Sağlık 13 Haziran 2021 - 08:50:00

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar

Kuşburnu çekirdeği yağı; vitamin açısından oldukça zengin, soğuk sıkım ile elde edilen ve vücuda pek çok fayda sağlayan doğal içerikli bir yağdır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Oldukça zahmetli işlemlerle elde edilen kuşburnu çekirdeği yağı; omega 3, omega 6, retinol, C vitamini, E vitamini ve A vitamini açısından zengin, doğal bileşenler içeren bir yağdır. İçerisinde yer alan çekirdekten elde edilen bu yağ, çekirdeklerin sert olmasından dolayı kolay bir şekilde çıkartılamaz. Soğuk pres yöntemi ile yapılan bu yağ, özellikle cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Hatta günlük hayatta kullanılan pek çok kozmetik ürününün içerisinde bu yağdan bulunduğu belirtilmektedir.

Tatlı, ekşi ve meyvemsi bir kokuya sahip olan kuşburnu çekirdeği yağı, yoğun içerikli bir yağdır. Bu yağın içeriğine baktığımızda farklı farklı yağ asitlerinin olduğunu görmek mümkündür. %50 linoleik asit, %20 araşidonik asit ve %19 oleik asit içermektedir. Hücre yenileyici özelliği bulunan bu doğal içerikli yağ genel olarak ciltteki lekelerin giderilmesi, yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması gibi etkiler sunmaktadır. Yüksek oranda antioksidan barındıran kuşburnu içeriğinden elde edilen bu doğal, bitkisel yağ, serbest radikallerin dışarı atılmasını ve cildin arınmasını sağlamaktadır. Bu etkileri bakımından çoğunlukla daha sağlıklı bir cilt için tercih edilmektedir. Oleic, palmitic, linoleic ve gamma linolenic asitler açısından zengin bir yağ olması cilt sağlığının korunması ve iyileştirilmesi açısından faydalıdır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal bileşenlerden elde edilen bu yağın cildi nemlendirme özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildin kurumasını önlemektedir. Özellikle kuru ciltler için kurtarıcı niteliğindedir. Gözeneklerin tıkanmasını önleyerek nem kaybına karşı koruma özelliği meydana getirir. Bunun yanı sıra yaşlanma belirtisi olarak nitelendirebileceğimiz kırışıklık karşıtı belirtilerin giderilmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan A, D, E vitaminleri, linoleik asit, tretinoin ve birtakım yağ asitleri sayesinde kırışıklık görünümünü azaltarak cildin daha genç, pürüzsüz ve canlı gözükmesini sağlar. Cildin yaşlanmaması için adeta doğal bakım meydana getirir.

Cilt tonunun eşitleme özelliği bulunan kuşburnu çekirdeği yağı, lekelerin giderilmesine ve yüzde leke görünümünün azalmasına yardımcı olur. Sivilce, akne ve egzama gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesi ve bunların yol açtığı lekelerin giderilmesi konusunda yardımcıdır. Cildin esnekliğini kazanmasını ve kendini onarmasını sağlar. Hücre yenileyici özelliği bulunan bu yağ, cilt üzerindeki ölü hücrelerin atılmasına destek olur. Aynı zamanda cildi mikroplara ve bakterilere karşı korumaktadır. Cildin pigment üretimi destekler ve kırışıklık çizgilerinin derinleşmesini önler.

C vitamini açısından zengin olan kuşburnu yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemektedir. Böbrek fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasını sağlayan bu doğal yağ, idrar yolları enfeksiyonunun önlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda da aktiftir. Cilt üzerindeki etkilerinin yanı sıra saç sağlığını iyileştirme konusunda da etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Bu yağ bitkinin kendisinden değil, içerisinde yer alan çekirdeklerden yapılır. Soğuk sıkma yöntemiyle yapılan bu bitkisel yağ oldukça zahmetli ve zorlu bir işlemdir. Çünkü içerisinde yer alan çekirdekler çok serttir ve büyük miktarından az oranda bir yağ çıkmaktadır. Bu nedenle kıymetlidir ve kuşburnu yağının fiyatı da buna göre biçimlendirilmektedir. Genel olarak pahalı olan bu yağ eğer ki ucuza satılıyorsa saf içerikli olmayabilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kişi cilt temizliğini doğal bir şekilde yapmak, yaşlanma kırışıklıklarının ortadan kaldırmak ve lekelerin giderilmesini sağlamak amacı ile bu bitkisel yağdan faydalanmaktadır. Hatta pek çok kozmetik ürününün içerisinde bile bu yağdan bulunmaktadır. Kuşburnu çekirdeği yağı yorumlarına baktığımızda genel olarak olumlu sonuçların elde edildiğini görebiliriz.

  • kuşburnu çekirdeği yağı
  • kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar
  • kuşburnu çekirdeği yağının faydaları
  • kuşburnu çekirdeği yağı kullananlar
  • kuşburnu çekirdeği yağı yorumları
  • kuşburnu yağının fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diyet Salata Tarifleri ve Çeşitleri Nedir?