Ayran çorbası nasıl yapılır? Ayran çorbası tarifi
Yaşam

Ayran Çorbası Nasıl Yapılır? Ayran Çorbası Tarifi

20 Haziran 2018 - 16:16:06

Çorba denildiğinde akla sıcak içilen bir ürün geliyor olsa da ayran çorbası hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilebilen doyurucu yemeklerden birisidir.

Ayran Çorbası Malzemeleri Nelerdir?

Farklı ve lezzetli bir çorba ile yemeklerine başlamak isteyen kişiler, bu aşamada ayran çorbasını seçerlerse;

  • 1 su bardağı buğday,
  • Yarım su bardağı nohut,
  • 500 gram süzme yoğurt,
  • 6 su bardağı su,
  • Tuz,
  • Nane,
  • Zeytinyağı,
  • Pul biber,
  • Dere otu gibi malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Malzemeler içerisinde gösterilen dere otu, zeytinyağı ve pul biber yalnızca servis aşamasında çorbaya katılırken seçim tamamen tüketicilere bırakılmaktadır. İsteyenler bu malzemeleri üzerine serpmeden de ayran tadını daha fazla almayı başarabilirler.

Ayran Çorbası Nasıl Yapılır?

Ayran çorbası tarifinde kişilerin bir gün öncesinden işlemlere başlaması gerekmektedir. Bir gece öncesinden nohut ve buğdayın suya basılması ve pişirmeye hazır olması gerekmektedir. Bu işlemde 2 ayrı kap kullanılması doğru olacaktır. Çorbanın yapılacağı gün içerisinde buğdayı tencereye aldıktan sonra üzerine 6 bardak su eklenir. Orta ateşte buğday haşlanmaya başlanır. Haşlanan buğdayın suyu çorbada kullanılacağından atılmamalıdır. Benzer bir şekilde nohudu da bir tencerede üzerine çıkacak kadar su koyduktan sonra haşlamaya başlayın. Ayrı bir kapta da yoğurt ve tuzun karıştırılarak ince bir kıvama getirilmesi gerekecektir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra nohutları buğdayın bulunduğu tencereye alan kişiler çorba yapımının son aşamasına geçebilirler. Yoğurt, nohut ve buğdayı bir tencerede birleştirdikten sonra üzerine nane eklenerek artık çorba hazır hale gelmektedir. Biraz daha pişirdikten sonra ister sıcak ister soğuk bir şekilde servis etmek mümkün olacaktır.

Ayran Çorbası Tarifi ve Püf Noktaları Nedir?

Bu çorbanın lezzetli olmasında birkaç küçük püf noktası bulunur. İlk olarak nohudu marketlerden hazır olarak haşlanmış bir şekilde almak mümkün olabilir. Eğer bu şekilde yapılmıyorsa bir gece önceden ıslatılan buğday ve nohudun bol suyun içerisinde olması gerekmektedir. Buna ek olarak bol suda bekletildikten sonra ertesi gün pişirilme aşamasında farklı ve duru bir su yardımıyla haşlanmaları çok doğru olacaktır. Çorbayı sıcak bir şekilde servis edecek olan kişiler üzerine ekleyebilecekleri nane, pul biber ve zeytinyağını ile olarak tavada kavurup belirli oranda yakarlarsa çok daha ciddi bir lezzet elde edebilirler.

Ayran Çorbası Nasıl Tüketilmelidir?

Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen nadir çorbalardan birisi olan ayran çorbası, bu özelliğiyle birlikte çorbayı yapanları da düşündürmektedir. Genel olarak sıcak servis ediliyor olsa da öğlen vakitlerinde ve yaz günlerinde yapıldığında soğuk bir şekilde sunumu da tercih edilebilmektedir. Bu şekilde sunulduğunda bir ana yemekten çok alternatif bir ürün olarak sofradaki yerini alır. Son derece besleyici bir çorba olan ayran çorbası, günün her öğününde rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Yorumlar
Deniz Keskin 20 Haziran 2018 - 16:26:06 Ayran çorbası detoksu yapan var mı? Kalorisi ne kadar? Tarifi nasıldır? Bu çorbanın diyeti nasıl uygulanır? Ben kilo vermek için bunu denemek istiyorum. Havalar sıcakken serinletici de olur diye. Yapanlar var mı? İşe yarar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: