Dizanteri nedir? Nasıl bulaşır? Tedavisi ve nedenleri
Sağlık

Dizanteri Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Nedenleri

20 Haziran 2018 - 20:06:09

Bakteri, virüs ya da farklı organizmaların sebep olduğu bağırsak enfeksiyonları dizanteri olarak isimlendirilmektedir.

Dizanteri Nedir? Nasıl Olur?

Bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar insanların çok ciddi şekilde sorun yaşamasına sebep olabilmektedir. İshal, bağırsak rahatsızlıklarında ortaya çıkan sorunların zirvesinde yer alır. Dizanteri hastalığına yakalanan kişiler de çok şiddetli düzeyde ishal sorunu yaşamaktadır. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır ve insanların dizanteri hastalığı yaşayan tanıdıkları ile iletişime geçerken çok dikkatli olması gerekir. Aksi halde bakterilerin ve virüslerin sebep olduğu bu bağırsak hastalığını rahatlıkla diğer insanların yakalanması da mümkün olmaktadır. Eğer hafif düzeyde bu rahatsızlık geçiriliyorsa 4 ile 8 gün arasında değişen sürelerde hastalığın etkileri sonlanabilmektedir. Ancak daha ciddi vakalarda süre 6 haftaya kadar uzayıp son derece zorlayıcı seviyeye gelebilir.

Dizanteri Hastalığı Nasıl Bulaşır?

İlk olarak dizanteri rahatsızlığı olan kişiler ile aynı ortamda uzun süre bulunmak ve temas içerisinde olmak ciddi şekilde insanların bu hastalığı kapmasına sebep olabilir. Eğer bir ortamda dizanteri sorunu yaşayan bir kişi varsa öksürük ya da hapşırık gibi durumlarda kesinlikle kendisini koruması gerekmektedir. Aksi halde bakteriler direkt olarak havaya karışarak diğer insanlara solunum yolundan bulaşabilir. Hastalığın bir kuluçka süresi bulunduğunda genel olarak 2 gün sonrasında diğer insanlarda da belirtiler kendisini göstermeye başlamaktadır.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak kişilerde yüksek seviyede ateş görülebilmektedir. Bunun hemen yanında bir bağırsak problemi olduğundan boşaltım sistemine etki eder ve belirtileri burada kendisini göstermeye başlar. Bu aşamada dışkıda kan görülmesi de son derece muhtemel bir durumdur. Dışkılama işlemi öncesinde yaşanan şiddetli karın ağrıları ya da dışkılama sonrasında kişilerin zorlanma hissi yaşaması da dizanteri rahatsızlığını işaret eder. Bunların dışında sürekli olarak devam eden bir ishal problemi dizanteri hastalarında en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. İnsanları dizanteri rahatsızlığında zorlayan diğer belirtiler karında şişkinlik oluşması ve çok şiddetli karın ağrılarıdır. İnsanlar ileri düzeyde bir dizanteri geçiriyorlarsa karın ağrısından dolayı hareket etmekte dahi zorlanabilirler.

Dizanteri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dizanterinin tedavi edilmesinde en doğru seçim antibiyotik kullanımıdır. Birçok bakteri hastalığının ortadan kaldırılması için kişilerin antibiyotik kullanması önerilir. Bu aşamada kişiler doktorlarına görüştükten sonra reçeteli olarak alacakları antibiyotikleri hastalık sonlanana kadar kullanmaya devam ederlerse kısa süre içerisinde sonuç almaları mümkün olacaktır. Tedavi sürecinin içerisinde ishal problemi çok şiddetli düzeyde olduğundan vücudun susuz kalması sorunu ile sıklıkla karşılaşılabilir. Bu durumda da kişilerin sürekli olarak su tüketmesi ve vücudun susuz kalmamasını sağlaması önem arz eder. Eğer istenen sıvı dengesi sağlanamazsa insanları hastalıktan kurtulma süresi de uzayacaktır. Çok sancılı ve sosyal açıdan zorlayıcı olan dizanteri rahatsızlığı farklı yollardan insana vücuduna bulaşabildiğinden çok dikkatli olmak ve en kısa sürede tedaviye başlamak önemlidir.

Yorumlar
Dilara Açıkalın 20 Haziran 2018 - 20:16:09 Dizanteri hastaları nasıl beslenmeli? Bu hastalık nasıl bulaşır? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Bebeklerde belirtileri nelerdir? Dizanteri etkeni olan protist nasıl olur ve bundan nasıl korunmak gerekir? Öldürücü bir hastalık mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: