Küncü nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları
Sağlık

Küncü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

03 Nisan 2018 - 01:45:23

Küncü denildiğinde çok fazla tanıdık gelmese de aslında bazı yörelerde susam adı verilen bir bitkidir.

aronya çayı

Küncü Nedir? Ne İşe Yarar?

Afrika kökenli olan susam sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Mutfaklarda hamur işlerinde tercih edilen bu baharat çeşitli işlemlerden geçirilerek yemeklerde ve kozmetik alanında yağ olarak tüketilebilmektedir. Küncü içeriğindeki vitaminler hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için önemli bir kaynak olarak tüketilebilmektedir. Susam günlük olarak tüketilebilen ve bağışıklık sistemini koruyan etkiye de sahiptir. Bağışıklık sisteminin düşük olması kişinin hastalıklara karşı vücudunun direnç göstermesine engel olur. Diyabeti önleyen yapısı ile özellikle kan şekerini dengeleyici olarak tercih edilebilir.

Küncünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminde oldukça faydalı olan susam A, C ve E vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır. Mineral bakımından da sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir.
  • Hücre yenilemesi için gerekli olan E vitamini bol miktarda olduğundan vücuttaki tüm hücrelerin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Kanser önleyici etkisi sayesinde kanserli hücrelerin oluşmasına engel olmaktadır.
  • Susam vücuda enerji veren yapıda bir baharattır. Halsizliğin engellenmesi için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kolesterol dengeleyici olarak da tercih edilebilmektedir. Magnezyum sayesinde damarlarda kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar sağlığı için son derece büyük öneme sahiptir.

Küncü Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli Nedir?

Küncünün günlük hayatta sıkça kullanılması ve geleneksel Çin kültüründe de tercih edilmesi karaciğer sağlığı için büyük önem taşır. Göz sağlığında da kişinin görme duyusunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Tahin susamdan elde edilmektedir. Tahinin farklı lezzetler ile karıştırılarak tüketilmesi de susam içerisindeki vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Susamın yağ formu ise genellikle cilt bakımı alanında tercih edilir. Ciltte E vitamini sayesinde kolejen üretimini arttırır. Böylece kişinin cildinde lekelenmeler ve diğer cilt sorunları giderilmiş olur. Egzama ve mantar tedavisinde de cildin hızlı şekilde onarılması için tercih edilebilmektedir. Susam yağı saç bakımında da saç derisini besleyerek saçların daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

Küncünün Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Günlük hayatta tüketilen birçok bitkisel ürün insan sağlığının korunması için oldukça etkilidir. Yeterli miktarda tüketilen bitkiler daha zinde ve sağlıklı bir vücudun olmasına yardımcı olur. Küncü yani susamın tam belirlenen yan etkisi olmasa bile çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Susam iştah açıcı özelliğe sahip olduğu için kilo vermek isteyen kişilerde çok az tüketilmesi önerilir. Kilo almak isteyenlerde ise daha çok iştah açacağından sağlıklı olarak tüketilebilir. Yağ oranı yüksek olan susamın obezite hastaları tarafından da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tansiyon hastalarının da susamı tüketirken çok miktarda tüketmemesi önerilir. Günlük olarak 1 çay kaşığı susam tüketilmesi kişinin ihtiyacı olan A, C ve E vitaminini karşılayabilmektedir. Cilt için kullanırken de diğer baz yağlar ile kullanılması tavsiye edilir.

aronya çayı

Yorumlar
Merve Uğurlu 03 Nisan 2018 - 01:55:23 Küncü ezmesi nasıl yapılır? Susamın diğer adının küncü olduğunu ilk defa öğrendim:) Arasında bir fark yok sanırım değil mi? İkisi de aynı mı oluyor? Aslında gündelik hayatta ne kadar çok tüketiyormuşuz şimdi fark ettim. cevapla
hüseyin 30 Haziran 2018 - 20:10:15 Adanada kuncu deniyor
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı