Damla sakızı nedir? Neye yarar? Zayıflatırmı? Damla sakızının faydaları, zararları ve kullanımı
Sağlık

Damla Sakızı Nedir? Neye Yarar? Zayıflatırmı? Damla Sakızının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

02 Nisan 2018 - 20:05:01

Sakız ağacından elde edilen damla sakızı genellikle muhallebi ve tatlılarda tercih edilse de aslında insan sağlığı için de son derece önemli besinlerden biridir.

Damla Sakızı Nedir? Neye Yarar?

Ağızda çiğneyerek de tercih edilen damla sakızı hoş kokusu ve değişik yapısı le ilgi odağı olmaktadır. Damla sakızının muhallebi dışında ayrıca Türk kahvesine aroma katmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Doğal yollar ile elde edilen bu besin aktarlarda satılan küçük beyaz çakıl taşı görünümündedir. Fakat toz haline de getirilerek tüketilebilmektedir. Günlük hayatta tüketilebildiği gibi ayrıca ilaç yapımında da tercih edilir. Alternatif tıpta mutlaka yer alan damla sakızı acı tadı olan ilaçlara aroma katması için tercih edilmektedir.

Damla Sakızının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Midenin rahatlaması için faydalı olacaktır. Çok fazla yemek yedikten sonra ağız içerisinde çiğnenen damla sakızı midedeki hazımsızlığı giderecektir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan bu sakız mide ve bağırsakların rahat çalışmasına yardımcı olur.
  • Sert olması çiğnerken çene kemiğinin çalışmasına yardımcı olur. Çene kemiğinin egzersizi için en doğru tercihlerden biri olacaktır.
  • Kısırlıktan dolayı çocuk sahibi olamayan kişilerde etki gösterebilmektedir. Kısırlığın giderilmesi için düzenli kullanılması gerekmektedir.
  • Göğüs rahatsızlıklarında etki sağlar. Bunun yanı sıra soğuk kış aylarında kuru öksürük için göğsün yumuşamasına yardımcı olmaktadır.
  • Antiseptik özelliği sayesinde vücudun tamamını mikroplara karşı korumaktadır. Ayrıca çocuklarda da kullanılabildiği için her yaş grubu rahatlıkla tercih edebilir.

Damla Sakızının Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Damla sakızı tamamen doğal olduğu için insan sağlığına olumsuz yan etkisi bulunmamaktadır. Hoş aroması herkes tarafından sevilmektedir. Bazı durumlarda kişinin alerjik yapısına bağlı olarak azda olsa alerjik durum söz konusu olabilmektedir. Özellikle besinlerle beraber alındığında alerjik reaksiyonların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumlar karşısından mutlaka doktora başvurulması gerekilmektedir. Herhangi bir zararı olmayan bu sakızın muhallebilerde aroma vermesi için kullanılmasının yanı sıra günlük hayatta da tüketilmesi birçok sağlık sorununun engellenmesini sağlar. Özellikle diş eti sağlığından dişlerin daha beyaz ve sağlıklı olması için tercih edilebilmektedir. Dişleri doğal yollardan beyazlatmak isteyenler için en doğru seçim olacaktır.

Damla Sakızı Nerelerde Kullanılır?

Damla sakızı genel olarak muhallebi içerisine ilave edilerek kullanılmaktadır. Hoş kokusu ile lezzet katan damla sakızı sütlü tatlılar içerisinde kullanılarak daha lezzetli tatlılar yapılmaktadır. Türk ve Yunan mutfağının vazgeçilmez hamur işleri içerisinde yer alan pasta ve kurabiyelerde de mutlaka tercih edilmektedir. Ayrıca Türk kahvesi içerine de ilave edilerek hoş aromalı bir Türk kahvesi çeşidi yapılmaktadır. Bu sakızın dövülerek süt ya da su ile karıştırılıp tüketilmesi göğüs hastalıklarında etkili olmaktadır. Gün içerisinde bu şekilde ılık süt içerisine ilave edip tüketilebilmektedir.

Yorumlar
İpek Saran 02 Nisan 2018 - 20:15:01 Damla sakızı macunu nasıl yapılır bilen var mı? Aynı zamanda reçel olarak da yapıldığını ve kullanıldığını duymuştum. Günlük hayatta kahvenin içinde tüketiyorum genelde ama tadını çok sevdiğim için macununu yapmak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: