Vajinal akıntı nedir? Türleri ve tedavisi
Sağlık

Vajinal Akıntı Nedir? Türleri ve Tedavisi

05 Aralık 2017 - 05:01:49

Vajinal akıntı, kadınların ergenlik dönemine girmesiyle birlikte başlayan ve bir hastalık söz konusu olmasa bile ortaya çıkabilen durumdur.

Vajinal Akıntı Nedir, Ne Demek?

Kadınlarda akıntı olması normaldir. Fakat bazı akıntılar hastalık habercisi olabilmektedir. Özellikle adet süreçlerinde kadınların yaşadığı akıntı normaldir. Bu akıntı kokmaz, rengi şeffaftır ve vajina bölgesinde yanma, ağrı yoktur. Bu tarz bir akıntı genel itibari ile hastalığa yol açmaz. Meydana gelen bu akıntılar hormonlardan kaynaklı olarak oluşmakta ve bir süre sonra kendi başına geçmektedir. Dolayısı ile bahsi geçen akıntı türü ile ilgili hekime gidilmesi gerekmez. Bazı kadınların akıntısı miktar olarak yoğun olabilir. Fakat bu durum çok önemli değildir. Akıntı bazen yoğun bazen az miktarda meydana gelebilir. Vajinal akıntıların olması doktora gitme nedenlerinden biridir.

Vajinal Akıntı Renkleri Nelerdir?

Kadınlarda meydana gelen akıntının rengi yeşil veya sarı ise, kokulu, parçalar halindeyse patojen bir durumlar ilgili olabilir. Bunun yanı sıra kaşıntının olması, vajinada yanma ve cinsel ilişki esnasında problemlere neden oluyorsa doktora başvurabilirsiniz. Gelen akıntı et suyunun renginde ya da kanlı bir şekildeyse kadında bulunan organlar kanserli olabilir. İlk düşünülen şey mikrop veya enfeksiyon olabilir. Sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken durum ise bu belirtilerin kansere yol açabileceğidir. Dolayısı ile kişinin akıntısında herhangi bir değişiklik varsa, rengi farklı ve acı, yanma hislerinin meydana geldiği zaman doktora gitmelidir.

Vajinal Akıntı Türleri Nelerdir?

Kişinin vajinası doğallığını kaybedebilir, vajinasında enfeksiyon rahatsızlığı meydana gelebilir veya vajinit diye isimlendirilen durum söz konusudur.Renk ve koku ile akıntının türü tahmin edilebilir. İlk tür bakteriyel vaginosis ismindeki vajina akıntısı çeşididir. Bu türdeki akıntının rengine bakıldığı zaman sarımsı bir renk, beyaz ya da gri renklerin olduğu görülebilir. Akıntının kokusu ise kötü ve yoğundur. Eğer bu koku bayat balığın kokusunu andırıyor ise bu tür bakteriyel vaginosis olabilir. Akıntının bulaşma zamanı ise cinsel ilişki sürecidir. Adetten sonraki zamanda cinsel ilişkiye girildiyse bu belirtiler meydana gelir. Ayrıca bu rahatsızlık karşı tarafa cinsel yol ile bulaşabilmektedir. Bakire kişilerde ya da cinsel yaşamı aktif olmayanlarda yoğun bir şekilde görülebilmektedir. Diğer akıntı türü ise candidial vaginit ismindeki akıntıdır.

Candidal Vaginit Akıntı Nedir? Nasıl Olur?

Antibiyotik çok yoğun kullanılıyorsa candida mantarı meydana gelebilmektedir. Bu bakteri genel olarak sık antibiyotik kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Akıntının rengi krem renginde bir beyaz, peynir ya da süt kesiğini andırmaktadır. Kokusu olmayan bu akıntıyı görüntü farklılığı ile anlayabilirsiniz. Kokusu olan akıntılar ise tehlikeli olarak tanımlanabilir. Kokunun olması kötü huylu bakterilerin var olduğu anlamına gelmektedir. Bu akıntı cinsel temasla bulaşmaz. Candidal vaginit türünün görüldüğü kişiler şu şekilde sıralanır;

  • Hamile kadınlarda görülebilir.
  • Kanser tedavi sürecinde olan kadınların karşılaştığı bir durumdur.
  • Şeker hastalığına sahip olan bireylerde candidial vaginit akıntı türü görülebilmektedir.

Vajinal akıntı tedavisi için uzman bir doktordan destek almak faydalı olacaktır. Bu akıntı aslında patolojik olarak bilinse de fizyolojiktir.

Yorumlar
Esra Bal 05 Aralık 2017 - 05:11:49 Vajinal akıntı nasıl geçer? Kokulu ve yeşil renkli akıntılar ciddi bir sağlık problemini mi ifade ediyor? doğal yöntemlerle bu problemin önüne geçmez ev tedavi etmek mümkün olur mu? Geçmesi için ne yapmak gerekiyor?cevapla
Sinem Zorba 27 Eylül 2018 - 16:59:33 Genelde kış aylarında çok akıntım oluyor. Bunun nedeni üşütme kaynaklı mı yoksa mikrop kaptığım için mi bilmiyorum. Bunun için daha doktora gitmedim çünkü genelde kendiliğinden geçiyor. Çok su içmeye özen gösteriyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: