Sağlık 02 Nisan 2021 - 22:45:23

Küncü Nedir? Küncü ve Susam Arasındaki Fark? Faydaları ve Zararları

Küncü Nedir? Küncü ve Susam Arasındaki Fark? Faydaları ve Zararları

Küncü denildiğinde çok fazla tanıdık gelmese de aslında genel olarak susam ismiyle bilinen bir bitkidir.

Küncü Nedir? Ne İşe Yarar?

Afrika kökenli olan susam sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Mutfaklarda hamur işlerinde tercih edilen bu baharat çeşitli işlemlerden geçirilerek yemeklerde ve kozmetik alanında yağ olarak tüketilebilmektedir. Küncü içeriğindeki vitaminler hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için önemli bir kaynak olarak tüketilebilmektedir. Susam günlük olarak tüketilebilen ve bağışıklık sistemini koruyan etkiye de sahiptir. Bağışıklık sisteminin düşük olması kişinin hastalıklara karşı vücudunun direnç göstermesine engel olur. Diyabeti önleyen yapısı ile özellikle kan şekerini dengeleyici olarak tercih edilebilir.

Küncü, bazı bölgelerde susama verilen isimdir.

Küncü ve Susam Arasındaki Fark Nedir?

Susam olarak bilinen latince sesamum indicum bitkisi bazı bölgelerde küncü olarak bilindiğinden aslında söyleniş farkından ayrıca bir farkı yoktur.

Küncünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminde oldukça faydalı olan susam A, C ve E vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır. Mineral bakımından da sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir.
  • Hücre yenilemesi için gerekli olan E vitamini bol miktarda olduğundan vücuttaki tüm hücrelerin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Kanser önleyici etkisi sayesinde kanserli hücrelerin oluşmasına engel olmaktadır.
  • Susam vücuda enerji veren yapıda bir baharattır. Halsizliğin engellenmesi için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kolesterol dengeleyici olarak da tercih edilebilmektedir. Magnezyum sayesinde damarlarda kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar sağlığı için son derece büyük öneme sahiptir.
Küncü Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli Nedir?

Küncünün günlük hayatta sıkça kullanılması ve geleneksel Çin kültüründe de tercih edilmesi karaciğer sağlığı için büyük önem taşır. Göz sağlığında da kişinin görme duyusunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Tahin susamdan elde edilmektedir. Tahinin farklı lezzetler ile karıştırılarak tüketilmesi de susam içerisindeki vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Tahin pekmez karışımı özellikle kış aylarınında yapılan kahvaltıların vazgeçilmezi olarak sevilerek tüketilmektedir.

Susamın yağ formu ise genellikle cilt bakımı alanında tercih edilir. Ciltte E vitamini sayesinde kolejen üretimini arttırır. Böylece kişinin cildinde lekelenmeler ve diğer cilt sorunları giderilmiş olur. Egzama ve mantar tedavisinde de cildin hızlı şekilde onarılması için tercih edilebilmektedir. Susam yağı saç bakımında da saç derisini besleyerek saçların daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

Küncünün Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Küncü (Susam) gibi günlük hayatta tüketilen birçok bitkisel ürün insan sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için oldukça etkilidir. Yeterli miktarda tüketilen bitkiler daha zinde ve sağlıklı bir vücudun olmasına yardımcı olur. Küncü yani susamın tam belirlenen bir zararı veya yan etkisi olmasa bile çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Susam iştah açıcı özelliğe sahip olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından çok az tüketilmesi önerilir. Kilo almak isteyenlerde ise daha çok iştah açacağından sağlıklı olarak tüketilebilir. Yağ oranı yüksek olan susamın obezite hastaları tarafından da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tansiyon hastalarının da susamı tüketirken çok miktarda tüketmemesi önerilir. Günlük olarak 1 çay kaşığı susam diğer adıyla küncü tüketilmesi kişinin ihtiyacı olan A, C ve E vitaminini karşılayabilmektedir. Cilt için kullanırken de diğer baz yağlar ile kullanılması tavsiye edilir.

  • küncü
  • küncü nedir
  • küncünün faydaları
  • küncünün zararları
Yorumlar
Merve Uğurlu Küncü ezmesi nasıl yapılır? Susamın diğer adının küncü olduğunu ilk defa öğrendim:) Arasında bir fark yok sanırım değil mi? İkisi de aynı mı oluyor? Aslında gündelik hayatta ne kadar çok tüketiyormuşuz şimdi fark ettim. cevapla
hüseyin Adanada kuncu deniyor
Müslüm Biz yapıyoruz dünyada eşi benzeri olmayan bir lezzette ve kıvamda bu işin ustası yız ailecek 1 yıl dan fazla raf ömrü var kilosu 200 tl satıyoruz
Vildan Aydın Susamı biliyorum ama susama küncü dendiğini ilk defa duyuyorum. Hatta tahinin susam yağından yapıldığını öğrendiğimde de çok şaşırmıştım. cevapla
Ahmet Aygün küncü baharatı bildiğiniz susamdır. Bazı bölgelerde bazı şeylerin isimleri farklı telaffuz edildiğinden küncü sanki tamamen farklı bir baharatmış gibi sanılıyor ama aksine hepimizin bildiği simitin üzerinde gördüğümüz şeydir. cevapla
yorum yaz
Selenyum Nedir? Nelerde Var? Faydaları Nelerdir? Eksikliği ve Fazlalığı