Sağlık 22 Mart 2021 - 06:16:16

Kolay Hamilelik İçin İpuçları ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kolay Hamilelik İçin İpuçları ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Genel olarak 35 yaş altı kadınlarda düzenli gerçekleştirilen cinsel hayatta gebeliğin gerçekleşmesi normal süreçlerden biri olarak bilinmektedir. Gebeliğin gerçekleşmesi için kadın ve erkeğin düzenli cinsel yaşamının olması ve özellikle yumurta ve sperm kalitesinin yüksek olması gerekmektedir. Kolay hamilelik için gereken şartların yerine getirilmesi sağlıklı bir gebeliğin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Kolay Hamilelik İçin İpuçları Nelerdir?

Gebeliğin gerçekleşmesi için sperm kalitesinin önemli olduğu bilinmelidir. Sperm ömrü 3- 5 gün arasında olduğundan sağlıklı bir cinsel ilişkide gün aşırı cinsel ilişki yaşanmalıdır. Spermin sağlıklı ve güçlü olması yumurtanın döllenmesi için en önemli şartlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden gün aşırı cinsel ilişki yaşamak gebeliğin gerçekleşmesi için ilk adımlardan biridir. Gebe kalınmaya karar verildiğinde özellikle alkol tüketiminin olmaması gerekir. Alkol erkekte sperm kalitesinin düşmesine sebep olur. Testosteron ve sperm kalitesini düşürdüğü için alkol tüketimi tamamen kesilmelidir. Gebe kalmak ve kolay hamilelik sağlanması için hem kadın hem de erkeğin tütün ve bağımlılık yapan ürünlerin bırakılması gerekmektedir.

Gebeliği Engelleyen Şeyler Nelerdir?

Gebeliğin gerçekleşmesini engelleyen en temel sebepler arasında yer alan sigara ve tütün ürünleri gebelik gerçekleşmiş olsa da anne ve bebek sağlığını tehdit etmektedir. Vitamin ve minerallerin vücuda bol miktarda alınması özellikle yumurtlama döneminde gebeliğin gerçekleşmesine katkı sağlar. Folik asit, kalsiyum, D vitamini ve C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşmesi için sperm ve yumurtlama kalitesinin dışında ovulasyon döneminin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bu dönem spermin yumurtayı dölleme oranı daha yüksek olan dönemdir. Gebe kalmaya karar vermeden önce kullanılan doğum kontrol hapları gebeliğin gerçekleşmesini geciktirebilmektedir. Bu yüzden planlı bir gebelik olacak ise mutlaka 6 ay öncesinden doğum kontrol haplarının bırakılması gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Kadınların gebe kalmadan önce gebeliğe karar vermiş olması bazı alışkanlıkların bırakılmasını gerektirebilmektedir. Beslenme ve yaşam şartları gebelikte büyük rol oynamaktadır. Anne adayının hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını koruması sağlıklı gebelik döneminin yaşanmasına yardımcı olur.
  • Gebeliğin ilk zamanlarında oluşan mide bulantıları anneyi oldukça rahatsız edici bir hal almaktadır. Gıdalardan tiksinme ve bazı gıdalara karşı tepki vermesi doğal bir süreç olabilir. Hormonlara bağlı olarak annenin duygu geçişleri de çok fazla olabilmektedir.
Hamile Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelikte anne adayının beslenmesine dikkat etmesi bebeğin gelişimi üzerinde rol oynar. Bazı gebeliklerde lekelenmeler ya da devam eden açık renkte kanamalar da meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında soğuk kanlı olunması ve gebelikte bu durumun normal bir süreç olabileceği unutulmamalıdır. Gebeliğin gerçekleşmesi için uygulanan yöntemler gebelik boyunca sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kolay hamilelik sağlanabilir. Bunun yanı sıra mutlaka doktor kontrolünün aksatılmaması ve bu süreçte anneye destek olunması gerekmektedir

  • kolay hamilelik
  • kolay hamilelik için ipuçları
Yorumlar
Begüm Aydın Hamileliğin rahat geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Kolay gebelik için ilişki nasıl olmalı? Hamile kalmak istiyorum ama gebeliğin birtakım zorlukları var bunların kolay bir şekilde atlatılması için neler yapmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Domalan Otu Nedir? Domalan Otunun Faydaları ve Zararları