genetik olabilir. Bu değer seviyesinin yüksek olmasının nedeni genetik faktörlerden kaynaklı değilse sağlıklı bir diyet programı ile normal seviyeye dönebilmektedir.

Trigliserid Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Doymuş yağ içeren besinleri fazlaca tüketmek karaciğer aracılığı ile kolesterol oluşmasına neden olur. Bu durum kanda bulunan kolesterol oranının yükselmesine sebebiyet verir. Bunun haricinde daha fazla kalori almak ya da alkol tüketmek trigliserid yüksekliğine neden olmaktadır.

Sağlıklı bir kişide olması gereken trigliserid oranı yüz elli mgr/dl olmalıdır. Özellikle iki yüz mgr/dl. seviyesinin üzerinde olan kişilerde damar tıkanıklığından kaynaklı olarak felç olma olasılığı meydana gelmektedir. Felç olma riskinin oranı ise yüzde otuz olarak arttığı görülmektedir.

Bunların yanı sıra trigliserid yüksekliğini oluşturan başka nedenler de vardır. Böbrek yetmezliği, diyabet, kortizon kullanımı, östrojen kullanımı, pankreas bezi iltihaplanması, tiroid bezi yetmezliği ve hamilelik gibi durumlar trigliserid seviyesinin yükselmesine yol açan nedenler arasında yer almaktadır. Tansiyon rahatsızlığından dolayı kullanılan tansiyon ilaçları, kalp ilaç çeşitleri ve idrar söktürücülerden dolayı bu değerin seviyesi artmaktadır.

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kandaki yağ oranı seviyesinin düşmesi için kişinin şeker ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durması gerekir. Hazır meyve suları içilmemeli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Zayıflamak ve kişinin ideal kilosuna inmesi bu problemi ortadan kaldırır.

Vücutta trigliserid yüksekliği söz konusu ise yemeklerde zeytinyağı kullanmak gerekir. Ayrıca margarin tüketilmemelidir. Alkol kullanımı çok az bir seviyeye düşürülmelidir. Sebze tüketimi arttırılmalı ve bol bol meyve tüketilmelidir. Omega3 içeren besinler tüketilmelidir. Hamur işi, kızartma ve cipsten uzak durmak gerekir. Börek, mantı, ekmeği kişi hayatından çıkarmalıdır.

Gün içerisinde 30 dakika yürüyüş veya spor yapılabilir. Sağlıklı diyet programı uygulayan kişilerde bu oran hala düşmüyor ise kişi mutlaka hekime muayene olmalıdır.

Trigliserid Yüksekliğine Ne İyi Gelir?

Trigliserid yüksekliği vücut için oldukça zararlı olan bir durumdur. Kandaki yağlanmayı azaltmak için beslenme değerlerine önem veriniz. Fındık, ceviz ve badem bu ya oranının düşmesi için faydalı olan yiyecekler arasındadır. Çavdar, adaçayı, nane, ardıç, kuşdili, ay çiçeği, kekik, buğday çimi, kekik, karabaş otu bitkileridir.

Yeşil yapraklı sebzelerin tamamı, patates, marul, domates, lahana, havuç, brokoli, soğan, semizotu, sarımsak, pırasa gibi besinler bu değerin seviyesini düşürmektedir. Trigliserid yüksekliği genel olarak yağlı beslenen kişilerde kendini gösterir ve buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Miktarını düşürmek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir.

  • trigliserid
  • trigliserid yüksekliği
  • trigliserid yüksekliği neden olur
  • trigliserid nasıl düşürülür
Yorumlar
Ferhat Kızıl trigliserid yüksekliği ne demek? Nedenleri nelerdir? Bu değerin yüksek çıkmasına neden olan etmenler nelerdir? Yüksek çıkması herhangi bir hastalığın habercisi olabilir mi bir zararı olur mu? Nasıl bir önlem almak gerekir? cevapla
Hamiyet Arslan Trigliserid testi sonucunda benim değerlerim biraz yüksek çıktı. Bunun için tedavi yapılması gerektiği söyledi doktor. Öncelikle tükettiğim besinlerim birçoğunda değişiklik yaptı ve yenmemesi gerekenleri listeledi. Başlarda biraz zorlansam da şuan iyi gidiyor. cevapla
Firat Akcay Tek yapilmasi gereken kendinizi disipline etmek, katil gidalar (cips, hamur isi, pizza, hamburger, kola vs) yerine saglikli beslenin, egzersiz yapin, bu sekilde dusecek ve siz de sasiracaksiniz bu duruma, gida disiplini sart :) cevapla
yorum yaz
İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı, Zararları