Sağlık

Ayva Bal Karışımının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

12 Haziran 2020 - 20:40:53
Ayva Bal Karışımının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ayva bal karışımı; içeriğinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini koruyan, güçlendiren bir özelliğe sahip kürdür.

Ayva Bal Karışımının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan açısından zengin olan ayva ve bal besinlerinin bir araya getirilmesi ile elde edilen ayva bal karışımı, damar tıkanıklarının önlenmesine ve eğer ki damarlarda tıkanıklık varsa açılmasını sağlamaktadır. Bu etki sayesinde felç gibi risklerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra pek çok ayva bal karışımının faydalarını şu şekilde nitelendirmek ve açıklamak mümkündür:

  • Bal ve ayva birlikte tüketildiği zaman mide bulantısı problemlerinin önlenmesini, kusma gibi durumların ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Her iki besin de antioksidan açısından zengin olduğu için vücutta bakteri ya da mantar oluşumunun önlenmesini sağlarlar.
  • Ayva içeriğinde yüksek oranda lif barındırmaktadır. Bu özelliği bağırsakların çalışma sistemini düzenler ve dengeler. Sindirim sistemi üzerinde oluşturmuş olduğu bu etki düzenli çalışmasına ve kilo verme etkisinin oluşmasına destek olur.
  • Ayva ve bal birlikte tüketildiği zaman vücutta kan yapıcı özellik meydana getirmektedir.
  • Sağlık için oldukça faydalı olan bu iki besin alerjik rahatsızlıkların giderilmesi için faydalıdır.
  • Ayvanın tek başına idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu meyve aynı zamanda balla birlikte tüketilirse sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlar ve kabızlık, hazımsızlık gibi sorunları engeller.

Vücut direncinin artmasına yardımcı olan ayva bal karışımı aynı zamanda öksürük gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı belirtilerinin giderilmesi konusunda oldukça etkili olduğu gözlemlenmektedir.

Ayva Bal Karışımı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Boğaz ağrısının geçirilmesine yardımcı olan ayva bal karışımının hazırlanması oldukça basittir. Bu karışımı hazırlamak için gerekli olan malzemeler ayva, bal ve süttür. Öncelikle bir kavanozun içerisinde balı koyunuz. Ardından ayvayı soyup ikiye bölerek çekirdeklerini çıkartınız ve balın içerisine atınız. Daha sonra ayvayı ufak parçalara bölerek kavanozun içerisine atınız. Ardından bir miktar sütü ocakta kaynatıp, ılımasını bekleyiniz. Ilıma işlemi gerçekleşince kavanozun üzerine ekleyiniz. Sonrasında hafifçe karıştırıp tüketebilirsiniz.

Herhangi bir ilaç kullanmadan öksürük problemlerinizden kurtulmak istiyorsanız içerisinde biraz da zencefil ekleyebilirsiniz. Zencefil ile olan tarifte daha farklıdır. Bu tarifte su, ıhlamur, tarçın ve karanfil bulunmaktadır. Her iki tarifte bakterileri önleme konusunda oldukça etkilidir. Dilerseniz sadece ayvayı bal ile de tüketebilirsiniz. Ayvanın üzerine balı sürüp yemek de faydalı olacaktır.

Ayva Bal Karışımı Neye İyi Gelir? Zararları Var mı?

Genel olarak ayva bal karışımı vücudun bağışıklığını güçlendirmek amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca boğazdaki bakterileri yok etmek, öksürük gibi problemlerin giderilmesini sağlamak gibi etkilere de sahiptir. Virüs ve bakterilere karşı vücudun korunması konusunda faydalıdır. Vücuda herhangi bir yan etkisi ya da zarar bulunmamasına karşı şeker hastalarının baldan dolayı dikkatli tüketmesi önerilmektedir. Eğer ki kronik rahatsızlığınız varsa, gebelik gibi özel bir durum söz konusuysa mutlaka doktora danışarak tüketim sağlayınız.

Ayva Bal Karışımı Yapanlar ve Yorumlar

Özellikle soğuk havalarda sıklıkla oluşan grip, nezle gibi hastalıklar insanları ilaçtan daha çok doğal çözümlere yönlendirmektedir. Ayva bal karışımı yorumlarına baktığımızda genel olarak soğuk havalarda boğaz enfeksiyonlarının giderilmesi, öksürük problemlerinin çözülmesi ya da hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenmesi amacı ile tercih edildiği gözlemlenmektedir. Dilerseniz sizler de bu iki zengin içerikli besin ile faydalı etkiler sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz