Yaşam 06 Temmuz 2021 - 17:32:53

Akamber Nedir? Neye Yarar? Neden Değerli? Kilosu Ne Kadar?

Akamber Nedir? Neye Yarar? Neden Değerli? Kilosu Ne Kadar?

Akamber; ispermeçet balinalarının sindirim sisteminde üretilen, donuk gri ya da siyahımsız bir renge sahip olan, taze halde iken çok kötü kokan ve durdukça, olgunlaştıkça tatlı bir koku alan bir maddedir.

Akamber Nedir? Neye Yarar?

Balinaların sindirim sisteminde üretilen bir madde olan akamber balina kusmuğu, günümüzde farklı sektörlerde kullanılan ve oldukça değerli olan taş şeklinde bir üründür. Sadece balinalardın sindirim sisteminde üretilmesi nedeniyle oldukça zor bulunan ve ambergis olarak da tanımlana bu madde katı ve mumlu bir yapıya sahiptir. Tıpkı bir kayayı andırır. Renk olarak siyah veya gri gibidir. Yanıcı bir madde olarak tanımlanır.

Akamber, balinaların sindirim sisteminin daha işlevsel ve fonksiyonel çalışması için etkilidir. Görevi ise sivri ve sert cisimlerin bağırsakta kaymasını sağlamaktır. İlk üretildiği zaman akamber kokusu dışkıya benzer bir şekilde karşımıza çıksa da daha sonra güçlü bir kimyasala dönüşmektedir. Balinaların dışkısı bazen oldukça büyük olur ve normal bir şekilde atılamaz. Böyle bir durumda balinalar ağzından kusarak dışkıyı atar. Bu kumuk topları, bazen kıyıya vurur. Bazen ise okyanus yüzeyinde görülür.

Akamber Neden Değerlidir? Neden Yasaktır?

Bulunması oldukça güç bir madde olan akamberi değerli yapan, onun yapısı ve lüks parfümlerin içerisinde kullanılmasıdır. Tamamen doğal bir madde olmasının yanı sıra kimyasal reaksiyonlardan çok daha kuvvetlidir. Parfümlerin kalıcılığının artmasını da sağlayan bu madde, oldukça değerlidir. Atlantik Okyanusu'na sahili bulunan Brezilya, Maldivler, Yeni Zelanda gibi ülkelerde bulunan balina kusmuğu neden yasak diye baktığımızda genel olarak çok değerli olduğu için devlet kontrolünde kullanılmaktadır. akamber nerede kullanılır diye baktığımızda ise Avrupa'da koku, Doğu'da ise eczacılıkta kullanılır.

Akamber Kilosu Ne Kadar?

Yapılan birtakım araştırmalara göre akamber kilosu yaklaşık olarak 100 bin TL civarındadır. Oldukça değerli olması ve çok az bulunması akamber fiyatının yüksek olmasına neden olmaktadır. Pahalı birçok parfümün içerisinde yer alan bu madde aynı zamanda kokuların kalıcılığını da sağlar.

Akamber Taşı Ne İşe Yarar?

Suda erime özelliği bulunmayan akamber taşı, yandığı sırada çok özel bir koku meydana getirir. Ayrıca bol miktarda kül bırakır. Kalp kuvvetlendirme, kramp giderme, iştah açma ve hazmı kolaylaştırma gibi sağlık alanı yanı sıra parfüm sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

  • akamber
  • akamber nedir
  • akamber balina kusmuğu
  • ambergis
  • akamber kokusu
  • akamber neden değerlidir
  • balina kusmuğu neden yasak
  • akamber kilosu ne kadar
  • akamber fiyatı
  • akamber taşı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Pire Isırığı Nasıl Olur? Ne İyi Gelir? İyi Gelen Krem ve İlaç