Yaşam 06 Mayıs 2021 - 08:50:27

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Neye İhtiyacım Var?

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Neye İhtiyacım Var?

Mutluluğun tanımı herkese göre değişmektedir. Kimisine göre zengin olmak kimisine göre sağlık kimisine göre daha güzel olmak kimisine göre çocuk sahibi olmak kimisine göre bir iş sahibi olmak şeklinde değişmektedir. Asıl olarak mutlu olmak kişinin tüm özlemlerine eksiksiz ve sürekli ulaşması şeklinde tanımlanır. Hayatta her istediğimiz eksiksiz olmaz. Eğer mutlu olmak için ne yapmalıyım diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde pek çok kişi kendine bu soruyu sormaktadır. Mutluluk herkes için önemli bir kavramdır. Yapılan bazı araştırmalara göre mutlu insanlar daha fazla kazanıyor, daha fazla yaşıyor diğer insanlara göre daha sağlıklı evlilikler yapıyorlar. Fakat mutluluğun kavramı herkese göre değişmektedir. Kendimi nasıl mutlu edebilirim diye soruyorsanız, sizlere şunları sunabiliriz:

 • Amaçlarınızın peşinden gidiniz. Hayatta amaçlar ve mutluluk birbirini destekleyen iki kavramdır. Mutlu olan insanların hayat enerjileri yüksek olmaktadır. Bu da onların amaçlarına ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer bir amacını, kendi parçanız gibi görürseniz, ona ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bunun nedeni ona ulaşmak için enerji harcamanızdır. Amacınızı gerçekleştirmek için gerçekleştirdiğiniz süreç aynı zamanda sizin mutlu olmanızı sağlar.
 • Yaptığınız işler için bir yaklaşım ve anlam edinmeye çalışın. Kariyeriniz için kendinizi geliştirmeye odaklanın. Bir meslek için dünya için faydalı şeyler yapmak fikrine odaklanın. Maddi getiriye odaklanmak sizleri mutlu bir insan yapmayacaktır.
 • Bazı şeyleri takıntı haline getirip, boşa çabalayıp kendinizi mutsuz etmeyin. Takıntısız olmanın yolları da kişinin bir maddi şeylere değil onu iyi hissetiren şeylere odaklanması ile gerçekleşir. Takıntı mutsuzluk getirir, unutmayın.
 • İyi ilişkiler ve sevdiğiniz insanlar ile bolca vakit geçirmek mutlu olmak için yapılacak şeylerden biridir. Çevrenizde sevdiğiniz insanların olması ve onlarla hoş vakit geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Uzun süreli ilişkilere sahip olmaya özen gösteriniz. Yapılan bazı araştırmalara göre evli insanlara bekarlara göre daha mutlu olmaktadır. Özellikle 30'lu yaşlarda yaşlanıyorum krizine giren kişiler için bu durum önmelidir. Sevdiğiniz ve sizi anlayan biri ile birlikte olmak hayata karşı daha güçlü olmanızı sağlar.
 • Beslenme, mutluluk ile doğrudan ilişkilidir. Taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi, mutluluğun artmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre meyve ve sebze yiyen genç insanların diğerlerine göre daha mutlu olduğu gözlemlenmiştir.
 • Spor yapmak vücut sağlığının iyileşmesi ve kişinin kendini daha zinde hissetmesi için önemlidir. Tüm bu olgulara ek olarak mutlu hissetmeye de yardımcı olur.
 • Paranızı deneyim sahibi olacağınız şeyer için harcamak sizi mutlu edebilir. Konsere gitmek, dünya turuna çıkmak, bir araba ya da ev satın almaktan daha fazla mutlu olmanızı sağlayabilir. Çünkü insanlar mutlu oldukları anları zihinlerinde tutarlar ve o anki mutluluğun içinde yaşarlar.

Birçok kişi hayatta nasıl mutlu olunur diye sormaktadır. Mutluluk kavramı size göre değişir. Fakat hiçbir şey yolunda gitmezken nasıl mutlu olabilirim diye düşünüyorsanız, temiz hava alınız ve günlük uyku düzenine dikkat ediniz. Gülümseyin ve her şeye olumlu tarafından bakmaya çalışınız. Stresle baş etmeyi öğrenin. Bu şekilde öfkeyi kontrol edebilir ve mutluluğa engel olan durumları kolay aşabilirsiniz.

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Aslında mutlu olmak için çok fazla şeye ihtiyacımız yoktur. Kendimizi daha mutlu hissetmek için önceliğimiz sağlık olmalıdır. Çünkü sağlığımız yerinde olmazsa her şeyimiz olsa bile bunu gerçekleştiremeyiz. Çok zengin de olsak sağlığımız yerinde değilse dünyanın en mutsuz insanı olabiliriz. Bir diğer madde ise barış ve güvenliktir. Barış içinde olmayan ve kendini güvende hissetmeyen sürekli çatışan toplumlardaki insanlar mutlu olamazlar. Bir diğer etken sevgi dolu bir aile ve arkadaşlardır. Aidiyet duygusu insanın mutluluğun hem kaynağı hem tamamlayıcısıdır. Mutlu çocuklar yetiştirmek ilk olarak mutlu ailede başlar. Bizler mutlu olursak dostluklarımız da iyi ilişkiler üzerine kurulur.

Soyur etkenler kadar somut etkenler de mutlu olmak için önemlidir. Bir insan nasıl mutlu olabilir diye baktığımızda yeterli ölçüde gıda, barınacak yer ve giyecek olması gereklidir. Para kazanamayan ya da geliri olmayan insan hayatını devam ettirmekte zorlanır ve bu da mutsuzluk yaratır. Son olarak kendinize bir amaç ve geleceğe dair ümit edinin. Umudu kaybetmek mutsuzluğu beraberinde getirir.

Pozitif ve Neşeli Olmanın Yolları

Olumsuz şeyler düşünmek üretkenliği, yaratıcılığı ve kara verme yetilerimizi köreltir. Düşünceler sadece günlük hayatımızı değil aynı zamanda geleceğimizi de etkiler. Daha pozitif ve neşeli olmak istiyorsanız şunlara dikkat ediniz:

 • Düşüncelerinizi gözlemleyin ve yorumlayın. Eğer 10 dakika boyunca kendinizi ve düşüncelerinizi gözlemlerseniz negatif düşüncelerin beyninize nereden sızdığını fark edebilirsiniz. Sizi olumsuz düşünceye iten ve mutsuz eden durumu bularak çözüm yaratmanız kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.
 • Her gün mutlaka 3 pozitif düşünceniz olsun. Uyumadan önce beyninizi eğitebilirsiniz. Gün içerisinde olan 3 pozitif şeyi düşünerek uyuyunuz. Böylece daha rahat hissedebilirsiniz.
 • Başkalarına yardım etmek daha pozitif hissetmenizi sağlayabilir. İyilik yapmak insanlar daha mutlu olmasını sağlamaktadır. Tanımadığınız birine 1 fincan kahve satın almak, bir iş arkadaşınıza bir projede yardımcı olmak, bağış yapmak ya da bir şey için gönüllü olmak sayılabilir.
 • Çevrenizdeki insanların enerjileri sizleri de etkiler. Rahat olmanın yolları çevremizde pozitif insanlar biriktirmekle başlar. Size ilham veren, mutlu hissettiren, motive eden olumlu kişilere çevrenizde yer veriniz.
 • Kendinize hem fiziksel hem de zihinsel olarak bakınız, özen gösteriniz. Bu şekilde beynimiz daha mutlu hissedecektir. Günde 20 dakika spor yaparak endorfinleri serbest bırakıp, ruh halinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Telefonunuzun alarmını günde 3 defa kurup, alarm çaldığında 1 saniye durup nefes almak bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Ruhsal iyileşme sağlamak ve yeniden mutlu olmak için bilinçaltını iyileştirin. Daha önce kötü durumlar ve olaylar yaşamış olabilirsiniz. Yaralarınızı keşfetmeniz ve tüm bu olumsuzluklardan kurtulmanız için kendinize zaman ayırınız. Ruhumu nasıl mutlu edebilirim sorusunun en önemli cevabı mutlusuzlukları bulmak ve yanıtlamaktır.
 • Her daim pozitif olmak sevdiğiniz şeyleri yapmaktan geçer. Size iyi gelen şeyleri yaparak zaman kazanabilirsiniz. Okumak, yemek pişirmek, spor yapmak, film izlemek, konsere gitmek gibi farklı ve siz iyi gelen şeyleri yapmaya özen gösteriniz.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri yalnızlıktır. Birçok kişi yalnızken nasıl mutlu olabilirim diye düşünmektedir. Bazı olaylar ya da durumlar sizi yalnız kalmaya itmiş olabilir. Fakat bu süreçte kendinize iyi gelen şeyleri keşfedebilirsiniz. Eğer ki yeni dostluklar arıyorsanız sosyalleşmek için birtakım aktivitelere katılabilirsiniz.

 • mutlu olmak için
 • mutlu olmak için ne yapmalıyım
 • kendimi nasıl mutlu edebilirim
 • takıntısız olmanın yolları
 • mutlu olmak için yapılacak şeyler
 • hayatta nasıl mutlu olunur
 • mutlu olmak için neye ihtiyacım var
 • bir insan nasıl mutlu olabilir
 • pozitif ve neşeli olmanın yolları
 • rahat olmanın yolları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Krup Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?