İyot nedir? Nelerde var? Zayıflatırmı? Zararları ve Faydaları
Sağlık

İyot Nedir? Nelerde Var? Zayıflatırmı? Zararları ve Faydaları

09 Eylül 2017 - 09:52:22

İyot vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer alan ve kilo konusunda önemli bir yere sahip olan bir mineraldir.

İyot Nedir, Ne Demek?

Birçok kişi farklı alanlarda iyot kelimesini duyduktan sonra ne olduğu sorusuna yönelik araştırmalara başlamaktadır. Metabolizma hızının kontrol edilmesini sağlayan çok önemli bir mineral olarak gösterilebilir. Eksikliğinde tiroid bezleri ciddi biçimde etkilenirken metabolizma hızında da değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Belirli besinlerde bulunuyor olsa da çoğu kişide eksikliği görülmektedir. Bu sebeple de belirli gıdalara özellikle bu mineralden eklenerek eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Birçok vitamine ve minerale göre geride kalsa da son derece önemli etkileri bulunmaktadır.

İyot Nerelerde Bulunur? Nelerde Var?

Birçok farklı sebzenin içerisinde yer almaktadır. Kuru fasulye, soya fasulyesi, şalgam, ıspanak, sarımsak ve kabak gibi sebzeler bolca içermektedir. Düzenli olarak bu besinleri tüketen kişiler genellikle iyot eksikliği yaşamamaktadırlar. Bu mineralin eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar bu kişilerde görülmemektedir. Sebzelere ek olarak deniz ürünleri de bu mineral yönünden zengin olmaktadır. Tuzlu su balıklarının tamamına yakınında bulunur. Mezgit ve ton balığı gibi ürünler bu mineral yönünden en yüksek değerlere çıkan ürünler olma özelliği taşımaktadır. Süt, peynir ve yoğurdun içerisinde de yeterli miktarda bulunurken meyveler arasında çilek bu mineral yönünden zengin olan tek meyvedir. Bunlara ek olarak günlük hayatta kullandığımız iyotlu tuzlar da bu mineralin eksikliğine karşı etkili olmaktadır.

İyot Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

İyot kullanımı son dönemde kilo vermek isteyen kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bu sebeple de birçok kişi bu mineralle kilo vermenin sırrını çözmeye çalışmaktadır. Bu kişiler bu mineralin kullanımının insanın zayıflamasına katkısı olup olmadığını merak ederler. Dolaylı yoldan da olsa bu mineralin kullanımı kilo verme üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Metabolizma hızının düzenlenmesinde etkili olan bu mineral hızlı bir metabolizmayı tetiklemektedir. Bu da kişilerin aldıkları besinleri daha hızlı bir şekilde yakmasını ve yağ olarak vücuda almamasını sağlar. Genel olarak etkisi kilo alımını engellemek olsa da bu sayede günlük hareketler dahi kalori yakımını sağlayacağından bireyler kilo verebilmektedir.

İyotun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bu mineralin kullanımın zararları ve yararları incelendiğinde çok farklı etmenler işin içerisinde dahil olmaktadır. Genel olarak bu mineralin kullanımın zararı bulunmaz. Ancak tüm mineral ve vitaminlerde olduğu gibi fazla kullanma durumlarında olumsuz ektiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. İlk olarak kişilerde fazla ısınma ve buna bağlı olarak terleme gerçekleşir. Bu durum kişilerin sosyal hayatında da zorlanmasına sebep olurken kendisi için de sürekli olarak rahatsız edici bir durumdur. Kilo problemi olmayan kişilerde fazla kilo vermeye sebep olabilen iyot bu aşamada bağışıklığın düşmesini tetikleyebilmektedir. Bu sebeple kişilerin günlük ihtiyaç duydukları değerlerde kalmaları önerilmektedir.

İyotun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İyodun faydalarını inceleyen kişiler ise çok daha fazla madde ile karşılaşacaktır. Genel olarak birçok farklı rahatsızlıkta uzmanlar kendilerine bu mineralin tüketimini önerdikten sonra iyot nedir sorusu çok daha fazla bir anlam kazanmış olacaktır. Bu aşamada halsizliğin ve devamlı uyku isteğinin önüne geçmede bu mineral çok önemli bir yer tutmaktadır. Buna ek olarak depresyona karşı etkiliyken saç dökülmesinin de önüne geçmektedir. Metabolizma hızının en iyi şekilde düzenlenmesi kişilerin fazla kilolarından kurtulması ve kendisini dinç hissetmesi için çok önemli olacaktır. Bunlara ek olarak tansiyon ve kolesterolün kontrol edilmesinde bu doğal mineral büyük önem arz eder. Eksikliğinde her iki durum için de çok yüksek ya da çok düşük değerler ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar
Ebru Özkan 06 Eylül 2017 - 13:10:02 İyotlu tuzlar eksikliği tamamlar mı? İyot alımını nasıl gerçekleştirebilirim? İyot eksikliğim olup olmadığını nasıl anlayabilirim?cevapla
Semra Özdemir 12 Temmuz 2018 - 16:36:56 İyot yetersizliği tedavisi nasıl yapılır? Bu mineral zayıflatır mı? Tiroid hastası olduğum için vücudumun bu minerale ihtiyacı var. Bunu nasıl karşılayabilirim. Damlasının satıldığını duymuştum. Kullananlar var mı? işe yarar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: