Açlık otu neye yarar? Zayıflatırmı? Faydaları nelerdir?
Zayıflama

Açlık Otu Neye Yarar? Zayıflatırmı? Faydaları Nelerdir?

19 Mart 2018 - 04:33:46

Açlık otu; halk arasında "deve gözü" ya da "aşrık otu" olarak bilinen, bağırsak çalışmasını hızlandıran ve tok tutan yaprakları ve meyvesi tüketilebilen bir bitkidir. Osmanlı döneminden beri kültürümüzde yaygın olarak kullanılan, müshil etkisi ile meşhur olan bu bitkiye tıbbi kaynaklarda da rastlanma ve uzun uzun tasvirleri bilinmektedir.

Açlık Otu Nedir? Neye Yarar?

On dokuzuncu yüzyıl dönemi alim ve tabiplerinden Mehmet Nuri nin eserlerinde ve tedavilerinde de anlattığı bağırsak ve mide rahatsızlıklarının birçoğunda kullandığı bilinmektedir. Mehmet Nuri 'nin önerdiği kullanım şekli ve dozu ise 20 gram kadarının kahve ile karıştırılıp içildiği takdirde mideyi rahatlatacağı ve müsil etkisi ile pek çok bağırsak ve böbrek hastalığı tedavisinde yarar sağlayacı yönündedir. Dünyada ise açlık otu ilk olarak bin yedi yüzlü yıllarda Afrika'da keşfedilmiş ve o dönemden itibaren yaygınlaşmıştır. Orta Mezopotamya halkları tarafından da tansiyondan böbrek kumu rahatsızlığına kadar pek çok hastalıkta kullanılan yaygın bir ilaçtır.

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Böbrek taşlarının atılmasını kolaylaştırır.
 • Böbrek sancılarının azalmasını ve hafif seyretmesini bu sayede ağrı hissinin hafiflemesini sağlar.
 • Tansiyonu düzenleyici ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Sırf bu yönü için bile kullanan hastalar vardır.
 • Bağırsak parazitlerinin yok olmasına yardımcıdır.
 • Bağırsakta çalışan yararlı bakterilerin çalışmasını kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Hazımsızlık ve gaz şikayetlerini tedavi eder.

Açlık Otu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

 • Müshil etkisi ile barsak çalışmasını hızlandırır, barsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık şikayetine son verir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Uzun zincirli yağ asitlerinin emilme oranını düşürerek yağların mide ve bağırsaktan hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
 • Bağırsak villuslarının hareket alanını genişletir.
 • Böbrek kumunun atılmasını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırması ve bağırsakları iyi çalıştırması sonucu kilo vermeye yardımcıdır.
 • Ara öğünlerde tüketildiği zaman tokluk hissi verir.
Açlık Otu Nasıl Kullanılır?

Açlık otunun ağacının meyvelerinin de tüketildiği bilinmektedir. Ancak pek yaygın bir kullanımı yoktur daha çok bitki çayı şeklinde kullanılmaktadır. Bitki çayı şeklinde ise iki farklı şekilde önerilmektedir.

İlk yöntem için

Malzemeler:

 • 12 13 yaprak kadar açlık otu
 • İki su bardağı kadar klorsuz su

Yapılışı: Öncelikle su cezve veya çaydanlık içerisine alınır kaynamaya başlayınca çay yaprakları eklenir. Bir iki dakika kadar da yapraklar ile kaynatılır. Daha sonra kapağı kapatılıp beş on dakika civarında demleyip bal ilavesi ile tüketebilirsiniz.

İkinci Yöntem İçin:

Malzemeler:

 • 15 yaprak kadar açlık otu yaprağı
 • İki su bardağı klorsuz su
 • 1 tatlı kaşığı kadar rezene veya anason çayı

Yapılışı: Bu yöntemde suyumuzu önceden kaynatıyoruz. Daha sonra açlık otunun yapraklarını ve rezene çayını ekliyoruz. Beş dakika kadar demlenmesini bekleyip yapraklarını süzüp içiyoruz. İlk yöntem daha çok kabızlık şikayetinde ikincisi ise tansiyon ve mide rahatsızlıklarında önerilmektedir. Bir diğer formül ise kahve ile karıştırılıp içilmesidir. Bu yöntem de yine kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır.

Açlık Otunun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Açlık otunun bilinen bir zararı yoktur. Ancak aşırı kullanımında ishale neden olabilir. Bu yüzden kabızlık şikayeti olmadıkça yoğun şekilde kullanılmamalıdır. Yine müshil etkisinden dolayı hemoroide ve kolon bölgesinde ağrılara sebep olabilmektedir. Bu gibi belirtiler gözlendiği zaman derhal bir uzmana başvurulmalı ve farklı etkiler gözlendiğinde de doktora başvurulmalıdır.

Açlık Otu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Açlık otunu; deve gözü ve aşrık otu adı altında da aktarlardan ve bitkisel ürün satışı yapılan noktalardan temin edebilirsiniz. Yüz gramlık paketinin ortalama fiyatı beş altı lira civarındadır. Kabızlık için kullanılan ilk yöntemlerden olan bu bitki sinamekinin erkeği olarak da bilinmektedir.

Yorumlar
Güzin Şimşek 19 Mart 2018 - 04:43:46 Açlık otu bitkisinin kullanım şekli nedir? Kilo vermek için nasıl kullanılır? Açlık otunu kullananlar tarafından yapılan kullanıcı yorumlarını okumuştum. Çok etkili olduğunu belirtiyorlardı. Ama nasıl ve ne şekilde kullanılmalı onu anlayamadım.cevapla
Hülya Taşkın 25 Şubat 2019 - 17:08:40 Ben daha önce zayıflamak için açlık otu bitkisi kullandım. Etkilerinden gayet memnun kaldım. Kalıcı kilo verdiriyor bence ama burada önemli olan kişinin iradesi. Eğer ki kendinizi tutarsanız, sağlıklı beslenip biraz da hareket ederseniz o zaman etkili oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: