Kalorisi az yiyecekler, tarifler ve içecekler nelerdir?
Sağlık

Kalorisi Az Yiyecekler, Tarifler ve İçecekler Nelerdir?

21 Nisan 2018 - 19:17:30

Kişinin kilosunu koruması ya da kilo kaybetmesi için tükettiği kalorisi az olan yiyecek ve içecek türleridir.

Kalorisi Az İçecekler Nelerdir?

  • Düşük kalorili içeceklerden biri maden suyudur. Sağlıklı bir içecektir ve içerisinde doğal mineraller vardır. Hekimler tarafından gün içinde minimum iki şişe maden suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • C vitamini deposu olan limon ve elma suyu az kalori içerir. Karışımın içine maden suyu tercihe göre ilave edilebilir. Özellikle kış mevsiminde hem hastalıklar için hem de kilo kaybı için tükenilmesi önerilmektedir.
  • Yaz mevsiminde serinleten ve kilo aldırmayan içecek limonatadır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta limonatanın şekersiz olmasıdır. İçecek şekerli ise kilo alımına yol açmaktadır.
  • Renkli meyve ailesinden biri olan domatesin içinde yüksek seviyede antioksidan bulunmaktadır. Yaz mevsiminde kolayca bulunan domates sağlıklı bir şekilde içecek olarak tüketilmektedir.
  • Birçok insanın sevdiği milkshake yağsız sütle yapılabilir. Sağlıklı bir şekilde yapılan içecekte fazla kalori bulunmamaktadır. Üzeri kuruyemişler ile süslenebilir.

Kilo Aldırmayan İçecekler Nelerdir?

Yaz aylarında serinlemek, ferahlamak ve formda kalmak için buzlu çay tüketilebilir. Fakat paketlenmiş buzlu çaylarda yüksek oranda kalori vardır. Bitki çaylarından yapılan buzlu çay şekersiz bir şekilde tüketildiğinde kişinin formunu korumaktadır. Tercihe göre bitki ve meyvelerden yapılan smoothie türlerinde kalori miktarı çok azdır. Doğal meyve ve sebzeler ile yapılan bu içecek kilo vermeyi hızlandırmakta ve metabolizmayı çalıştırmaktadır. Kalori oranı az olan diğer bir içecekse marul suyudur. Yüzde doksan oranında su içeren marul oldukça sağlıklı bir besindir. İçinde C, A ve B vitaminleri bulunmaktadır. Zengin bir lif kaynağıdır. Kişi sevdiği içecek türünü değerlendirebilir.

Kalorisi Az Yiyecekler Nelerdir?

  • Yüzde yetmiş beşi su, yüzde yirmi beşi posa ve lif olan kereviz sapı çok faydalı bir besindir. Su deposu olan yiyecekleri tüketmek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.1 porsiyon kereviz sapı tüketmek az kalori içerir. İçerisindeki lif oranından dolayı tok kalmayı sağlamaktadır. Açlık krizi olduğu zaman kereviz sapı tüketilebilir. Yaşlanmayı geciktirme özelliği vardır.
  • Ekşimsi bir tadı olan greyfurt yüksek seviyede posa ve su içermektedir. Yüzde atmış oranında su barındırmaktadır. Sağlıklı lifler ile beraber kişinin sindirimini güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra tokluk hissi vermektedir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.
Kalorisi Az Tarifler Nelerdir?

Yeşil yapraklı sebzelerin kalori oranı oldukça azdır. Su oranı fazla olan sebzeler düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle marul kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Sağlık için önemli olan mineral ve vitaminler yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Yağsız beyaz et tok tutma özelliğine sahiptir. Vücudu zinde tutmakta ve yüksek oranda protein içermektedir. Tavuk göğsü, hindi gibi etler tüketilebilir. Yağsız beyaz et tok tuttuğu gibi metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Yorumlar
Seher Topçu 21 Nisan 2018 - 19:27:30 Kalorisi az olan yemekler nelerdir? Hem tok kalmamıza yardımcı olan hem de kalorisi az olan şeyler nelerdir? Açlığı bastırmanın yolları nelerdir? Kalorisi az olan meyve, tatlı, ekmek, kek nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: