A vitamini hangi besinlerde var? Faydaları ve görevleri
Sağlık

A Vitamini Hangi Besinlerde Var? Faydaları ve Görevleri

09 Eylül 2017 - 14:55:13

Vitaminler vücut içerisinde üretilmediğinden hazır olarak alınan maddelerdir. A vitamini birçok farklı besinde bulunurken insanlar fark etmeden vücuda girerek görevini yapan vitaminler arasında yer almaktadır.

A Vitamininin Özellikleri Nelerdir?

Vitaminler üzerine incelemeler yapan uzmanlar bu vitaminini son derece önemli bir yere koyarken her yaşa ve cinsiyete özel kullanım miktarlarını belirlemiştir. Bu miktarın altında kalan kişilerde bu vitaminin eksikliği oluşurken bunun sonucunda belirli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Benzer bir biçimde bu seviyenin çok üstüne çıkmak kişilerde A vitamini fazlalığı olarak belirtilir ve yine ekstra rahatsızlıkların oluşmasında etkili olmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların her zaman önerilen miktarlarda vücutlarına alması gerekmektedir.

Günlük A Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Yetişkin erkekler için günlük A vitamini ihtiyacı 1000 mcg. kadar olmaktadır. Bayanlarda bu değer 800 olarak belirlenirken yeni doğan bireylerde 375 düzeyindedir. Bu seviye yaş arttıkça artarak devam ederken yetişkinlik döneminde verilen değerlere gelmektedir. Bu değerleri yakalayabilmek için çok sayıda farklı besin tüketilebilir. Bu besinler bitkisel ve hayvansal gıdalar olarak birbirinden ayrılmaktadır. Bitkisel gıdalar arasında brokoli, nane, patates, havuç, kayısı, maydanoz, bezelye, ıspanak, greyfurt, kavun, kırmızı biber ve domates olarak belirtilmektedir. Hayvansal gıdalar arasında ise ciğer, süt, karides, hindi eti, koyun eti, yumurta, ton balığı ve somon balığı sayılmaktadır. Bu gıdaların tamamında bulunuyor olsa da miktarları farklıdır.

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

A vitaminin faydaları incelendiğinde ilk sırada kemiklerin güçlenmesi gelmektedir. Kemik gelişimi üzerinde çok büyük bir etkisi olur. Buna ek olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili olan bir vitamindir. Bu iki özellik çocuklar üzerinde bu vitamininin değerini ortaya koyarken ebeveynlerin çocuklarının beslenmelerinde bu vitamininin gözetmelerini gerekli kılmaktadır. Dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalması için oldukça değerlidir. Diş ve diş eti rahatsızlıkları en acılı ve ağrılı rahatsızlıklar arasında gösterilir. Bu sebeple de A vitamini kullanmak bu süreçlerin en sakin şekilde atlatılması için önemli olacaktır. Son olarak göz sağlığı üzerinde etkili olması bu vitamininin değerini arttırmaktadır.

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bu vitaminin eksikliğinde birçok etki ortaya çıkarken bu etkiler bu vitamin değerinin faydası olarak sayılan maddelerin olumsuz etkileri olmaktadır. İlk olarak çocukların gelişimi yavaş ilerlerken bu durum istenilen vücut sağlığının oluşmasında olumsuz bir etki yaratacaktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde gece körlüğünü tetikleyen bir etmendir. Saç dökülmelerinin ve gözlerde kuruma rahatsızlıkların oluşmasını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle bireylerde saç dökülmesi için genetik yatkınlık varsa A vitamini eksikliğinde saç dökülmesi çok yüksek ihtimal ile gerçekleşecektir. İnsanların idrar ve solunum yollarında enfeksiyonlara sebep olurken sıklıkla hastalanmaların oluşması durumu gözlemlenecektir. Son olarak vücudun kurumasına sebep olurken bu durum kişilerin parlak ve canlı bir görüntüden uzaklaşması anlamına gelmektedir.

A Vitamininin Zararları Nelerdir?

Eğer A vitamini belirtilen miktarın üzerinde alınırsa yan etkileri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bayanların regl dönemlerinde düzensizlikler bu vitamin değerinin fazlalığında en yaygın görülen rahatsızlıktır. Kemik ve eklemlerde ağrılar oluşurken baş ağırsı da bunlara eklenmektedir. Kişi kendisini sürekli olarak yorgun hissederken bu durum hem başarısız bir iş hayatı hem de zorlu bir sosyal hayat anlamına gelmektedir. Belirli aralıklarla mide bulantısı rahatsızlığı görülürken ishal de son derece yaygın etkileri arasında yer almaktadır. Son olarak kusmalar yaşanmaya başlarken vücutta kaşıntı hissi oluşur. Bu durum tamamen bu vitamininin çok fazla alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kişilerin belirtilen oranların dışına çıkmaması ve düzenli olarak bu vitamini kullanmaya devam etmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yorumlar
Selma Kırık 06 Eylül 2017 - 14:00:40 A vitamini nelerde bulunur? Doğal yollarla nasıl alabilirim?cevapla
Seçil Parlak 12 Temmuz 2018 - 16:53:43 A vitamini hangi besinlerde var? Eksikliğinin belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Fazlalığı durumunda nasıl bir önlem almak gerekiyor? Oldukça önemli bir vitamin olduğunu duymuştum. Dengeli bir şekilde vücuda almak için ne yapmak gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: