Sağlık 02 Nisan 2021 - 19:55:02

Çiriş Nedir? Ne İşe Yarar? Çirişin Faydaları, Zararları, Kullanımı, Yapılışı

Çiriş Nedir? Ne İşe Yarar? Çirişin Faydaları, Zararları, Kullanımı, Yapılışı

Baharla birlikte yeşeren bitkiler daha sağlıklı beslenmek için alternatif olmaktadır. Yurdumuzun hemen her bölgesinde yetişebilen çiriş otu farklı isimler ile de anılabilmektedir.

Çiriş Nedir? Ne İşe Yarar?

Güllük, kirgiç ve kirkiş otu olarak da bilinen bu bitki pırasaya benzerliğinden dolayı yaban pırasası olarak d bilinmektedir. Bahar mevsiminde toplanan çiriş otu vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir bitkidir. Tıpkı diğer sebzeler gibi yemek olarak tüketilebilir. Her yörede farklı şekillerde yemeği yapılan bu sebze lezzeti ile de damaklarda eşsiz bir tat bırakmaktadır. Çiriş otu diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar.

Çirişin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Kadınlarda adet düzensizliğini gidermek için tercih edilebilmektedir. Özellikle stres kaynaklı adet düzensizliğini ortadan kaldırmak için birebirdir. Vajinal akıntı ve idrar yolları iltihabının tedavisinde de tercih edilen çiriş otu düzenli tüketim sayesinde vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur.
  • Sebzeler içten tüm organların sağlıklı yapısını koruması için tercih edilirken dıştan da cilt sorunlarının engellenmesi için tercih edilebilmektedir. Sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesi için tüketilebilmektedir.
  • Saç dökülmeleri her mevsim geçişlerinde oldukça fazladır. Bu nedenle saç dökülmelerini engelleyici etkisi mevsim geçişleri dışında da işe yaramaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmeleri önlenerek saç derisine bakım yapılmaktadır. Saç kıran gibi hastalıkların da tedavisinde tercih edilebilmektedir.
  • Çiriş otu basur sorunu olanlarda oldukça etkilidir. Metabolizmanın hızlandırarak kabızlığın olmasına engel olur. Bu sayede basur sorunu da ortadan kaldırılır. Basur rahatsızlıklarının çoğunda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Çiriş Otunu Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Süt emziren annelerde sütün artması için tercih edilebilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin oluşu sütün besin değerinin daha da artmasını sağlamaktadır. Çiriş otu aynı zamanda vücuttaki ödemin atılmasında büyük rol oynar. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerde vücuttan atılabilmektedir. Bu sayede kişi vücuttaki ödemin vücutta daha fazla durmasına engel olur.

Çirişin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Çiriş otu senede bir kez bahar aylarında toplanarak tüketilmektedir. Pırasaya benzerliği ile oldukça sevilen bu bitki aslında yurdun her bölgesinde sevilerek tüketilmektedir. Her bitkide olduğu gibi çiriş otunun çok fazla tüketilmesi yan etki yapmaz fakat özellikle idrar sökücü etkisinden dolayı kişi bir süre sonra rahatsız olabilir.

  • çiriş
  • çiriş nedir
  • çiriş otu
  • çirişin faydaları
  • çirişin zararları
Yorumlar
Asya Acar Çiriş otu yemeği nasıl yapılır? Faydalı bir bitki olduğu için tüketimi oldukça fazlaymış. Bu otu nasıl tüketmek gerekiyor? Çorbasının yapıldığını duymuştum ama nasıl yapıldığını bilmediğim için hiç denemedim. Tadı nasıl olur? cevapla
yorum yaz
Gül Çayı Nasıl Demlenir? Fiyatı Ne Kadar? Faydaları Nelerdir?