Adet düzensizliği neden olur? Nasıl geçer? Adet düzensizliğine iyi gelen şeyler
Sağlık

Adet Düzensizliği Neden Olur? Nasıl Geçer? Adet Düzensizliğine İyi Gelen Şeyler

02 Mayıs 2018 - 21:51:44

Adet düzensizliği, kadınların adetinin yirmi bir günden daha az bir zaman sürmesi veya otuz beş günden daha fazla süren sikluslarla değerlendirilmesidir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet kanaması normalden daha fazla olduğu ve uzun sürdüğünde hekime gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra iki adet kanamasının arasında lekelenmelerin olması durumunda da doktora danışılması önemlidir. Adet kanamasının ilk gününe mensturel siklus başlangıcı denir. Bahsedilen bu süreç yaklaşık yirmi sekiz gün devam etmektedir. İlk defa olan adet kanamasından sonra olan on iki ila on sekiz aylık zaman diliminde adetin düzensiz olması normaldir. Normal adet kanaması dört etkenden oluşur. Bu etkenlere; hipotalamus, hipofiz, yumurtalık, rahim denir. Bahsi geçen etkenlerin birinde problem oluştuğu zaman adet düzensizlikleri meydana gelmektedir.

Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır? Nasıl Anlaşılır?

Kadınların adet düzeni kendilerine özgü olmaktadır. Kişilerin biyolojik, genetik durumları aynı olmadığı için herkesin adet düzeni aynı süreçte ilerlemez. Fakat ideal olan süre ise yirmi sekiz günde bir olarak kabul edilmektedir. Adetin dört gün sürmesi normal olan süredir. Bu süreler her kadında aynı şekilde ilerlemeyebilir. Bazı kadınların adet düzeni otuz günde bir olabilmektedir. Bu süreçte adetin beş gün sürmesi de normaldir. Fakat bu düzenin yirmi beş günde bir olması ve kanamanın yedi gün sürmesi düzensizlik olarak tanımlanır. Kadının yaşadığı düzensizliğin nedeni olarak hormonal, organik faktörler gösterilebilmektedir. Organik sebeplerin arasında rahim, yumurtalık şeklindeki organların anatomik bozukluğu, polip, miyom, kist vardır. Bu nedenler adet düzensizliğinin yüzde yirmi beşini meydana getirmektedir.

Adet Düzensizliğine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Yumurtalıklardan salgılanan hormon bozukluklarının olması, kullanımı uzun zaman diliminde devam eden kontrol hapları, tiroid bezlerindeki hormon problemlerinin olması gibi durumlar nedenler arasında gösterilmektedir. Bahsedilen bütün nedenlerin dışında kısa süreli olarak düzensizliklerin olması psikolojik nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Kaygı, korku, aşırı stres altında hissetmek gibi psikolojik etkenler düzensizliklere yol açmaktadır.

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Adet düzensizliğini meydana getiren neden üreme organlarından dolayı olduğunda tedavi süreci probleme göre gerçekleştirilmektedir. Düzensizliğin hangi sebeplerden kaynaklandığının araştırılması gerekir. Problemin kaynağı öğrenildikten sonra tedavi türü seçilmektedir. Problem kaynağının bulunması için ilk başta çeşitli tetkikler, ultrason, jinekolojik muayene yapılmaktadır. Yumurtalık, vajina veya rahimde anatomik problemler var ise cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. Anatomik problemler tümör, miyom, ve polip olarak gösterilebilir. Bu tür sorunlar için uygulanan cerrahi müdahaleye laparoskopi denir. Adet düzensizliği hormonlardan kaynaklı olduğu zaman genel olarak hormon salgılarının düzenlenmesi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Adet Düzensizliğine Hangi Bitki İyi Gelir?

Adeti düzenleyen bitkilerin başında zencefil vardır. Kanamayı teşvik eden zencefil kanamaların gecikmesini dengelemektedir. Bir diğer bitki tarçındır. Ağrıları ve krampları azalttığı, düzensizlikleri dengelediği ifade edilmektedir. Hormonları dengeleyen ve adet düzensizliğini önleyen susam tohumu da bu problem için kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Sedef Saygın 02 Mayıs 2018 - 22:01:44 Adet düzensizliği için doğum kontrol hapı kullananlar var mı? Bunun için hormon testi yapılması gerekiyor mu? Birkaç aydır adetimde düzensizlikle var. Araştırdığım kadarıyla doğum kontrol hapı kullanılıyormuş böyle durumlarda. Bunların yan etkisi olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: