Sağlık

Ağız İçi Yara Neden Olur? Ağız İçi Yaralara Ne İyi Gelir?

13 Nisan 2018 - 14:52:23
Ağız içi yara neden olur? Ağız içi yaralara ne iyi gelir?

Hayatınızda bir kez de olsa mutlaka ağız içinde oluşan yaralar ile karşılaşmışsınızdır. Bu ağız içi yaraları yemek yemeyi ve konuşmayı etkileyen faktörler arasında yer alır. Ağız içi yaralar genellikle dil üzeri ya da damaklarda meydana gelmektedir. Kişiyi huzursuz eden ve ağız içinde sürekli fazlalık varmış hissi yaratır. Bunun yanı sıra ağız içinde yaralara sebep olan bakteriler uzun süre ağızda olduğunda iç organların bile zarar görmesine neden olmaktadır.

Ağız İçi Yarası Neden Olur?

Genel olarak dil yüzeyinde ve ağız içinde meydana gelen beyaz yaraların çeşitli nedenleri ortaya çıkmaktadır. Bu yaralar ağrıya ve acıya sebep olarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ağız içi yaraların birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle bakterilerin sebep olduğu ağız içi yaraları çok geç iyileşen yaralar arasında yer alır. Beyaz ve acı hissinin fazla olduğu yaralarda kişi yemek yemeyi bile reddeder duruma gelmektedir. Mevsim geçişlerinde kişide ağız içi yaraları oluşabilmektedir. Alerji durumlarından dolayı kişinin ağız içinde istenmeyen yaralar ile karşılaşması mümkün olmaktadır. Alerji dışında kullanılan ilaçlar da ağız içinde yaralara sebep olabilmektedir. İlaçların yan etkisi olarak meydana gelen bu yaralar daha kısa sürede iyileşme gösterir.

Ağız İçi Yaralarının Sebepleri Nelerdir?

Ağız içi yaralarına sebep olan en önemli faktörlerden biride sert yiyeceklerin ya da cisimlerin ağız içini çizerek bakteri oluşumuna sebep olmasıdır. Genellikle bu yaralar ağız içinin tamamına yayılarak kişinin vücut direncini kırabilmektedir. Bazı vitamin eksikliklerinde de ağız içinde birdenbire oluşan yaralar meydana gelebilir. Demir ve B12 eksikliği kişinin ağız içinde yaralarına neden olabilmektedir. Mantar yada enfeksiyon oluşumu ağız içinde ciddi yaralara sebep olabilir. Kontrol altına alınamayan bu yaralar zamanla daha geniş alana yayılarak tüm ağız içinde kabarcıklara sebep olur.

Ağız İçi Yaralara Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bakteri kaynaklı ağız içi yaralarında mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir. Tat alma duyusunu sağlayan dilin yüzeyinde meydana gelen kabarcıklar acı hissinin oluşmasına neden olur. Bu yaralara genel olarak antibiyotikli merhem ya da hap tedavisi uygulanabilmektedir. Dil yüzeyinde ve damakların tamamen açık yaralar ile kaplı olması kişinin beslenmesini de etkileyerek gerekli vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına engel olur. Ağız içinde sadece bir bölgede oluşan yaraların tedavisinde ise merhem dışında tuz tedavisi uygulanabilmektedir. Tuzlu su ile yapılan gargara ağız içinde yaraların yayılmasını engeller. Bu sayede kısa sürede ağız içi yaraları iyileşir.

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yaparmı?

Ağız içi yaralarının meydana gelmemesi için mutlaka demir ve B12 vitamini eksikliği giderilmesi gerekmektedir. Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan koşulların yerine getirilmesi yaralarda kapanma saplayacaktır. Düzenli olarak ağız bakımı yapılması besinlerden dolayı ağız içinde oluşan bakterilerinin üremesini engelleyerek diğer organlara da zarar vermesini önleyecektir.

Yorumlar
Mine Seçkin 13 Nisan 2018 - 15:02:23 Ağız içi yaralar nasıl geçer? Ağzımın içerisinde çeşitli yaralar oluştu. Bunları geçirmek için ne yapmam gerekiyor? Beyaz beyaz yaralar var ve birşey yiyip içerken çok canım yanıyor. Bu yaraların nedeni nedir? Neden olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: