Sağlık 02 Mayıs 2021 - 17:40:32

Zencefil Şurubu Tarifi Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Zencefil Şurubu Tarifi Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Zencefil şurubu; bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ve özellikle soğuk havalarda hastalanmayı engelleyen, vücut direncini arttıran bir bitkisel tariftir.

Zencefil Şurubu Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz zencefil şurubu, lezzetli tadı ve sağlıklı içeriği sayesinde vücuda pek çok fayda sağlayan, hastalıklara karşı vücut direncini arttıran bir tariftir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu doğal tarif için ihtiyacınız olan malzemeler; 1-2 adet başparmak büyüklüğünde taze zencefil, 2 tane limon ve 1 su bardağı baldır. Kolayca bulabileceğiniz bu 3 malzeme ile yapılan karışımı hazırlamak için öncelikle zencefillerin kabuklarını soyunuz. Daha sonra rendeleyin ya da ince ince doğrayın. Cam bir bakın içerisine zencefilleri ve ardından limonları koyunuz. Daha sonra 1 bardak balı bu karışıma ekleyiniz ve karıştırınız. Kabın ağzını güzelce kapatıp, buzdolabına koyunuz ve yaklaşık olarak 2 gün bekletiniz. Bunun sonrasında şurup halini alan karışım tüketime hazır hale gelmektedir. Her gün bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar koyup tüketebilirsiniz.

Özellikle öksürük şikayeti olanlar için önerilen zencefil şurubu tarifi, boğazın yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Öksürük nedeniyle boğazda tahribat oluşmasını önlemektedir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan kurtulmak için vücudun bağışıklığını arttırmak gerekmektedir. Doğal içerikli zencefil şurubu belirtilerin yok olmasını sağlarken aynı zamanda, vitamin ve mineral desteği sayesinde daha dinç bir vücuda kavuşmanızı sağlar.

Zencefil Bal Limon

Zencefil Şurubu Neye İyi Gelir?

Zencefil oldukça vitaminli ve sağlıklı bir bitkidir. İçeriğine baktığımız zaman gingerol isimli bir bileşenden oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu bileşen asıl olarak zencefil tüm faydalarının kaynağıdır. Karbonhidrat, lif ve protein açısından zengin olan bu besin, aynı zamanda magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, C vitamini, folat, B6 vitamini, niasin gibi vitamin ve mineraller içermektedir. Antienflamatuar ve antioksidan etkisi sayesinde vücutta detoks etkisi meydana getirerek serbest radikallerin giderilmesini sağlar. Bunun yanında boğazda oluşan iltihap gibi konularda da etki sağlamaktadır. İçerisinde pek çok aktif bileşen yer aldığı için zencefil oldukça faydalıdır.

Doğal bir karışım olarak ifade edebileceğimiz zencefil şurubu, vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayarak zararlı ve yabancı maddelerin vücuda girmesini önler. Eğer vücuda girmiş zararlı maddeler bulunuyorsa bunların atılmasına da katkı sağlar. Tüm bu etkileri sayesinde nezle ve grip gibi hastalıkların kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boğaz ağrısı ve öksürük krizleri için birebir etkili olabilmektedir. Çünkü balgam söktürücü etkisi vardır ve bu sayede kolayca vücudu temizler.

Zencefil Şurubu Nasıl Kullanılır?

Pratik bir hazırlama süreci bulunan zencefil şurubunu çok aşırı olmamak şartı ile soğuk kış günlerinde bağışıklığı güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Eğer çok üşüyorsanız, sürekli hasta oluyorsanız ve mide, baş ağrıları yaşıyorsanız zencefil şurubu sizler için şifalı, doğal bir karışımdır. Eğer ki şeker hastalığınız varsa ya da devamlı olarak kullanılan bir ilaç söz konusu ise, kullanım öncesinde mutlaka uzman bir doktora danışınız.

Zencefil Şurubu Kullananlar ve Yorumlar

Bağışıklık güçlendiren doğal içerikli ve etkili bu karışım pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Zencefil şurubu yorumlarını incelediğimizde özellikle grip, nezle ve öksürük için sık sık tercih edildiği görülmektedir. Sizler de basit tarifli bu karışım sayesinde kış aylarını daha rahat geçirebilirsiniz.

  • zencefil şurubu
  • zencefil şurubu tarifi
  • zencefil şurubu neye iyi gelir
  • zencefil şurubu nasıl kullanılır
  • zencefil şurubu kullananlar
  • zencefil şurubu yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Alkalen Fosfataz Normal Değerleri Nedir? Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?