Sağlık

Acı Çehre Çayı ve Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

14 Ocak 2020 - 08:50:06
Acı Çehre Çayı ve Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Acı çehre tohumu; akdiken olarak da bilinen kabızlık ve zayıflama amacıyla kullanılan, genel olarak çay şeklinde tüketilen bir faydaları ve aynı zamanda birtakım zararları olan bir bitkidir.

Acı Çehre Tohumu ve Çayı Nedir?

Acı çehre otu, vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasına yardımcı olan ve aynı zamanda tam bir şifa kaynağı olarak nitelendirilen bir bitki türüdür. Kilo vermek için doğal bir yöntem arayan ve kimyasal içerikli herhangi bir şey kullanmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin başvurduğu bir zayıflama uygulamasıdır. Sindirim sisteminin dengelenmesini sağlayan ve aynı zamanda idrar söktürücü etkisi meydana getiren acı çehre tohum ya da çay olarak kullanılabilen bir bitki çeşididir.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan acı cehre tohumu, vücutta kiloya neden olan fazla yağların atılmasını sağlar ve aynı zamanda kalori yakımını da destekler. İdrar söktürücü özelliği vücuttan su atımı sağlasa da bu bitki aynı zamanda yağ yakımına da destek olur ve bu şekilde kısa sürede etkili zayıflama meydana getirir. Acı cehre nerede yetişir diye baktığımızda ise anavatanının Britanya'dır ve pek çok ülkeye yayılmıştır. Ekim ayında meyveleri olgunlaşmaya başlayan bu bitki kül, meşe, maki ve turba ormanlarda yetişmektedir.

Acı Cehre Çayı Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar?

Bağırsakları uyararak adeta bir müshil etkisi meydana getiren acı çehre metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve vücuttan yağ atımının gerçekleşmesine destek olur. Kan şekerindeki dalgalanmalar nedeniyle aniden ortaya çıkan tatlı ihtiyacının bastırılmasına yardımcı olur. Sadece tatlı ihtiyacının bastırılması değil aynı zamanda iştah kontrolünün sağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Böylece kilonun dengelenmesini de sağlamış olur. İdrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki ödem ve şişkinliklerden kurtulmayı sağlar. Kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı olan bu bitki prostat için de faydalı etkiler sunabilmektedir.

Dengeli bir şekilde kilo vermeyi sağlayan acı cehre tohumu vücutta sıkılaşma etkisi de meydana getirmektedir. Şöyle ki alınan kilolar nedeniyle genişleyen deri kilo vermeye başlayınca yağ kaybı nedeniyle boşlukta kalır ve sarkmaya başlar. Bu nedenle kilo verirken yavaş ve dengeli olunmalıdır. Acı cehre otu sayesinde kilo verirken aynı zamanda sıkılaşarak sarkma gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Acı Çehre Nasıl Kullanılır?

Doğal bir zayıflama için acı cehre tohumunu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Kaynamış 1 bardak sıcak suyun içerisine 5-6 adet acı cehre atarak demlenmesini bekleyiniz. Daha sonrasında süzerek içebilirsiniz. Her gün de sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce bu yöntemi uygulayarak kısa süre içerisinde fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak ise ılık su ile birlikte 3-4 adet acı cehre tohumunu yutunuz. Bu yöntemi ise günde iki defa tok karnına uygulayınız. Sindirim sistemini düzenlenmesine yardımcı olan bu tohum sayesinde 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde zayıflama etkisi görebilirsiniz. Bu bitki uzun süre ve aşırı dozda tüketilmemelidir.

Acı Cehre Tohumunu Kimler Kullanamaz? Zararları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği bulunan acı cehre vücutta sıvı kaybı meydana getirebilmektedir. Bu nedenle bu bitkiyi tüketirken yüksek miktarda su tüketmeye özen gösteriniz. Bazı kişilerde mide bulantısı etkisi yaratabilmektedir. Tip 1 diyabet hastaları, karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği olanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır. Ayrıca devamlı olarak kullandığınız bir ilaç varsa veya bir süre boyunca kullanılması gereken bir ilaç varsa bu bitkiyi tüketmeden önce doktorunuza başvurunuz. Emziren anneler de aynı şekilde doktor onayı almalıdır ve hamile kadınların kullanımına uygun değildir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: