Yutkunma Zorluğu Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Sağlık

Yutkunma Zorluğu Neden Olur? Ne İyi Gelir?

07 Şubat 2020 - 20:41:44

Yutkunma zorluğu; yiyecekleri ya da içecekleri ağızdan mideye göndermek için normale göre daha fazla zaman harcamak ve güçlü çekmektir.

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Disfaji olarak nitelendirilen yutkunma zorluğu, kişi çok hızlı yemek yediğinde veya yiyecekleri yeteri kadar çiğnemediğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genel olarak çok fazla pek çok kişide görülen bu durum önemsiz olarak görülse de önemli bazı hastalıkların oluşumuna neden olabilmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilen bir durum olan yutkunma zorluğu daha çok yaşlı insanlarda gözlemlenmektedir.

Yutma güçlüğü sinir ve kas problemlerinden ötürü ortaya çıkan bir durumdur. Bebeklerde ve yaşlılarda fazlaca görülen yutkunma zorluğu bir hastalık belirtisi olabileceği gibi direkt olarak hastalığın kendisi de olabilir. Sürekli gerçekleşmeyen ve 1-2 defa meydana gelirse herhangi bir soruna işaret etmez. Fakat sürekli olarak bu tarz bir durumun tekrarlanması önemli bir sağlık problemine neden olmaktadır. Disfaji nörolojik sebepler, kasların çabuk yorulması, ağız ve özofagus kanseri, yemek borusunun al tarafındaki kaslarda meydana gelen güçsüzlük, yabancı bir cismin yemek borusuna takılması, kanser hastalarına uygulanan radyoterapi gibi uygulamalar gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu tarz bir durumla sürekli olarak karşılaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Yutkunma Güçlüğü Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kişide görülebilen disfaji belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yutkunma sırasında acı çekmek
  • Tüketilen besinlerin boğaza sıkışmış hissinin oluşması
  • Ağızdan sürekli olarak salya gelmesi
  • Yutkunamamak
  • Ses kısıklığı yaşanması
  • Reflü gibi mide sorunlarının oluşması ve midede ekşime gibi hislerin meydana gelmesi
  • Yutkunurken öksürmek ve tıkanmak
  • Yutkunma zorluğu nedeniyle yiyecekleri daha da ufak bir hale getirerek tüketmek
  • Besinleri tam olarak çiğneyememek
  • Tüketilen yiyeceklerin bazı zamanlarda burundan gelmesi

Bu tarz durumlar yutkunma güçlüğü çekildiğini göstermektedir. Bu belirtileri devamlı olarak yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü kanser gibi hastalıkların nedeni olabilir. Erkenden fark edilen her hastalık vücuttan kolay bir şekilde atılmaktadır. Bu nedenle yutkunma zorluğu basite alınmamalıdır.

Yutkunma Zorluğuna Ne İyi Gelir?

Yutkunma zorluğu eğer ki önemli bir hastalığın belirtisi nedeni ile gerçekleşiyorsa mutlaka uzman doktorların uygulayacağı tedaviler dikkate alınmalıdır. Fakat boğaz ağrısı gibi enfeksiyonel hastalıklarda da yutkunma güçlüğü yaşanabilir. Bu tarz durumlarda boğazdaki enfeksiyonu temizlemek için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bunun yanında kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kekik atıp demlendikten sonra içebilirsiniz. Farklı bitkisel yöntemlerle boğazın yumuşamasını sağlayarak yutkunamama problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yutkunma Zorluğu Psikolojik Olabilir mi?

Farklı sebeplere dayalı olarak ortaya çıkan yutkunma zorluğu psikolojik nedenlerden ötürü de görülebilmektedir. Fakat bunun teşhisi uzman doktor tarafından konulmalıdır. Eğer ki psikolojik sendromlardan dolayı yutkunmada güçlük yaşanıyorsa o zaman anti depresan ilaçlar kullanılabilir. Buradaki teşhis ve tedavi mutlaka uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: