Vajinal kaşıntı ve yanma neden olur? Nedenleri nelerdir?
Sağlık

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

22 Mart 2018 - 01:36:07

Kadınların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de vajinal kaşıntı ve yanmanın meydana gelmesidir. Birçok kadında meydana gelen bu durum genellikle akıntı ve kötü koku ile beraber meydana gelerek kişiyi rahatsız edici bir hal almaktadır. Vajina doğal yapısı gereği kendini yenileyebilen ve bakterilere karşı kendini koruyabilen yapıya sahiptir. Vajinal kaşıntı ve yanma hissi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nedir?

Genel olarak her yaş grubunda meydana gelen vajina kaşıntısı vajinanın iç kısmından başlayarak dışarıya ulaşmaktadır. Bakterilerin bu bölgede çok fazla artması ve temizliğin yapılmamasından dolayı kaşıntı meydana gelmektedir. Hassas bir bölge olduğu için enfeksiyonların sıkça ortaya çıkması vajina içinde şiddetli kaşıntı ve yanma hissi oluşturmaktadır. İltihapla sonucunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Vajinada kaşıntıya sebep olan faktörler arasında mantar ve egzama en çok karşılan durumlardandır. Mantar bölgede çok fazla kaşıntıya sebep olarak kızarıklık ve şişme de yapabilmektedir. İdrar yaparken yanma hissinin oluşması vajinal iltihaplanmaya sebep olur. Akıntı ve kötü kokunun oluşmasına sebep olan bu durum acilen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Neden Olur?

  • Kadınlarda sıkça karşılaşılan durumlardan biri olan vajina kaşıntısı akıntı ve kötü koku olmamasına rağmen zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Özellikle beslenmede çok fazla tuz tüketmek geçici kaşıntının olmasına sebep olabilir.
  • Vajina ve dış genital bölgede kişisel bakımın oldukça büyük rolü bulunmaktadır. Bölgenin yıkanması ve temizlenmesi kaşıntının oluşmasına engel olabilmektedir.
  • Prezervatif ya da çeşitli doğum kontrol yöntemlerinden bazıları da vajinal kaşıntıya sebep olmaktadır. Hamilelik esnasında ya da adet döneminde de vajina kaşıntısı meydana gelebilmektedir.

İdrar Yolu İltihabı Kaşıntı Yapar mı?

İdrar yolu iltihaplanması gibi rahatsızlıkların da vajina kaşıntısına neden olduğu bilinmektedir. Genellikle mantar olması vajina bölgesinin iltihaplanmasına sebep olur. Bu durum karşısında mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir. Vajina kaşıntısı ve vajinada yanma cinsel ilişki sırasında da meydana gelebilmektedir. Bu durum genel olarak vajina bölgesinde ve yumurtalıklarda hastalık habercisi olabilmektedir.

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir vajinal kaşıntı ve yanma, kötü koku ve yanma hissinin olmaması gerekmektedir. Özellikle akıntının rengi bu durum hakkında bilgi edinmeye yardımcı olabilir. Kadınlarda meydana gelen akıntı doğal bir süreçtir. Fakat akıntının sarı ve yeşil renkte olması bunun yanı sıra kötü kokunun meydana gelmesi vajina sağlığını tehdit etmektedir. Vajina kaşıntısının giderilmesi için doktora başvurulması daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Çoğu kadın bu durumu dile getirmekten hoşlanmadığı için yanlış ve kulaktan duyma tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması vajinadaki kaşıntıyı ve yanmayı giderecektir. Hastanın durumuna göre fitil antibiyotik tedavisi ya da krem uygulaması yapılmaktadır. Kadın doğum uzmanı tarafından kullanılan ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca kişisel temizliğe de özen gösterilmelidir.

Yorumlar
Serap Tüzün 22 Mart 2018 - 01:46:07 Vajinal kaşıntı nasıl geçer? Vajinal kaşıntı ve yanma için bitkisel çözüm yolları var mı? Sanırım mikrop kaptığı için bu tarz problemler karşılaşıyorum. İlaç kullanmak istemiyorum kaşıntıyı ve yanma hissini geçirmenin doğal bir yolu var mı onu araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: