Sağlık 21 Nisan 2021 - 13:27:12

Kaliforniyum Nedir? Kim Alır? Fiyatı, Satışı Nedir? Nasıl Satılır?

Kaliforniyum Nedir? Kim Alır? Fiyatı, Satışı Nedir? Nasıl Satılır?

Mikrogramının minimum atmış dolar olduğu belirtilen dünyadaki en pahalı 2. Maddeye kaliforniyum denir.

Kaliforniyum Nedir? Ne İşe Yarar?

Doğada bulunmayan, kullanışlı ve sentetik olan aktinit element olarak ifade edilir. Bu element hem sentetik hem de kullanışlıdır. Fazla seviyede nötron üretme özelliğinin olduğu söylenmektedir. Nötron üretme özelliğinin olması bu elementi en önemli element türlerinden biri yapmaktadır. Aynştaynyum elementi yüksek atom ağırlığı olan bir elementtir. Bu elementten sonra gelen ise kaliforniyumdur. Gözle görülebilecek oranda üretilebilmektedir. Dünyada bulunan elementler arasında en pahalı ikinci element olduğu ifadeler arasında yer almaktadır. Bu element ismini Kaliforniya üniversitesinden almaktadır.

Kaliforniyum Nerelerde Kullanılır?

Kaliforniyumun pratik uygulaması vardır. Uygulamaların neredeyse çoğunda bu elementin nötron yayma etkisinden yararlanılmaktadır. Radyoaktif elementlerden biri olan kaliforniyum normal basıncın altında 2 çeşitli kristal yapıda bulunmaktadır. Elementin oda sıcaklığıyla temas halinde olması yavaş bir şekilde matlaşmasına yol açmaktadır. Sınırlı oranda bulunmakta olduğu için kullanım alanları sınırlı olan bir türdür. Çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Pratik uygulamaların çoğunda kaliforniyumun yayma özelliğinin kullanıldığı bilinmektedir. Nükleer reaktörlerin başlatılması durumunda nötron saçılmasında kullanılmaktadır.

Kaliforniyum Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Altın arama çalışmaları ve gümüş arama çalışmasında kullanılır.
  • Petrol kuyusunun içinde nem ölçüm aletlerinde kullanılmaktadır.
  • En önemli olarak kullanıldığı alanlar içerisinde nötron kaynağı olarak kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra kullanımı nükleer araştırmalarda da tercih edilmektedir.
  • Nem ölçme cihazı, yakıt çubuğu tarayıcılarında, taşınan metal dedektörlerde, nötron radyografisi, gümüş madeni ve altın madeni analizi, tıbbi çalışmalarda, yer altı sularının tespitinde, kalınlık ölçme cihazlarında, ve petrol kuyu loglarında kullanımı tercih edilmektedir.
Kaliforniyum Nerede Satılır? Kim Alır?

Üretildiği yerler Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'dır. Kaliforniyum iki çeşitli kristal halde bulunmaktadır. Bunlardan biri normal basıncın altında dokuz yüz derecenin üzerinde, diğeri ise dokuz yüz derecenin altındadır. Yüksek basınç olduğu zaman 3. Kristal yapının olması durumu vardır. 20 izotop içerisinde yer aldığı ifade edilmektedir.

Kaliforniyum Özellikleri Nelerdir?

Günümüz şartlarında kaliforniyum Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Tennessee eyaletinde yer alan Oak Ridge Ulusal laboratuvarında üretilir. Bunun yanı sıra Rusya'da bulunan Atom Reaktörleri Araştırma Enstitüsü kaliforniyum üretilmesini sağlamaktadır. Dünya üzerinde bulunan en pahalı 2. Madde olarak bilinmektedir. Doğada bulunmamaktadır. Toksik ve yüksek seviyede radyoaktivite barındırmaktadır. Kemiklerde birikebilmekte ve dokular için olumsuz risk oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kanda yer alan alyuvarların oluşmasını önlemekte ve yapılarını bozmaktadır. Şimdiye kadar tek seferde üretilebilen en fazla kaliforniyum metali on miligramdır. Kaliforniyum fiyat olarak oldukça pahalı elementlerden biridir.

  • kaliforniyum
  • kaliforniyum nedir
  • kaliforniyum ne işe yarar
  • kaliforniyum nerelerde kullanılır
Yorumlar
Eren Güven Kaliforniyum testi nasıl yapılır? Ülkemizde satışı yakalandı diye biliyorum. Bu tam olarak nedir ne işe yarar? Zararları nelerdir bilen var mı? Kaç para en çok onu merak ediyorum. Nasıl satılır? Alanlar nereden buluyorlar? cevapla
yorum yaz
Polen Nedir? Faydaları, Kullanım Şekli ve Fiyatı Nedir?