Sağlık

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir? Hastalık Yapar mı?

31 Ekim 2020 - 18:40:31
Kireçli Suyun Zararları Nelerdir? Hastalık Yapar mı?

Kireçli su; içerisinde mineral içeren ve kaynatıldığı zaman içerisinde yer alan kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat gibi suda çözünmeyen bileşiklerin çökelti oluşturduğu suya verilen isimdir.

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Asıl olarak suyun zenginliği şeklinde ifade edilen kireçli su, içerisine yer alan mineraller nedeniyle bu özelliğe sahiptir. Sert sular genel olarak kireçli olarak ifade edilmektedir. Bir suyun zararlı olması içerisindeki kireç değil kimyasallar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kireç ismi verilen tortular, suyun içerisindeki minerallerdir. Yani bu suyun içerik olarak zenginliğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Suya sertlik veren ve kireçli olmasına sebebiyet gösteren kireç asıl olarak suyun doğal yapısı hakkında bilgi vermektedir.

Yüksek mineralli sular kaynatıldığı zaman gibinde tortu meydana getirmektedir. Genel olarak olumsuz bir özellikle gibi gösterilen bu durum suyun içerisinde minerallerin çokluğu ile alakalıdır. İnsan sağlığı açısından belirgin bir zararı bulunmayan kireçli su daha çok bulaşık makinesi, su ısıtıcı, kahve makinesi, çamaşır makinesi gibi eşyalar için zararlı olmaktadır.

Suyun kaynaması ile ortaya çıkan kireç tortusu insan sağlığı açısından zararlıdır. Özellikle sıcak suda biriken kireç tortuları, bakteri üremesine neden olabilmektedir. Bu suyun tortu oluşturmasına neden olan kalsiyum ve ve magnezyum, vücuda girdiği zaman tüketilmez ve depolanır. Bu da dama tıkanıklığına, damar sertliğine, karaciğer ve böbreklerde taş oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kireçli su içmek zararlı etkiler meydana getirmektedir. Bu suyun banyoda, el ve yüz yıkamada kullanılmasının ise bir zararı bulunmamaktadır. Sert bir su olduğu için ciltte kuruma ve soyulma meydana getirebilmektedir.

Kireçli Su Hastalık Yapar mı?

İçilmediği sürece günlük kullanım için insan sağlığına bir zararı bulunmayan kireçli su, içilerek tüketildiği zaman birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Belirttiğimiz üzere bu kirecin oluşmasına neden olan bileşenlere ve mineraller insan vücudunda kullanılmaz ve depolanır. Bunlar miktar olarak fazlalaştığı zaman ise damarlarda tıkanma ve sertlik gibi etkiler meydana getirebilir. İlerleyen dönemlerde kan akışında meydana gelen azalma, düzensizlik ve dengesizlik ise kalp krizi, felç gibi riskli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu etkilere baktığımızda kireçli su içmek zararlı mıdır diye merak edilen sorunun yanıtı bulunmuş olacaktır.

Sadece kireçli su değil aynı zamanda normal suyun da çok fazla tüketilmesi vücutta zehirlenme etkisi meydana getirmektedir. Su zehirlenmesi olarak nitelendirebileceğimiz bu hastalık vücutta mineral dengesinin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. İçime uygun olan sular kireçsiz olanlardır. Ayrıca günlük su tüketiminin 2-3 litre civarında olması gerekir.

Kireçli Su Cilde Zarar Verir mi?

Sağlıklı bir cildin PH dengesi 5.5 olarak nitelendirilmektedir. Bu sayılar asit ve baz oranını temsil etmektedir. Kireçli su vücutta kurutucu etkisi meydana getirebilmektedir. Bu durum PH dengesinin bozulmasına ve cilt sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet vermektedir. PH dengesi bozulan bir ciltte akne ve sivilce problemlerinin yanı sıra, kuruluk, nem kaybı ve erken yaşlanma belirtileri meydana çıkabilmektedir.

Kireçli Su Arıtma Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak kireçli su arıtma işlemi birtakım tesisat ve makineler ile gerçekleştirilmektedir. Suyun içerisindeki kirecin arındırılması demek kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin dönüştürülmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı doğal bir şekilde değil birtakım sistemler ile arıtma sağlanmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: