Sağlık 22 Haziran 2021 - 10:26:43

Üveyik Hastalığı Nedir? Bulaşıcımıdır? Belirtileri ve Tedavisi

Üveyik Hastalığı Nedir? Bulaşıcımıdır? Belirtileri ve Tedavisi

Gözün içerisinde yer alan damar tabakasında iltihaplanma problemleri bulunuyorsa bu durum üveyik hastalığı olarak isimlendirilmektedir.

Üveyik Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mıdır?

Gözün içerisinde yer alan damar tabakası tıp dilinde uvea olarak isimlendirilmektedir. Bu tabakada farklı sebeplerden dolayı iltihap problemleri başlayabilir. Bu kişilerin rahatsızlığı üveyik hastalığı olarak isimlendirilirken sosyal açıdan zorlayıcı belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Uvea isimli damar tabaka gözün her kısmına ulaşarak gözü beslemek ile görevli olduğundan bu tabakada yaşanan hastalık gözün her kısmını etkileyebilmektedir. Bu durum kişilerin görme kaybı yaşamasına da sebep olabilmektedir. Genel olarak yaşça ilerlemiş insanlarda ortaya çıktığından bu görme problemlerine çok fazla önem verilmez. Bulaşıcı bir hastalık olmadığından insanların üveit hastalığı olan kişilerle temastan ya da aynı ortamda bulunmaktan kaçınmasına gerek yoktur.

Üveit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda birçok farklı hastalık gözdeki damar dokusunu etkileyerek insanların üveit hastalığına yakalanmasına sebep olabilir. Genel olarak bu rahatsızlıklar yaşlılık ile ortaya çıktığından üveit hastalığı da yaşça ilerlemiş kişilerde gözükmektedir. Bu hastalığa virüs, bakteri, parazit ya da mantarlar sebep olabilmektedir. Bu etmenlerin sebep olduğu rahatsızlıklar farklı yaşlarda kendisini gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra romatizmal hastalıklar, frengi, ülser Behçet hastalığı ya da göz travması da bu hastalığın en önemli sebepleri arasında gösterilmektedir.

Üveyik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Üveyik hastalığının belirtileri gözün hangi bölümünü etkilediğine göre değişiklik göstermektedir. Eğer gözün ön kısmında bu hastalık varsa insanlarda gözde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresinde ağrılar, uçuşmalar ve ışığa karşı hassaslık gibi belirtiler gösterir. Ancak arka bölümünde bu hastalık daha yoğun bir şekilde kendisini gösteriyorsa bu durumda tek belirti bulanık görme olacaktır. Üveit hastalığı göz merkezinde oluşursa azı olarak görme yetisinde azalmalar meydana gelmektedir. İnsanları genelde en fazla rahatsız eden belirti budur. Bu belirtilere ek olarak gözüz kanlanması, sulanması ve ani oluşan ışık çakmaları gözlemlenebilmektedir.

Üveyik hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Üveyik hastalığı bulunan kişilerde tedavinin tam anlamıyla gerçekleşmesi söz konusu değildir. İnsanlarda ortaya çıkan belirtilerin mümkün olduğunca ortadan kaldırılması en önemli konu olarak görülmektedir. Eğer bu hastalık çok öncesinden teşhis edilirse insanlarda herhangi bir görme kaybına sebep olmadan ilaçlar ile müdahale edilebilmektedir. Ancak sürecin sonunda bu hastalığın fark edilmesi belirtilerin ortadan kaldırılmasını da zorlaştırmaktadır. Özellikle gözün ön kısmında yer aldığı durumlarda müdahale daha kolay bir biçimde yapılabilir ve tedavi süreci daha başarılı geçer. Üveit hastalığı gözün arkasına doğru ilerledikçe tedavi şansı da azalmaktadır. Bu hastalığın kişilerde görme kaybına sebep olmaması için düzenli olarak göz muayenesinin yapılması gerekli olur. Hem görmeyi hem de gözün görünüşünü etkileyen üveit hastalığının yenilebilmesi için düzenli olarak göz kontörlünün yapılması ve hastalığın erken teşhisi gereklidir.

  • üveyik hastalığı
  • üveyik hastalığı nedir
  • üveit hastalığı
  • üveyik hastalığının belirtileri
Yorumlar
Zekiye Aktan Üveyik hastalığı bulaşıcı mıdır? Üveit hastalığı doktorları İstanbul'da nerede var? Bu hastalığın nedenleri nelerdir? Bitkisel olarak tedavisi var mı? Ameliyatı nasıl yapılır? Yorumlarda bazı kişiler bu hastalık nedeniyle ameliyat olduğunu söylüyordu. cevapla
yorum yaz
Çitlembik Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatları ve Zararları