Aspir nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Aspir zayıflatırmı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Aspir Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Aspir Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

02 Nisan 2018 - 17:14:57

Yurdumuzda yetişmesi en kolay bitkilerden biri olan aspir bitkisi sarı rengi ve insan sağlığı için faydalarının çok fazla olması bu bitkiye de her geçen gün ilgiyi arttırmaktadır.

Aspir Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Bu bitkinin yemeklerde kullanılması ve eskiden günümüze kadar gelen faydaları sayesinde zeytinyağ ile aynı yapıda olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin kullanım alanı oldukça fazladır. Bitkinin çiçekleri topanıp kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra aspir yağı şeklinde de kullanımı söz konusudur. Genellikle yağ formu tercih edilmektedir. Kozmetikten sağlığa, sanayiden birçok alanda kullanımı bulunmaktadır. Aspir yağının zayıflamaya olan etkisi de oldukça fazladır.

Aspirin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Omega yağ çeşitlerini içerisinde barındıran aspir yağı diyabet hastalığında oldukça büyük önem taşır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan bu yağın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Kan şekerinde olduğu gibi kolesterolünde dengelenmesi için en etkili kaynaklardan biridir. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kolesterol değerinin uzun zaman dengede kalmasını sağlar.
  • Öksürük ve balgam söktürücü olarak da bilinen bu yağ kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tercih edilebilmektedir.
  • Kadınların düzensiz adet dönemlerinde meydana gelen ağrıları en aza indirir ve düzensiz adeti düzenli hale getirerek vücuttaki tüm organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Meme ve prostat kanserlerinin arttığı şu dönemlerde düzenli olarak aspir yağı tüketmek hastalıkları önleyecektir. Kanser hücrelerinin oluşumuna engel olarak sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar.

Aspir Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için aspir yağı tercih edilebilmektedir. Midenin ve bağırsakların düzenli çalışması kişinin vücut direncini de arttırabilmektedir. Kabızlığın önlenmesinde yardımcı olur. Özellikle diyet yapan kişilerde meydana gelen kabızlık bu bitkinin yağı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Zayıflama da ciddi sonuçların alınmasını sağlar. Özellikle fazla kilolarından rahatsız olan kişilerin diyet yaparken daha rahat bir dönem geçirmelerine yardımcı olur. Vücutta yağ hücrelerinin parçalanması için oldukça etkilidir. Zayıflama sürecinde her gün düzenli olarak vücuda alınan aspir yağı kısa sürede kilo vermeye yardımcı olur. Sağlıklı kilo vermek isteyenler için beslenme alışkanlıkları arasında ilave edilen bu yağ bu dönemde metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır. Böylece kişinin yavaş çalışan metabolizması hızlanarak dahat rahat kilo vermesi sağlanmış olur.

Aspirin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Aspir düzenli kullanım sonrasında vücuda oldukça fayda sağlayan bir yağdır. Fakat kronik alerji sorunu olan kişilerin kullanım sonrasında ciltte alerjik reaksiyonların meydana geldiği bilinmektedir. Aspir yağı çok fazla tüketildiğinde mide bulantısına sebep olabilir. Bununla beraber kusma meydana gelebilir. Düşük tansiyonu olan kişilerin bu yağı fazla tüketmemesi önerilmektedir. Doktor kontrolünden sonra doktorun tavsiyesi ile tüketmesi daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kullanılırken herhangi bir rahatsızlıkta da doktora başvurulması doğru olacaktır.

Yorumlar
Elmas Bağırıcı 02 Nisan 2018 - 17:24:57 Aspir bitkisini daha önce kullandım. Ben yağını zayıflamak için kullanmıştım ve etki gördüm. Bu bitki gerçekten metabolizmayı hızlandırıyor ve zayıflatıyor. Bu bitkinin yağı nasıl üretilir? Kendimiz yapabilir miyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: