B12 vitamin eksikliği nedir? Nelerde bulunur?
Sağlık

B12 Vitamin Eksikliği Nedir? Nelerde Bulunur?

09 Eylül 2017 - 19:55:48

B12 vitamini eksikliği, vücudun çalışma fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyen bir durumdur.

B12 Vitamin Eksikliği Nedir?

Vitaminlerin tamamını vücut üzerinde olumlu etkiler yaratırken bu vitaminlerin eksikliği durumunda kişiler çeşitli rahatsızlıklar ile uğraşmak zorunda kalacaklardır. Vitaminlerin tamamı farklı faydalar sağlasa da bazı vitaminlerin insan vücudu üzerindeki etkileri oldukça fazladır. B12 vitamini de bu vitaminler arasında yer alırken B12 eksikliğinde ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Vitaminler vücut içerisinde üretilemeyen maddeler olduğundan dışarıdan hazır olarak alınması gerekmektedir. Bunun için sebzeler, meyveler ya da ilaçlar kullanılabilir. B12 eksikliğinin seviyesine göre uzman doktorlar tarafından tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Buna göre gün içerisinde birkaç farklı besini hayatına sokan kişiler B12 eksikliğini karşılayabilirken yalnızca ilaç tedavisi ile çözülebilen vakalar da görülebilmektedir.

B12 Görevleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

B12 vitamini, beyin ve sinir sisteminin doğru bir biçimde çalışmasını sağlarken kırmızı kan hücrelerinin de üretiminde rol oynamaktadır. Etkileri son derece önemli olduğundan uzmanlar kesinlikle eksikliğinin yaşanmaması gerektiğini savunmaktadır. Bu vitaminin eksikliği tespit edildiğinde belirli ürünlerin tüketilmesi önerilirken bunları normal hayatlarında tüketen kişiler B12 eksikliği yaşamamaktadır. Genel olarak hayvansal ürünler B12 yönünden en zengin ürünler olmaktadır. Bu ürünleri tüketen kişilerde eksiklik ve eksiklik sonrası ortaya çıkan belirtilerin hiçbiri görülmemektedir. Buna ek olarak B12 vitamininin ekstra faydalarından da bu kişiler hayatları boyunca yararlanmaya devam edeceklerdir.

B12 Nelerde Bulunur? Hangi Yiyeceklerde Vardır?

Hayvansal ürünler arasında B12 yönünden en zengin ürün olarak balık yumurtası gösterilmektedir. 50 gramlık balık yumurtası tüketimi günlük ihtiyacın tam 5 katını karşılamaya yetecektir. Bu aşamada 10 gramlık bir kullanım günlük ihtiyaç için tamamen yeterli olur. Ancak balık yumurtası birçok kişinin damak tadına uymazken temin edilmesi de oldukça zor bir üründür. Buna ek olarak diğer bir B12 yönünden zengin ürün olarak ahtapot gösterilmektedir. Ülkemizin deniz mutfağı içerisinde çok popüler bir yere sahip olmayan ahtapot bunun yanında çok iyi bir B12 deposudur. Bu ürünleri tüketemeyen kişiler somon, sardalya ya da ton balığını tercih ederek deniz ürünlerinden günlük B12 vitamini eksikliklerini karşılayabilmektedir.

Kırmızı Ette B12 Var mı?

Deniz ürünlerini sevmeyen kişiler alternatif gıdalara yönelirken her zaman deniz ürün tüketmenin mümkün olmadığı da reddedilemez bir gerçektir. Bu sebeple de kişiler ete yönelebilir. Hayvanların ciğerleri en yüksek B12 oranına sahip et türleri olarak göze çarpmaktadır. İlk sırayı kuzu ciğeri alırken onu sığır, dana ve hindi ciğerleri takip etmektedir. Bu doğrultuda 100 gramlık bir kuzu ciğeri tüketen kişi günlük ihtiyacın yarısından fazlasını karşılamış olacaktır. Buna ek olarak fark etmeden diğer besinlerden de B12 alarak günlük ihtiyacı tamamlar. Hayvansal ürünler arasında yer alan peynir ve yumurta da B12 bulunduran besinler arasında gösterilmektedir. Genel olarak insanların tamamı kahvaltıların tamamında peynir tükettiği için günlük ihtiyacın bir kısmını buradan kazanmaktadır. Yumurta da yine hem kahvaltıda hem de sonrasındaki öğünlerde tercih edilebilen bir besin olduğundan bu konuda büyük katkı sağlamaktadır.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Bu vitaminin faydalarını inceleyen kişiler ilk olarak kan hücrelerinin olabilecek en düzenli biçimde üretildiğini görebilecektir. Bu durum kansızlık ile ortaya çıkan rahatsızlıkların tamamını engelleyecektir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan B12 vitamini kişilerin hastalıklardan korunmasında son derece etkilidir. Sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalı olan B12 vitamini bu sayede diyetlere de katkı sağlamaktadır. Ayrıca kalp ritminin düzenli olarak devam etmesinde de bu vitaminin etkileri görülmektedir. Tüm bu faydaları görmek isteyen kişilerin sürekli olarak B12 vitamini içeren ürünleri tüketmesi gerekir. Aksi halde uzmanlar bu eksikliğin giderilmesi için özel olarak üretilen ilaçları önerecek ve B12 vitamini eksikliğini bu şekilde karşılayacaktır.

Yorumlar
Saadet Arpacı 06 Eylül 2017 - 14:19:31 b12 nelerde var? Doktor b12 eksikliğim olduğunu söyledi. Ben ilaç değilde doğal yollarla almak istiyorum ne yemeliyim?cevapla
Duygu 05 Temmuz 2018 - 16:57:24 Yazıda belirtildiği gibi balık yumurtası ya da ahtapot tüketebilirsin. Balık yumurtası bence daha yenilenebilir ama başka yiyeceklerde araştırabilirsin.
Nihat Gürcan 05 Temmuz 2018 - 17:02:34 Kimse bahsetmemiş ama ben bilgimi paylaşmak istedim . Diğer adı kobalamin olan bu vitamin sinir hücrelerinin sağlığının korunması ve DNA üretimi (genetik materyal oluşumu) konusunda etken konumundadır. Vücutta üretilmediği için sadece hazır gıda yolu ile alınmaktadır. DNA üzerindeki etkisi de büyük olduğundan ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkili olduğundan doktorlar kobalamin eksikliğini asla istemez...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: