Sağlık 22 Mart 2021 - 10:06:24

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

Beden sağlığında olduğu gibi ruhun da beslenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Psikolojik rahatsızlıkların bir çoğu genel olarak yetersiz beslenmeden kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin sağlıklı beslenmesi ruh sağlığını önemli ölçü de etkilemektedir. Günün en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltının her sabah yapılması ve güne zinde başlamak kişinin gün içerisinde daha mutlu ruh halinde olmasına yardımcı olur.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Fiziksel bir sağlık için tüketilmesi gereken besinler içerisinde yer alan vitamin ve mineraller vücut sağlığını korumaktadır. Zinde ve enerjik bir vücutta ruhun beslenmesi de sağlanabilmektedir. Kahvaltının aksatılmaması kişiyi gün içinde oldukça enerjik yapar. Vücudun enerjisi yerinde olduğunda ruh sağlığının korunması sağlanır. Kahvaltıda tüketilen gıdalar arasında yer alan domates, salatalık, peynir ve bir tatlı kaşığı şekerli besinler uzun süre tokluğu sağlar. Tok başlanan günün geri kalan kısmında da fazla acıkmadan öğünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri vücutta mutluluk yaratan besinler arasında yer alır. Özellikle yatmadan önce içilen ılık süt rahat uyku uyumak için yeterli olacaktır. Uyku düzeninin korunmasını sağlayan süt mutlu uyanmaya yardımcı olacaktır.

Psikolojik Hastalıklara İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Su hayatın en önemli besin kaynaklarından biridir. Vücudun büyük bir bölümü su olduğu için aslında ruhunda gıdaları arasında yer almaktadır. Günlük su tüketimi miktarının rahat ve bilinçli şekilde tüketilmesi ruhun daha da rahat beslenmesini sağlar. Vücudun salgıladığı hormonlar ruh sağlığını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Çikolata mutluluk hormonunun salgılanması için hormonları harekete geçirir. Mutlu bir bireyde ruh sağlığını koruyucu olan çikolata tüketimi yediklerinden de haz alma duygusunu arttıracaktır. Psikolojik hastalıkların temeline bakıldığında en büyü sorunun omega 3 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda omega 3 bakımından zengin gıdaların tercih edilmesi ruh sağlığı olumlu yönde etkileyecektir. Korku, endişe ve şüphe hislerinin en sık görülme neden omega 3 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Besinlerin beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bitkilerden de ruh sağlığının korunması için yardım alınabilir. Vücut kaslarının rahatlaması ve ağrı hissinin olmaması ruhun rahat olmasını sağlar. Bu durumda kişinin psikolojik olarak sağlıklı yapıya sahip olmasına da yardımcı olur. Ruh sağlığı için tüketilecek olan bitki çayları daha sakin bir yapıda olunmasına yardımcı olacaktır. Melisa çayı, papatya çayı, biberiye çayı, rezene çayı ve lavanta çayı hem bedensel hem de ruhsal olarak kişinin rahat etmesini sağlar. Bitkilerin çay olarak tüketilmesi bedenin rahatlaması için etki gösterir. Rahatlayan bir bedende ruh sağlığının korunması da sağlanmış olur. Ruh sağlığı için kokulardan da fayda sağlanabilir. Özellikle stresli bir yaşamı olan kişilerde ruh sağlığı beslenme ile beraber kötü bir hal alabilir. Bu yüzden lavanta kokusu oldukça etki sağlayacaktır.

  • ruh sağlığı
  • ruh sağlığına iyi gelen bitkiler
  • ruh sağlığına iyi gelen yiyecekler
Yorumlar
Filiz Erbil Ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları nelerdir? Psikolojik sağlık nasıl korunur? Bunu korumak için birtakım kitaplar da var. Okumak etkili olur mu? Ruh sağlığı bozukluğunun en önemli nedenlerinden birisi sanırım yanlış beslenme. Hangi besinler sağlıklı olur? cevapla
yorum yaz
Şekeri Düşürmenin Yolları Nelerdir?