Sağlık12 Eylül 2020 - 04:03:07

Doğumda Rahmin Açılması İçin Ne Yapılmalı?

Doğumda Rahmin Açılması İçin Ne Yapılmalı?

Doğumda rahmin açılması için uygulanan ve kişinin rahatlamasını sağlayan yöntemlere denir.

Doğumda Açılma Olması İçin Ne Yapılmalı?

Doğurmaktan korkan bir sürü kadının olduğunu görmek mümkün Doğumla ilgili bir sürü yanlış bilgi insanların beyninde yer etmiş durumda. İzlenen dilmeler, diziler ve etraftan duyulan kulaktan dolma hikayeler korkuyu arttırmaktadır. Bilmek ise korku duygusunu yener. Bilgiye sahip olmanın en iyi yolu ilgilenilen konu ile ilgili kitap okumaktır. Kitap okumanın dışında doğuma hazırlanılan kurslara gidilebilir. Doğum hikayeleri dinlenebilir ve doğumla ilgili videolar izlenebilir. Doğum hakkında anne adayı bilgi edinirken yanındaki eşin de ona destek olması önemlidir. Eş veya ailenin anne adayına destek olması kişinin psikolojik anlamda rahatlamasını ve güçlü olmasını sağlar.

Doğumda Rahmin Açılması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğumda rahmin açılması için gevşeme egzersizlerinden yardım alınabilir. Rahat doğurabilmek için gevşemeyi bilmek gerekir. Hem zihinsel hem de bedensel gerginlik doğumun zorlu geçmesine neden olabilir. Gevşeyebilmenin birçok yolu bulunur. Yoga ve meditasyon yapmak en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Gözler kapatılır, eller karın bölgesine koyulur ve bebeğe güzel bir nefes gönderilebilir. Nefesi burundan almak ve güçlü bir şekilde dışarı vermek önemlidir. Egzersiz haricinde dua edilebilir, mantra söylenebilir veya masaj yaptırılabilir.

Normal Doğumda Açılmayı Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Doğum sürecinde nefes alıp vermek önemli bir faktördür. Doğum için hazırlık kursuna gidildiği zaman bahsi geçen nefes alma yöntemleri öğrenilebilir. Bu şekildeki çalışmalar ücretsiz olarak da verilmektedir. Öğrenilen yöntemlerin doğum sürecine kadar çalışılması ve tekrarlanması gerekir. Doğumda ihtiyaç duyulan en önemli şey destek almaktır. Anne adayı doğum esnasında yalnız olmadığını bilmesi gerekir. Doğumda destek alan kadınlar daha rahat doğurmaktadır. Doğumun başladığı fark edildiğinde hastaneye gitmeden önce bir şeyler atıştırılabilir. Aç şekilde doğum yapmak vücudu yorar. Doğumun ilerlemesi ile sancılar sıklaşır ve rahimin ağız kısmı açılır. Rahimin ağzının açılması ile acı artmaktadır. Doğumdan önce besin almak vücuda güç verir. Yemeğin yanı sıra su içilmelidir. Destek olan kişi doğumda su verebilmelidir. Ağzı ıslatacak kadar bile olsa içilmelidir.

Rahmin Açılması İçin Ne Yapmalıyım?

Sürekli yatmak doğru bir seçenek olmayabilir. Yatmak yerine hareket etmek, yürümek faydalıdır. Vücut özgür bırakılmalı, doğum sancıları bu şekilde daha rahat karşılanır. Doğum ile ilgili hekimle net konuşulması gerekir. Otuzuncu haftaya gelmeden doğum hakkında merak edilen soruların hepsi sorulmalıdır. Bir de doğum planının doktorla paylaşılması önerilir. Doğuma kalabalık gidilmesi önerilmez. Doğum boyunca az kişi olması önerilir. Destek olan kişinin acımaması, kadına kuvvet vermesi gerekir. Ayrıca yardımcı kişi soğukkanlı olmalı ve emin bir şekilde konuşmalıdır. Sancı geldiği zaman odada yüksek ses ile konuşulması, bir şeyler yenmesi, telefon çalması rahatsız edici bir durumdur. Doğumda rahmin açılması için hekimin verdiği tavsiyelere uymak gereklidir.

Yorumlar
Neriman ÇelikHerkese merhaba 2 hafta sonra doğum yapacağım. Doktor eğer rahim açılırsa normal yaparız ama biraz zor gibi diyor. Rahmin açılması için ne yapmam gerekiyor? Sezaryen ile doğum yapmak daha kolay ama ben normal istiyorum.cevapla
yorum yaz
Kireçli Suyun Zararları Nelerdir? Hastalık Yapar mı?