Sağlık 05 Kasım 2021 - 15:42:31

Alüminyum Battaniye Ne İşe Yarar? Termal Battaniye Nasıl Kullanılır?

Alüminyum Battaniye Ne İşe Yarar? Termal Battaniye Nasıl Kullanılır?

Alüminyum battaniye; vücut ısısını korumak amacı ile kullanılan, özellikle doğal afetlerde sık ihtiyaç duyulan, termal battaniye olarak da isimlendirilen ince bir örtüdür.

Alüminyum Battaniye Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda sıklıkla görmüş olduğumuz alüminyum battaniye; rüzgar ve nemden etkilenmeyen, vücut ısısının düşmesini engelleyen bir acil durum battaniyesidir. Çoğu zaman termal battaniye ismiyle de anılmaktadır. Oldukça küçük ve yer kaplamayan bu battaniyeler dağcılar, arama kurtarma ekipleri, acil durumlarda ve askerler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Görünüş olarak folyoyu andıran bu battaniyeler oldukça ince bir malzemeden elde edilmektedir. İçerideki ısının dışarı çıkmasını önleyen bu battaniyeler, vücut ısısının kısa süre içerisinde dengelenmesini sağlamaktadır.

İlk yardım çantalarında kesinlikle olması gereken termal battaniye, oldukça küçük, pratik ve işlevseldir. Dışı parlak ve oldukça önce olan bu örtüler çantada neredeyse yer kaplamayacak kadar küçüktür. Yangın, sel ve deprem gibi doğal afetlerde sıklıkla kullanılan bir eşyadır. Ebat olarak avuç içine sığacak şekilde katlanır ve 1 adet tablet çikolata boyutuna kadar küçülür. Alüminyum battaniye termal radyasyonu yansıtmak amacı ile yansıtıcı bir yüzeyle kaplanmış, oldukça ince bir örtü ya da çarşaf şeklinde bir malzemeden üretilmektedir. Bu örtünün adı, ilk yardım battaniyesi, uzay battaniyesi ve şok battaniyesi şeklinde isimlerle de nitelendirilmektedir.

Termal Battaniye Özellikleri Nelerdir?

Vücutta ısı kaybının önlenmesine yardımcı olan termal battaniye, hipotermi riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Özelikle doğal afet gibi durumlarda uzun süre hareketsiz kalmak vücutta ısı kaybının oluşmasına neden olabilmektedir. Alüminyum battaniye olarak belirtilen termal battaniyeler bu süreçte vücut ısısının dengeye gelmesini ve kişini yaşamsal faaliyetlerinin devam etmesini sağlamaktadır. Bu örtüler soğuk ile sıcak arasındaki geçişi engeller ve ısının muhafaza edilmesine destek olurlar.

Isı koruyucu etkisi bulunan termal battaniye özellikleri arasında en önemli olanları su geçirmiyor olmasıdır. Aynı zamanda dayanıklıdır. Kızılötesi ısının yaklaşık olarak %90'ını yansıtır ve böylece vücutta ısı kaybının oluşmasını engeller. Rüzgardan ve nemden etkilenmediği için zor anlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Dağcılar bu battaniyeleri sık sık kullanmaktadır. Aynı zamanda özellikleri sayesinde doğal afetlerde, özel ve acil durumlarda da kullanımı sağlanmaktadır.

Alüminyum Battaniye Nasıl Kullanılır?

Çoğu zaman doğal afet sonrasında hipotermi oluşumunun engellenmesi için kullanılan alüminyum battaniye, aynı zamanda uyku tulumu gibi malzemelerin içerisinde de kullanılan bir eşya türüdür. Kampçılar, dağcılar üşüme oranını en aza indirmek için bu battaniyelerden yararlanmaktadırlar. Son dönemlerde sık sık yaşayan doğal afetlerde kurtarılan kişilerin üzerinde de vücut ısı dengesinin kurulması ve sağlanması amacı ile kullanımı sağlanmaktadır. Kişini üzerine direkt örtmek ve sarmak yeterli olmaktadır.

Termal Battaniye Nerede Satılır?

İlk yardım çantalarında kesinlikle olması gereken bir malzeme olan termal battaniyeler pek çok yerde satılmaktadır. Dilerseniz sizler de alabilir ve zor durumlarda kullanabilirsiniz. Fiyatı çok pahalı olmayan alüminyum battaniyeler ile vücut ısısındaki düşmeyi engelleyip hayatta kalabilirsiniz. Kamp yapacaksanız, dağcıysanız ya da deprem gibi doğal afetlere karşı çanta hazırlarken bu battaniyeler eşyalarınız arasında yer veriniz.

  • alüminyum battaniye
  • alüminyum battaniye ne işe yarar
  • termal battaniye
  • termal battaniye özellikleri
  • alüminyum battaniye nasıl kullanılır
  • termal battaniye nerede satılır
  • alüminyum battaniyeler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kaldirik Otunun Diğer Adı Nedir? Faydaları, Zararları ve Suyu