Yaşam

Yağlı ve Kuru Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

19 Ekim 2017 - 14:03:31
Yağlı ve kuru saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Mevsim değişikliğinden dolayı havanın soğuk ve sıcak olması saçların dengesi bozmakta ve saç yıkama günü değişkenlik göstermektedir.

Her Gün Şampuan Kullanmak Zararlımı?

Yaz ayları havaların aşırı sıcak olması saç diplerini terletip, kirlettiği için saçları yıkamak kişiyi rahatlatır. Bazı insanlar kış aylarında bile her gün duş almayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Temiz olmak ve güzel kokmak her insan için önemlidir fakat temiz olmak için her gün duşa girmek saç derisi ve saçlar için zararlıdır. Düzenli olarak her gün şampuan kullanmak saç derisini olumsuz etkiler. Saçların vazgeçilmezi olan şampuanlara bakıldığında birçok çeşit ürün görmek mümkündür. Her gün saç yıkandığı taktirde, saçlar için en natürel ürünü kullanmak bile hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır. Her gün su gören saçın nem dengesi bozulur.

Şampuan Saça Zararlı Mıdır?

Şampuan fabrika ortamında üretilen ve çeşitli kimyasal maddeleri içinde bulunduran bir temizleyici olduğu için saçlara ne kadar zarar verdiğini tahmin etmek zor değildir. Çeşitli kimyasal maddeleri içerisinde barındıran şampuandan saçları korumak için bu ürünler seyrek kullanılmalıdır. Bu nedenle hergün saçı yıkamamak gerekir. Saçları aşırı derecede yağlı olan ve her gün saç yıkama ihtiyacı duyan kişiler kuru şampuan kullanabilir veya saç diplerine parmak uçlarının yardımı ile bebek pudrası sürülebilir. Bu çözüm saçların yağlı görünmesini engeller.

Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçların çok sık yıkanması veya çok seyrek yıkanması saçlar için zararlıdır. Evrendeki her şeyin bir dengesi olduğu gibi saç yıkamanın da bir dengesi olmalıdır. Saçlar tozdan, dış etkenlerden kirlendiği için saç derisindeki gözenekler kapanır. Gözenekleri kapanan saç derisi ve dolayısı ile saç beslenmez. Hal böyle olunca saçlar canlılığını ve parlaklığını kaybetmektedir. Saçların parlaması ve canlı kalması için saç derisinin düzenli olarak nefes alması gerekir. Saçlar parlaklığını ve eski gücünü kaybettiği zaman saçların köklerinde dökülmeler meydana gelmekte, saç uçları hızla kırılmaktadır. Seyrek yıkanan saç yağlanır, kötü bir koku yayar ve yapışık bir görüntüye ulaşır. Bu sebeplerden dolayı saçların çok pis olmaması ya da her gün yıkanmaması gerekir. Saçların temiz kalması için ideal süre hafta içerisinde 2 ila 3 günde bir saçları yıkamak uzmanların önerisi dahilindedir.

Saç Neyle ve Nasıl Yıkanmalı?

Şampuanların içinde kimyasal maddeler bulunduğu için bazı kişiler doğal ürünler kullanmayı tercih etmektedirler. Özellikle kişilerin tercih ettiği evde yapılan zeytinyağlı sabunlar, papatya içeren sabunlardır. Bu tarz sabunlar saç derisini beslemekte ve saçları yağdan ve kirden arındırmaktadır. Fakat burada önemli olan bu tarz sabunların %100 doğal olması gerektiğidir. Fabrikasyon ürünler saçlara zarar vermekte ve saçları yıpratmaktadır. Saçlarını doğal ürünler ile temizlemek isteyen kişi haftada bir defa limon suyu karıştırarak saçlarını yıkayabilir. Saçlar köpüklendikten sonra iki üç defa güzel bir şekilde durulanmalı saçta herhangi bir ürün kalıntısı kalmamalıdır.

Yorumlar
Bircan Semerci 12 Ekim 2017 - 10:17:00 Saçlarım çabuk yağlandığı için nerdeyse her gün yıkıyorum. Zararlı diyorlar ama başka çarem yok. Yağlanmasını nasıl geciktirebilirim? Nasıl ne sıklıkla yıkasam daha sağlıklı olur?cevapla
Filiz Karakaya 04 Eylül 2018 - 12:48:15 Saçlarım çok kuru ve neredeyse 4-5 güne kadar yağlanmıyor. Bunun için kendime yöntemler arıyorum. Daha sık yıkasam daha çabuk yağlanır mı diye düşünüyorum. Saçlarım kuru olması dökülmeye neden oluyor çünkü.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: