İştah kesen, tok tutan, acıktırmayan besinler nelerdir?
Sağlık

İştah Kesen, Tok Tutan, Acıktırmayan Besinler Nelerdir?

13 Nisan 2018 - 09:11:43

İnsanların yaşamını devam ettirebilmesi için yemek yemek oldukça olağan durumlardan biridir. Fakat çok fazla düzensiz beslenmek kilo alımına sebep olarak çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. İnsan yaşamı boyunca vücuduna ve sağlığına dikkat ederek daha sağlıklı ve zinde yaşamak için çaba göstermektedir. Kalorisi yüksek ve karbonhidrat oranı fazla olan gıdalar insan sağlığını en olumsuz şekilde etkileyen faktörlerdir. İştahın açık olması ve buna bağlı olarak hızlı almak kişiyi mutsuz eder. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için iştah kesici ve tok tutucu gıdalar ile sağlıklı beslenmek en doğru seçimlerden biri olacaktır.

İştah Kesen Besinler Nelerdir?

  • Günlük hayatta tüketilen gıdalar karbonhidrat bakımından fazla olduğunda sık sık acıkmaya ve kan şekerinin aşırı düşmesine sebep olabilir. Kişinin kan şekeri düştüğünde sürekli acıkma hissi olacaktır. İştahın kesilmesi için tercih edilen bitki çayları ve besinler kişinin kolay kilo vermesini de sağlayacaktır.
  • İştah kesen besinler tercih etmek yerine sağlıklı beslenerek de hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlayabilir. Çok sık acıkmak fazla besin tüketmeye sebep olmaktadır. Özellikle kişinin sürekli olarak kendini aç bırakması ve bunun sonunda çok fazla yemek yemesi mide sağlığını da olumsuz yönde etkiler.
  • İştah kesen bitkiler arasında kekik, biberiye ve yeşil çay tercih edilmektedir. Bu bitkilerin gün içerisinde bitki çayı olarak tüketilmesi iştahın kesilmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra iştah kesen sebze ve meyveler kişinin uzun süre tok durmasına da yardımcı olur. Kereviz, salatalık, greyfurt ve diğer narenciyeler uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca iştahın kesilerek fazla yemek yeme isteğini de önlemiş olur.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

İştahın kesilmesini sağlayan besinlerin ve bitkilerin tercih edilmesinin yanı sıra kişi daha sağlıklı beslenmek için tok tutucu gıdaları da tercih edebilir. Tok tutucu gıdalar kan şekerinde oluşan ani düşmeleri de engelleyerek kişinin öğünler arasında gereksiz beslenmesine engel olabilmektedir. Yumurta ve beyaz et gün içerisinde kişiyi uzun süre tok tutmaktadır. Süt ve süt ürünlerinden yoğurt ve lor peynir kişinin protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Protein bakımından zengin olan gıdalar özellikle diyet esnasında kişinin çok fazla yemek yemesine engel olur.

Acıktırmayan Besinler Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı beslenmek için tahıllarda bulunan lifin vücuda alınması gerekmektedir. Lif bakımından zengin olan bulgur ve mercimek uzun süre tokluk hissi yaratır. Lifli gıdalar sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Son yıllarda kefirin çok fazla tercih edilmesi bu besini doğal bir vitamin kaynağı haline getirmektedir. Uzun süre tokluk hissi veren kefir düzenli bir şekilde kullanıldığında kişinin vitamin ve mineral ihtiyacının da büyük bir bölümünün vücuda alınmasını sağlar. Diyet yaparken mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır.

Yorumlar
Serap Çetin 13 Nisan 2018 - 09:21:43 İştah kesen otlar nelerdir? İştahım çok açık ve yeme yemeden duramıyorum. Bunun için de devamlı olarak kilo alıyorum. İştah kesmek için ne yapmam gerekiyor? Acıktırmayan besinler nelerdir? Tok tutan şeyler hakkında bilgi verir misiniz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: