Sağlık

Eşek Sütü Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Satılır?

12 Eylül 2018 - 11:44:24
Eşek sütü nedir? Neye iyi gelir? Nerede satılır?

Eşek sütü, son günlerde gitgide talebi artan ve bazı rahatsızlıkların azaltılması için kullanılan besin kaynağıdır.

Eşek Sütü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Astım hastasına faydası olduğu dair çeşitli bilgiler vardır. Sütün biyokimyasal birleşimi ile Ph değerinin anne sütüne çok yakın olduğu söylenir. Eşek sütü inek sütü ile kıyaslandığı zaman az oranda yağ içerdiği görülebilir. Omega3 içermektedir. Sütün içinde laktoz, su, albümin, su, yağ, cassein vardır. Ayrıca E, A, C, D, B1, B6 ve B2 vitaminlerini barındırdığı gibi çinko, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir, fosfor gibi önemli minerallere sahiptir. Anti-aiging özelliğini olması yaşlanmayı engellemektedir. İyileştirme özelliği olan bazı esansiyel yağ asitlerini de bulundurur. Etkili nemlendiricilerden biri olarak tanımlanır.

Eşek Sütü Neye İyi Gelir?

Çoğu hastalığın tedavicisi olarak adlandırılmakta ve bu süre önemli görevler yüklenmektedir. Çiğ olarak tüketildiği bilinen bir gerçektir. Sedef hastalığı ve egzamaya iyi gelir. Bunun yanında hem bronşit hem de astım üzerinde etkilidir. Eşek sütüyle vücudun yıkanması halinde veya bezle silinmesi cilt hastalıklarına faydalıdır. Balgam söktürme özelliğinin olduğu belirtilir. Sigara kullanan kişiler bu sütü tüketebilir. Ateş düşürmekte, omega3 sayesinde vücudu korumakta, yağ yakımının hızlanmasına katkı sağlamakta, vücudun formda kalmasına yardım etmektedir. Kalsiyum barındırdığı için kemik gelişimini arttırır ve kemik erimesini önleme özelliği bulunur.

Eşek Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Bazı kaynaklardaki bilgilere göre Mısır Kraliçesi olan Kleopatra'nın yedi yüz adet eşeğin sütünü güzelleşmek için kullandığı belirtilmektedir. Yedi yüz eşek sütüyle güzellik banyosu yaptığı söylenir. Yakın tarihe gelindiği zaman inek sütü alerjisi olan kişilerin bu sütü kullandığı görülebilir. Alternatif süt olarak kullanılır. Alerjisi olan ciltlerin temizlenmesini ve nemlenmesini sağlar. Cilt kırışıklıklarının engellenmesi için kullanılabilmektedir. Genç görünmek isteyen birçok kadın bu sütü kullanımını tercih edebilir. Son zamanlarda bu süt kozmetik sektöründeki güzellik ürünlerinin içinde yer almaya başlamıştır. Eşek sütü içeriği olan kremler üretilmektedir. Avrupa'da eşek sütü içeriğini taşıyan şampuan, krem ve sabunlar kozmetik mağazalarında yer edinmiştir.

Eşek Sütü Nerede Satılır ? Fiyatı Ne Kadar?

Çoğu ürünün yer aldığı aktarlarda eşek sütü içeren ürünler bulunmaktadır. İçeriğinde bu sütün olduğu ürünler satın alınarak cilt bakımında kullanılabilir. Fiyatı Türkiye piyasasında 1 kilosu atmış ila yüz TL aralığında değişkenlik gösterir. Fiyatı oldukça pahalıdır. Avrupa'da bir kilo sür atmış avroya tekabül etmektedir.

Yorumlar
Ecrin Ateş 12 Eylül 2018 - 11:54:24 Arkadaşlar eşek sütü içilir mi öğrenmek istiyorum. Normalde bu sütün sabunu var ve cilde çok iyi geliyor onu kullanmıştım. Bu sütlerin fiyatları ne kadar? Satın almak için nereden sipariş vermemiz gerekiyor diye biraz araştırdım sitelere baktım ama güvenemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: