Alabaş Nedir? Alabaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Sağlık

Alabaş Nedir? Alabaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

16 Mayıs 2019 - 21:40:51

Turp ailesinin bir üyesi olan alabaş lezzeti ve vücuda faydaları ile birlikte sofralardaki yerini almaya başlıyor.

Alabaş Tohumu Nedir? Nasıl Yenir?

Şekil olarak şalgam ve lahanaya benzeyen alabaş, turp ailesinin üyelerinden birisidir. Avrupa'da çok yoğun bir şekilde tüketilmesine rağmen ülkemizde kullanılmayan ürün, son dönemde bu durumu değiştirmeye başlamıştır. Lüks pazarlarda ya da büyük marketlerde satılmaya başlanan alabaş, son derece lezzetli ve faydalı olduğu için hızla yayılmaktadır. Açık yeşil ya da pembe renge sahip olabilen bu sebze, yumru şeklindedir. Sebzenin hem yumru olan kısmı hem de üzerindeki yapraklarının bulunduğu kısım rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bazı yörelerde yer lahanası ya da cehennem topuzu olarak da isimlendirilen bir üründür.

Alabaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Alabaşın ya da alabaş tohumunun faydalarının saymakla bitmiyor oluşu, insanların son dönemde bu sebzeyi tercih etmesinin başlıca sebebi olarak gösteriliyor. İlk olarak insanlar, içerisine yer alan yüksek potasyumu vücutları için kullanmaya başlıyor. Yüksek potasyumu sayesinde tansiyonu dengelemede mucize ürünler arasında yer alıyor. Tansiyona olan etkisi, kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini de azaltıyor. Demir bakımından da oldukça zengin bir ürün olması kadınlarda sıklıkla görülen kansızlık problemlerine karşı büyük önem taşıyor. Güçlü antioksidanlar arasında yer alırken vücudun hastalıklara karşı çok daha dayanıklı bir yapıda olmasını sağlıyor. Son olarak kan basıncını düzenleyerek yorgunluk ve stres gibi olumsuz durumları engelleyebiliyor.

Alabaş Otu Tarifi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Faydaları ile ön plana çıkan bu mucize ürün, farklı şekillerde tüketilebiliyor. Turp ailesinin diğer üyeleri gibi yumru olan kısmı rahatlıkla kesilip salatalara katılabiliyor. İsteyen kişiler tek başına da bu yumru kısmı kullanarak vücuda olan faydalarını hissetmeye başlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra üst kısımdaki yaprakları da salataya katılarak tercih edilebiliyor. Hem yumru kısmını hem de yaprak kısmını salata da kullanmak hem lezzet hem de fayda açısından çok büyük önem taşıyor. Bunlara ek olarak yumru kısmı dilimlendikten sonra et yemeklerinde kullanılabiliyor. Et yemeklerinin içerisine katılabilen sebzelerden birisi olarak gösterilirken son derece faydalı oluyor. Son olarak bazı kişiler alabaş çorbası yaparak ürünü bu şekilde tüketmeyi tercih ediyor.

Alabaşın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Birçok kişinin ilk defa kullanacağı bir sebze olmasından dolayı alabaşın zararlarının da bilinmesi önem arz ediyor. Araştırmacılar, alabaş üzerinde yaptıkları deneylerde çok büyük bir zararına rastlamıyorlar. Yalnızca vücudun iyot emilimini azaltma etkisi bulunuyor. İnsan vücudunun belirli bir miktarda iyoda ihtiyaç duyması bu durumu sebzenin zararları arasında gösteriyor. Çok yüksek bir şekilde alabaş tüketimi gerçekleştiren kişilerin vücudunda iyot dengesi bozulabiliyor. Bu sebeple de abartıya kaçmadan bu sebzenin tüketilmesi gerekli oluyor. Genel olarak haftada 1-2 defa tüketiminde herhangi bir zararı ortaya çıkmıyor. Fazla kullanıldığında zararlı olabilen alabaş isimli sebze, lezzeti ve faydaları sayesinde kısa sürede popüler ürünler arasında gözükmeye başlıyor.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: