Sağlık 02 Mayıs 2021 - 05:50:14

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri Nelerdir? İnsanları ve İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri Nelerdir? İnsanları ve İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüs; yaklaşık olarak 5 aylık bir dilim içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alarak kısa süre içerisinde gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda insana zarar vermiştir. Koronavirüsün psikolojik etkileri azımsanmayacak kadar önemlidir.

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Enfekte olduğu vücutta en geç 14 gün içerisinde belirti veren ve akciğerde ciddi bir tahribata yol açan virüs insanlarda genel olarak bir korku ve kaygı meydana getirmektedir. Normal bir nezle ile benzer belirtiler göstermesi, en ufak bir boğaz ağrısında corona mıyım, koronavirüs kapmış olabilir miyim gibi soruların yanı sıra bulaştıysa ölür müyüm, iyileşir miyim tarzında kaygı nitelikli soruların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hatta virüsün bulaşmaması için birtakım alkolleri tüketmek, elleri çok fazla dezenfekte etmek için vücuda zarar verici nitelikte eylemler bile baş göstermektedir. Koronavirüsün psikolojik etkileri, kişinin davranış biçimini de etkilemektedir.

Kaygı, zihnimizi olumsuz yönde etkileyen ve çevreleyen bir düşünce tarzıdır. Günlük yaşamda pek çok şey için kaygıya düşebiliriz. Bu korona virüs için de genel olarak tüm insanlarda görülmektedir. Covid-19 virüsünün yeni olması, henüz kesin bir tedavisinin olmaması, aşısının bulunmamış olması ve ne zaman biteceğine dair kesin birşey olmaması insanları belirsizlik içerisine sokar ve bu da kaygı bozukluğunu tetikler. Kaygı ile birlikte kişilerde depresyon belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Sürekli evde durmak ve bu süreçte kendini oyalayacak zevkli aktivitelerden uzak durmak birtakım depresif ruh halinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. İnsanların hayatta zevk almamasına neden olan bu depresif hali, kişinin kendini soyutlamasına ve sosyalleşmeden kaçmasına sebebiyet verir. İnsanların korku ve kaygıları saplantı haline getirmesi ise obsesif kompulsif bozukluk oluşmasına neden olur.

Koronavirüsün Sosyal Etkileri

Koronavirüs İnsanları Nasıl Etkiliyor? Sosyal Etkileri Nelerdir?

Pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyada salgın haline gelen koronavirüs, insanlarda daha çok korku meydana getirmektedir. Korku, her birimizin günlük hayatta hissettiği bir duygudur. Asıl olarak insanlar korkularını yönetmelidirler. Eğer ki korku sizi yönetmeye başlıyorsa bu günlük aktivitelerinizi etkilemeye başlamaktadır. İnsan zihni kendini tehdit altında hissettiği zaman korkmaya başlar. Korona virüsün sosyal etkileri üzerinde durduğumuz zaman ilk olarak hastalığı bir tehdit gibi algılayarak korkarak hareket ettikleri gözlemlenmektedir. Asıl olarak korku, kişinin tehlikelere karşı kendini savunmasına yardımcı olur. Fakat bu kaygı ve tedirginlik ile birleştiğinde farklı tepkiler ortaya çıkar. Örneğin; hapşıran bir kişiden tedirgin olmak korona virüsün meydana getirmiş olduğu etkiye bir örnektir.

Koronavirüsün insanlarda meydana getirdiği korku ve kaygıyı yönlendirmek gerekmektedir. Öncelikle inanlar korkuyu tanımalı ve onunla baş edebilmelidir. Eğer ki korku bizi değil biz onu yönetirsek, bu biri doğru yöne yönlendirir. Eğer ki yönetemezsek bu bizde odaklanamama problemi meydana getirir. Covid-19 için tedbir alarak hayata normal bir şekilde devam etmeliyiz. Bu şekilde psikolojimizin rahatlamasını sağlayabiliriz.

Corona Virüs İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Corona Virüs İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Kolay ve hızlı bulaşan bir hastalık olması sebebiyle koronavirüs insan ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanlar tanımadıkları herkes ile mesafeli durma, tanıdıkları insanlarla da hiç görüşmeme, sosyal izolasyon ve mesafeyi koruma gibi eylemlere yönelmektedir. Bunlar virüsün bulaşma hızını azaltmak ve engellemek için gerekli olan tedbirlerdir. İnsan ilişkileri kapsamında aile ilişkilerini ve toplumsal alışkanlıkları belirtmek gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre aile içinde eşlerin ilişkilerini çoğunluk olarak kötü anlamda etkilediği söylenmektedir. Ailenin kalabalık yapısının da bunu etkilediği belirtilmektedir. Toplumsal alışkanlıklar olarak değerlendirdiğimizde ise, insanların artık kalabalık yerlere gitmediği, insanlarla arasına mesafe koyduğu gözlemlenmektedir.

Koronavirüs Tehdidine Karşı Ne Yapmalıyız?

Öncelikle koronavirüsün psikolojik etkilerini azaltmak için bu konuda yapılması gereken ilk şey panik yapmamaktadır. Sakin kaldığımız zaman daha verimli düşünür ve daha mantıklı hareket ederiz. Tedbir almalı ve korkuyu yenmeliyiz. Kalabalık ortamlardan bir süre uzak durmaya, sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeliyiz. En önemlisi ise bunun bir süreç olduğuna, salgından sonra hayatımızın kaldığı yerden devam edeceğine kendimi inandırmalıyız. Koronavirüsü ne kadar erken yenmek istiyorsak, önlemlere o kadar fazla uyum sağlamalıyız. Kaygı bozukluğunun ve çeşitli psikolojik rahatsızlıkların oluşmaması için kendinize güzel aktiviteler bulunuz. Bunun yanı sıra eğer ki ileri derecede korku, kaygı, panik yaşıyorsanız uzman bir psikologdan destek alınız.

  • koronavirüsün psikolojik etkileri
  • corona mıyım
  • koronavirüs kapmış olabilir miyim
  • koronavirüs insanları nasıl etkiliyor
  • corona virüs insan ilişkilerini nasıl etkiliyor
  • koronavirüs insan ilişkileri
  • koronavirüs tehdidi
  • Korona virüsün sosyal etkileri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kışın Alınan Kilolar Nasıl Verilir?