Anason yağı nasıl çıkarılır? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Anason Yağı Nasıl Çıkarılır? Faydaları Nelerdir?

23 Ocak 2018 - 04:54:06

Uçucu yağ grubunda yer alan anason yağı eski zamanlardan beri çeşitli kullanım alanlarına hizmet eden ve birbirinden farklı rahatsızlıklarda kullanılan faydalı bir yağ türüdür.

Anason Yağı Nasıl Çıkarılır?

Maydanozgiller familyasına ait olan anason bitkisi elli ila atmış santimetre uzunluğundadır. Otsu bir bitki olan anasonun yetiştiği bölge Akdeniz'in doğusu olarak ifade edilir. Bu bitkinin yağı tohumlardan elde edilmektedir. Antik çağ döneminde kullanılmaya başlanan bu yağın kullanımı günümüze kadar gelmiştir. Kullanımının birden fazla amacı vardır. Bu yağın elde edilmesi anason bitkisinden gelmektedir. Anason tohumu preslenir ve anason yağı elde edilmiş olunur. İnsan sağlığına destek olan yağın çok çeşitli faydaları hali hazırda görülebilir. İnsan vücudunda bulunan rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

Sağlık ile ilgili çeşitli yararları sağlayan yağ dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Fakat Türkiye'de bu yağ pek bilinmemektedir. Bu yüzden yağ saf bir şekilde Türkiye'de satılmamaktadır. Dolayısı ile yağın bulunması zor olabilir. Diğer yağlar gibi her mecrada kolayca bulunamadığı için doğru araştırmalar yapmak gerekir. Normal marketlerde bulunan ve anason tohumundan elde edilen yağın içerisinde çeşitli yağların karışımı da olabilmektedir. Orijinal yağı satın almak sağlık açısından önem taşır. Bu yağ ile buhar banyosu hazırlanmaktadır. Bu işlemin amacı ise öksürük veya nezle şeklindeki rahatsızlıkları doğal yollardan tedavi etmektir. Nezlenin yanı sıra anason tohumundan elde edilen yağ ile hazırlanan buhar banyosu balgam söktürmekte ve nefesi açmaktadır. Müshil etkisi olduğu için kabızlık sorunu yaşayan kişiler kullanımını tercih eder. Fakat dozun iyi ayarlanmaması hali sorunlar oluşabilir. En az miktarı dahi müshil etkisi yapmaktadır. Yaşın ilerlemesi halinde göğüslerde sarkma görülmektedir. Bu yağın göğüsleri dikleştirdiği söylenmektedir.

Anason Yağı Nasıl Kullanılır? Nasıl Uygulanır?

Kullanımına dikkat edilmediği zaman çeşitli yan etkilere neden olan yağın kullanılma şekli ve miktarı çok önemlidir. Kişinin bu yağı bilinçsiz bir şekilde kullanmaması gerekir. Sadece araştırmalara dayanarak bu yağı kullanmak birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak ve hekimin fikirlerinden destek almak gerekir. Ayrıca yağı kullanan insanlara sormak ve sonuçlarını öğrenmek de oldukça faydalı olabilir.

Anason Yağının Zararları ve Yan Etkisi Var mı? Fiyatları Nedir?

Anason yağı uçucu yağ kategorisinde yer alır. Yağın yüksek miktarlarda alınması halinde cilt üzerinde çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Gerekli oranda bu yağın kullanılması ile kişinin stresinin azaldığı ve sakinleştiği söylenmektedir. Az oranda kullanıldığı zaman müshil etkisi yaptığı için kabızlık sorunu yaşayan kişilerin hekime muayene olmaları ve yağın kullanım oranını sormaları avantaj sağlar. Çeşitli küçük hayvanlar üzerinde, böcek ve bit gibi hayvanlarda toksik etkiye neden olan anason yağını içeren spreyler ev temizliğine yardım eder. Evde meydana gelen bu tür hayvanları bu sprey yardımı ile uzaklaştırabilirsiniz. Fiyatları oldukça uygun olan bu yağı birçok yerde bulabilirsiniz.

Yorumlar
Seher özmen 23 Ocak 2018 - 05:04:06 Anason yağı fiyatı nedir? Birçok faydası var diye bilmiyorum ama ülkemizde bulmak biraz zor gibi. Anason yağı mı anason aroması mı daha faydalı olur acaba? Kullananlar var mı? Nereden alabiliriz bilen var mı?cevapla
Ezgi Talas 17 Eylül 2018 - 12:28:52 Geçen gün bir haberde görmüştüm ne kadar faydalı bir yağ olduğunu. Benim asıl merak ettiğim anason yağı nasıl damıtılır ve çıkarılır konusu. Nasıl saklanması gerektiğini ve kullanımını biliyorum. Evde kendi başımıza yapabilir miyiz onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: