Ayak kokusu nasıl giderilir? Evde bitkisel tedavisi nedir?
Yaşam

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Evde Bitkisel Tedavisi Nedir?

19 Ekim 2017 - 17:03:52

Ayaklarımız hareket için en önemli organlarımızdan birisi olurken ayak bakımı insanlar için son derece önemlidir. Bir yandan kişilerin ayaklarını hastalıklardan uzak tutması gerekirken bir yandan da ayak kokusu oluşmaması için atması gereken adımlar bulunmaktadır.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusu oluşumunun temelinde terleme sebep olarak gösterilmektedir. Ancak terleme normal şartlarda kokusuz ve renksiz bir vücut aktivitesidir. Terlemenin kokuya ulaşmasında bakteriler görev alır. Bakterilerin bolca yayılabildiği bölgelerde terleme olursa bu durum kokunun da oluşması anlamına gelir. Ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını arayan kişiler bakterilerin odaklanılan bölgeden nasıl uzaklaştırılacağı konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu aşamada bitkisel yöntemler ile bu sorun çözülebilirken alınabilecek önlemler de etkili olabilmektedir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

İlk olarak kişilerin hangi tarzda çorap giyeceğine karar vermesi gerekmektedir. Bu aşamada kişilerin çoraplarının uzunluğu önemli bir rol oynamamaktadır. Genel olarak yapısını terleme üzerinde en etkili olan durumdur. Bu aşamada pamuklu çoraplar ayağın hava almasını sağlarken kişilerin terleme sorununu yaşamamasını sağlamaktadır. Bunun yanında naylon ya da polyester ağırlıklı çoraplar ayağın terlemesini ve bakteri üretimini tetikleyerek koku oluşturacaktır.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Ayakkabı seçiminde ise biraz daha özgürlük söz konusu olabilmektedir. Genel olarak bayanların açık ayakkabıları tercih etmesi bu durumun direkt olarak öne geçebilir. Ancak erkekler her zaman açık ayakkabı kullanma imkanı bulamazken bu durum çalışan bayanlar için de geçerlidir. Böyle durumlarda kişilerin hava almayan ayakkabıları kullanmaması gerekirken doğal malzemelerden üretilen ayakkabılar doğru bir seçim olacaktır. Ayak kokusu nasıl gider sorusunun cevabı olarak gerçek deriden üretilen çok sayıda ayakkabı bulunurken buna ek olarak spor ayakkabıların da çoğunda bu sorun yaşanmamaktadır.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm

Ayak kokusunun giderilmesinde bölgenin bakteriden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi rahatlıkla karbonat kullanılabilmektedir. Bir kovaya sıcak suyu doldurduktan sonra kişiler karbonat ekleyip ve sonrasında karıştırıp hazır hale getirebilirler. Sonrasında ayaklarını bu suda 15-20 dakika bekletmeleri koku oluşumunu engelleyecektir. Bu işlem için çok fazla zamanı olmayan kişiler lavanta yağını da kullanabilmektedir. Bu aşamada lavanta yağı kullanımı her bölgede bakteri üretimini durduracak ve kişilerin çok daha rahat bir biçimde hareket etmesini sağlayacaktır. Bu işlemde yağın su ile karıştırılıp uygulanması ve sonrasında iyi bir biçimde yıkanması oldukça önemlidir.

Sirke Ayak Kokusunu Engeller mi?

Ayak kokusu için sirke kullanımı önerilmektedir. Su ile karıştırılan sirkenin içerisinde ayakların bekletilmesi uygun olurken sirkenin içerisine karbonat katılması da uygun bir karışım olacaktır. İçeriğinde sirke bulunan karışımlar ayak kokusu nasıl gider sorusuna yanıt olarak sunulabilmektedir. Elde edilmesi de oldukça kolay olduğundan bu konularda kişiler bu karışımı bolca kullanmaktadır. Uygulaması da oldukça basit bir yöntemdir.

Yorumlar
Nevin Elmas 13 Ekim 2017 - 12:04:36 Ayak kokusu ilacı var mı? Ayak kokusuna kesin çözüm için ne yapmak gerekiyor acaba? Eşim gün boyu çalıştığı için ayaklarında koku oluyor yani devamlı duş alan biri ama malesef bu durumu engelleyemiyor. Bunun bir yöntemi var mı yardımcı olabilir misiniz?cevapla
ENGİN 04 Eylül 2018 - 12:58:34 Ayak kokusu giderici toz ve sprey kullanmıştım bir zamanlar. Aslında geçici olarak kokuyu gideriyor ama kalıcı olmuyor tabi ki. Kalıcı bir çözüm yolu arıyorum. Gün içerisinde yoğun çalışıyorum ve maalesef kokuyu engelleyemiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: