Yatmadan önce yemek yemek kilo aldırırmı? Gece yemek yemenin zararları
Sağlık

Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırırmı? Gece Yemek Yemenin Zararları

13 Nisan 2018 - 12:01:48

Gün içerisinde tüketilen gıdaların enerjiye dönüşerek yakılması kişinin metabolizma hızı ve yaptığı egzersizler ile olmaktadır. Zayıflama çalışan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri çok yatmadan önce yemek yemek ve kalori bakımından yüksek olan yemeklerin tercih edilmesidir.

Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?

Kahvaltı ile güne başlamak gün içinde tüketilecek gıdaların daha az olmasını ve daha zinde bir vücuda sahip olmayı sağlar. Öğlen ve akşam öğünleri daha az kalorili ve tok tutucu gıdalardan oluşmalıdır. Kişinin beslenme alışkanlıklarından dolayı gece yatmadan önce yemek yemek kişiyi gece boyunca rahatsız edecektir. Vücut uyku halindeyken bile çalışmaya devam ederek kalori yakımını sağlar. Fakat yatmadan önce yemek yenmesi çeşitli hastalıklarında meydana çıkmasına sebep olabilir.

Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

  • Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen bir kişi akşam yemeğini en geç saat yedide yiyerek vücudun normal hızda çalışmasına yardımcı olabilir. Yatmadan önce atıştırma yapmak çoğu zaman uyku düzenin de bozulmasına sebep olur.
  • Mide yemek yedikten iki saat sonra genel olarak daha ağır çalışmaya programlanmıştır. Yatmadan önce yenilen yemeğin vücutta öğütülmesi için midenin sürekli olarak çalışması gerekir. Uyku halinde vücut çalışırken yenilen gıdaların öğütülebilmesi için sürekli olarak enerji kaybeder.
  • Mide rahatsızlıklarının çoğu gece yenilen yemeklerden kaynaklanabilmektedir. Sabah uyanıldığında ağızda oluşan acı tat genel olarak gece yatmadan önce yenilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder ve aşırı kilo almasına sebep olur.

Yatmadan Önce Yemek Yersek Ne Olur?

Yatmadan önce yenilen yemek uyku esnasında nefes darlığına sebep olabilir. Çeşitli rahatsızlıkların meydana gelmesi kişiyi oldukça mutsuz eder. Bu mutsuz durumdan dolayı sürekli yemek yeme isteği oluşabilmektedir. Midenin daha rahat çalışabilmesi için yatmadan önce yemek yenilmemesi gerekmektedir. Gece uykuya dalmayı zorlaştıran bu durum sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına engel olur. Vücudun dinlenmesi gerektiği zamanlarda sürekli çalışıyor olması kişinin daha yorgun uyanmasına neden olur. Yatmadan önce yemek yemek kişinin hızlı bir şekilde kilo almasına da neden olmaktadır. Düzensiz beslenmek ve tok uyumak için yenilen yemek kişinin vücudunda yağa dönüşür ve kilo alımı gerçekleşir.

Yatmadan Önce Neler Yenir?

Kişinin vücudu tam bir sistem içerisinde çalışan bir mekanizmadır. Gün içerisinde tüketilen gıdalar vücutta daha hızlı bir şekilde enerjiye dönüşebilmektedir. Fakat yatmadan önce yemek yemek ve ağır gıdalar tüketmek kişiyi gece boyunca huzursuz edecektir. Akşam yemeği sonrasında yatmadan önce oluşan acıkma hissinin giderilmesi için ara öğün seçimi yapıldığında daha sağlıklı beslenme biçimi olacaktır. Özellikle yoğurt ve tarçınlı süt kişinin gece boyunca tok kalmasına yardımcı olur. Yoğurt ve süt protein bakımından zengin gıdalar olduğu için açlık hissinin oluşmasına da engel olur. Bunun yanı sıra uykunun daha verimli geçmesine yardım eder.

Yorumlar
Fatma demirel 13 Nisan 2018 - 12:11:48 Yatmadan önce yemek yenir mi? Yatmadan öce yoğurt yemek kilo almaya neden olur mu? Yatmadan önce canım devamlı birşeyler yemek istiyor. Bunu nasıl engelleyebilirim bilmiyorum. Kilo yapmayan şeyler nelerdir? Ne yiyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: