Sağlık 22 Mart 2021 - 02:26:09

Suda Eriyen Vitaminler Nelerdir? Özellikleri Nedir?

Suda Eriyen Vitaminler Nelerdir? Özellikleri Nedir?

Vitaminler yağda ve suda çözülen vitaminler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Suda eriyen vitaminler ise C vitamini ve B vitamini gruplarıdır. Bunların yanı sıra folik asit vitamini de suda eriyen vitaminler arasında yer alır.

Suda Eriyen Vitaminlerin Özellikleri Nelerdir?

Suda eriyen vitaminler vücut sağlığının en önemli kaynaklarından biridir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olur. B vitamini gruplarında vücuda enerji veren vitaminler genellikle karbonhidrat kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. Vücutta kan hücrelerinin çoğalması için B12 vitamini mutlaka alınması gereken vitaminlerden biridir. B12 eksikliği birçok hastalığın meydana gelmesine sebep olarak vücuttaki kan hücrelerin yetersiz kalmasına neden olabilmektedir. C vitamini kas ve kemik dokusunun geliştirilmesi için tercih edilmektedir. Dokuların onarılması için ve kolajen yapısının arttırılması için tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken bu vitamin vücuda fazla alındığında idrar yolu ile vücuttan fazlası atılır. Yaralanmalarda cildin hemen tedavi edilmesinde etki gösterir.

Suda Eriyen Vitaminler Neden Depolanmazlar?

Suda eriyen vitaminler besinlerden ya da dışarıdan takviye ile vücuda alınabilmektedir. Vitamin kapsülleri ya da vitamin içerikli içecekler vitamin eksikliğinin bir kısmını karşılayabilmektedir. Bunun dışında tüketilen gıdalar ile vücuda alınması daha doğru olacaktır. Suda eriyen vitaminler vücutta depolanmaz. Fazla alınan C vitamini vücuttan atılabilmektedir. B vitamini gruplarında sadece B12 vitamini vücutta depolanmaktadır.

Suda Eriyen Vitaminler Hangi Besinler Bulunur?

  • B vitamini enerji kaynaklı besin olduğundan karbonhidratlı gıdalarda daha fazla bulunmaktadır. Bu vitamini içeren gıdaların çok fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. Ekmek, pirinç, makarna, karaciğer, kuru baklagil, ceviz, fıstık ve fındık B1 bakımından zengin olan gıdalardır.
  • Süt ve süt ürünleri, böbrek, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler B2 vitaminin bolca bulunduğu gıdalardır. Tavuk, balık, pirinç ve kuru baklagil gıdalarında B6 vitamini bol miktarda bulunur.
  • Vücut sağlığında önemli olan vitaminlerden biri olarak bilinen B12 vitamini ise balık, tavuk, kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır. B12 vitamini suda çözülen vitaminler arasında yer alan fakat vücutta depolanan vitaminlerden biridir.
  • C vitamini bağışıklık sisteminde etkili olduğu için genel olarak sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Portakal, limon, mandalina, pırasa ve diğer yeşil sebzelerde de bulunan C vitamini vücutta hücre yenilemesini yapan en etkili vitaminlerdendir.
Suda Eriyen Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

Vitaminlerin düzenli olarak vücuda alınması ve sağlık açısından büyük öneme sahip olması ilerleyen yaşlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına engel olmaktadır. Kalp ve beyin sağlığı için tüketilen gıdaların bol miktarda vitamin içermesi gerekmektedir. Suda eriyen vitaminler dışından yağda eriyen vitaminlerin de düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekmektedir. Yağda çözülebilen vitaminlerde özellikle cilt sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Günlük alınması gereken vitamin miktarları düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir.

  • suda eriyen vitaminler
  • suda eriyen vitaminler hangi besinlerde bulunur
  • suda eriyen vitaminlerin özellikleri
Yorumlar
Seda Özlemiş Suda eriyen vitaminlerin eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir? Bu vitaminler neden günlük alınmalıdır? Hangi vitamin bu özelliklere sahip ve gün içerisinde biz bunlar nasıl temin edebiliriz? Bunlar vücutta depolanır mı? cevapla
yorum yaz
Çağlanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilosu Ne Kadar?