Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? Neden olur?
Sağlık

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir? Neden Olur?

12 Eylül 2018 - 07:54:07

Duruş bozukluğu, günlük yaşam içerisinde zihinsel ve fiziksel durumu olumsuz anlamda etkilemekte olan etkenlerden biridir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Yapısal bozukluk, ailesel etkenler duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. İnsanın bedenine yan taraftan bakıldığı zaman sır bölgesinin hafif bir şekilde kambur ve belin çukur yapıda olduğunu görmek mümkündür. Vücudun belirli yerlerinde olan bu eğriliklerin zaman içinde artış göstermesi ağrıya ve duruş bozukluklarına neden olmaktadır. Bozukluğun nasıl olduğunu anlamak için belirtilere bakmak yeterlidir. Kol ve omuz bölgesinin ağrıması, el-ayak bileklerinde oluşan ağrılar, ayak bileği, diz, bacak ağrıları, baş ağrısı, kambur duruş, kas yorgunluğu, sebepsiz yorgunluklar, güçsüz olmak, sinir sıkışması, gerginlik, bağ dokusunun gergin halde olması, özgüven eksiklikleri, omuz düşüklüğü, balın dik şekilde olmaması, ağırlık kaldırırken zorlanma, omuz düşüklüğü, oturup kalkma esnasında zorluklar, yürürken diz büküklüğü, kürek kemiklerinin çok geri kısımda olması belirti çeşitleridir.

Duruş Bozukluğu Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Genetik yani aileden gelme olabilir. Bunun haricinde bir rahatsızlık yol açtığı için meydana gelmiş olabilir. Bu şekildeki bozuklukların tıbbi tedavisi bulunmaktadır. Hayat tarzı ve çalışma alışkanlığından kaynaklı olarak duruş bozukluğu yaşayan kişi yaşam tarzını değiştirerek, süreci egzersizle destekleyerek duruşunu düzeltebilir. Genel anlamda çalışma esnasında devamlı olarak tekrarlanmakta olan hareketlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Bilgisayar başında çalışmak, sürekli oturmak, kitap okurken eğilmek, şoförlük, Okulda kişinin boy ölçüsüne uygun olmayan sırada oturulması, ağır sırt çantaları taşımak duruşun bozulmasına neden olur. Ayrıca sağlıklı duruş hakkında bilgi sahibi olmamak, eklem katılığı, psikolojik etmenler, kas gücü azlığı, kas gerginliği, kaygı bozukluğu, hareketsiz yaşamak, monoton yaşam tarzı, vücut kondisyonu düşüklüğü, formda olunmaması da neden olan faktörlerdendir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş bozukluğundan kaynaklı olarak meydana gelen omur eğriliği şeklindeki vücut problemlerinin ilerleyen yaşlarda düzeltilmesi zor olabilir. Dolayısı ile çocuklar erkek yaşlardayken bu duruma çözüm aranmalıdır. Çocuk spora başlamalıdır. Sporun özelliği kasları güçlendirmesi olduğu için vücudun dik durmasına yardım eder. Doğru duruşun nasıl olduğunu çoğu kişi bilmez. Bunun nasıl olduğunu öğrenmek gerekir. Öğrenme yolu ile alışkanlık haline getirilmektedir. Fakat yapılan aktiviteler için doğru durmanın şekli farklıdır. Duruş tiplerinin öğrenilip alışkanlık olarak kullanılması gerekir. Doğru durma alışkanlık haline getirildiği zaman kişi bozukluk problemin aşar. Çalışma alışkanlığının değiştirilmesi tavsiye edilir.

Duruş Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Duruş bozukluğunun yaygın rastlanan sebeplerinden biri bilgisayar başı, masa, ofis gibi ortamlarda rahatsız şekilde çalışmaktır. Uzun saatler bu alanlarda vakit geçirmek vücuda zarar verir. Ofisteki masa ve sandalye şeklinin vücut yapısına uyumlu olması gerekmektedir. Duruş bozukluğu probleminin düzeltilmesi için önerilen teknikler uygulanmalıdır.

Yorumlar
Merve Kök 12 Eylül 2018 - 08:04:07 Duruş bozukluğunun düzelmesi için korseler var. Aynı zamanda egzersiz hareketleriyle de bu durum düzeltilebiliyormuş. Daha önce pilates yapmıştım o sıra bazı faydalarını gördüm etkili oldu. Şimdi korse deneyeceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: