Ördek eti yenir mi? Fiyatları ne kadar?
Yaşam

Ördek Eti Yenir mi? Fiyatları Ne Kadar?

16 Şubat 2019 - 21:22:44

Uzak doğunun vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ördek eti besin olarak tüketilen faydalı bir besindir.

Ördek Etinin Besin Değeri Nedir?

Dört bin seneden bu yana bu etin uzak doğuda tüketildiği söylenebilir. Hem çok lezzetli hem de çok faydalı olan bu et türü Çin tarihine kadar uzanır. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte avlanan ördek, lezzetinden dolayı sık tercih edilir. Kişinin gün içinde ihtiyaç duyduğu protein gereksiniminin %100'nü karşılamakta ve vücuda enerji vermektedir. Kemik ve kas dokusunu tekrardan onarır, vücut kuvvetini arttırır. Demir miktarı yüksek, mineral, vitamin seviyesi fazladır. Besinlerin içinde az bulunan b3 vitaminin ördek etinde olduğunu söyleyebiliriz. Protein sentezi için vücudun ihtiyaç duyduğu b6 vitamini bu ette vardır. Hatta vücudun yüzde atmış b6 vitamin ihtiyacını karşılar. Yüz gram değerindeki ördek etinin günlük çinko ve selenyum ihtiyacının %60'nı karşıladığı bilinir.

Ördek Eti Yenir mi? Nasıl Pişirilir?

Tavuk etini andıran ördek eti tavuk yemeği pişirme yöntemi ile pişirilebilir. Pişirilen her tavuk yemeği yöntemiyle ördek de pişirilebilmektedir. Fakat ördek etinin tek farkı tavuk etine göre daha geç pişmesidir. Dolayısı ile fırın ve güveçte pişirilmesi önerilir. Ördek etiyle yapılan yahni oldukça lezzetlidir. Ayrıca ördek etiyle yapılan en meşhur yemek, Çin mutfağından gelen portakallı ördektir. Bahsi geçen et, tavuk etiyle kıyaslandığı zaman daha siyah olduğu görülebilir. Yabani ördek etinin ise besi ördeklerine nazaran sert olduğu söylenebilir. Ördek soğuk sudan korunabilmek için derisi ile tüyleri arasında yağ tabakası bulunmaktadır. Var olan yağ tabakası tüylerin yolunma işleminden sonra etten ayrılabilir. Geriye kalan alan et ise yağsızdır. Avlanma yöntemi ile alınan et, ördeğin yaşayış tarzına göre değişir. Yani bu hayvanın beslenme türünden dolayı kokulu gelmesi muhtemeldir. Fakat besi ördeklerinde herhangi bir koku problemi yoktur.

Ördek Etinin Faydaları Nelerdir?

  • Kemik ve kas dokusunu tekrardan onarma özelliğinin olduğu söylenir.
  • Yapılan birçok araştırmaya göre beyaz et grubu arasında kaz ve tavuklardan daha yararlı olduğu belirtilmiştir. Uçucu yağ içerir ve bu yağ vücut içinde enerjiye dönüşmektedir.
  • Günlük protein ihtiyacı olarak %100 oranında gereksinimi karşılar. Enerji verme özelliği bulunur.
  • B6 vitamini barındırır. Vücut b6 vitaminine ihtiyaç duymasından kaynaklı olarak bu ihtiyacın yüzde atmışını karşılamaktadır.
  • Mineral vitamin seviyesi çok fazladır. Niasin yani b3 vitamini ördek etinde yüksek oranda bulunur. Metabolizmada bulunan yağ niasin sayesinde enerjiye çevrilir ve vücut yağ tutmamaktadır.
Ördek Etinin Fiyatı Ne Kadar? Kokusu Nasıl Giderilir?

Ördekler batalıklarda yaşayan hayvanlar olduğu için kokuları vardır. Ördek eti kokusunun giderilmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Ördeği pişirmeden önce sirkeli suda bekletebilirsiniz. Bu yöntem kokunun büyük oranda azalmasını sağlayacaktır. Oldukça lezzetli olan bu etin kokusu pek çok kişiyi rahatsız etmektedir. Uygulanan yöntemler arasında en kolayı ve en çok tercih edileni sirkede bekletmektir. Bu etin fiyatları ise değişkenlik gösterebilmektedir.

Yorumlar
Gül Bağırıcı 16 Şubat 2019 - 21:32:44 Arkadaşlar ben ördek etinin lezzetli olduğunu duymuştum ama kafama takılan bir soru var. Helal mi yoksa haram mı yediğimiz zaman dinimiz açısından bir sıkıntı söz konusu olur mu bu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: