Yaşam 16 Şubat 2021 - 04:11:58

Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülürmü? Nasıl Kullanılır?

Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülürmü? Nasıl Kullanılır?

Cildin daha sağlıklı olması için çeşitli maskeler ve kremler uygulanarak cilt yapısı korunmaktadır. Bu aşamada çeşitli bitkisel karışımlar tercih edildiği gibi meyvelerin çekirdeklerinden elde edilen farklı maskeler de cilde uygulanarak cildin daha canlı görünmesi sağlanabilmektedir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nedir?

Sonbahar mevsiminde yetişen ayva meyvesi cilt sağlığı için oldukça önemli meyvelerden biridir. Ayvanın tek başına tüketilmesi ya da ayva çekirdeğinden maske yapılması cildin dış etkenlere karşı korunmasını, parlamasını, sivilcelerden arındırılmasını ve lekelerin giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Ayva vitamin bakımından oldukça zengin olan meyveler arasında yer alır. Bu sayede cildin nemlenmesi ve cilt bariyerinin korunması için en etkili meyve olarak bilinir. Ayva çekirdeği maskesi ciltte toparlanmayı sağlayarak daha diri ve genç bir cilde sahip olunmayı sağlayabilmektedir.

Ayva Çekirdeği Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Ayvanın sağlık açısından çok önemli bir meyve olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra cilt bakımında da ayva çekirdekleri tercih edilerek kullanılabilmektedir.
  • Ayva çekirdeği maskesi özellikle kilo alıp verme ve doğum gibi vücudun sarkmasına sebep olan faktörlerin meydana getirdiği cilt sarkmalarının toparlanması ve sıkılaşması için tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra emzirmeden dolayı sarkan göğüslerde de toparlanma sağlar.
  • Bu maske göz altı ve göz çevresinde meydana gelen kaz ayakları denilen kırışıklıkların giderilmesinde son derece etkili olan bakımlardan biridir. Sıkılaşma sağladığı ve nemlendirme yaptığı için göz çevresi bakımında en etkili rol oynar. Bu maske ciltteki siyah noktaların da arındırılması için tercih edilmektedir.
  • Cilt bakımında lekelerin giderilmesi için tercih edilen maskenin düzenli kullanımda yanık ya da güneş lekelerinin tonunun açılmasını sağlayarak cildin daha parlak ve bakımı görünmesine yardımcı olur.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Ayva çekirdeği maskesi yapılırken farklı yardımcı yağ ya da malzemeler ile de karıştırılarak uygulanabilmektedir. Özellikle leke tedavisinde hücre yenileyici malzemeler tercih edilerek hazırlanabilmektedir. Maskenin yapılışı için ayva içerisinde olan çekirdekler yarım çay bardağı su içerisine bırakılır. 2- 3 saat boyunca su içerisinde beklenen ayva çekirdekleri yoğun kıvamlı jel haline gelir. Bu jel temiz cilde uygulanır. 20 dakika ciltte bekletildikten sonra durulama işlemi yapılır. Düzenli olarak uygulanan ayva çekirdeği maskesi cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu jel buzdolabında muhafaza edilerek gece yatmadan önce göz çevresine uygulanabilmektedir. Bu sayede kırışıklıkların giderilmesi sağlanır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Ayva çekirdeği maskesi haftada 2 kez düzenli olarak uygulandığında cildin nemlendirilmesi sağlandığı gibi göz çevresinde bulunan kırışıklıkların giderildiği gözlenir. Jel halinde buzdolabında saklanabilen bu maske kolay ve pratik olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca çeşitli malzemeler ile karıştırılarak cilde uygulandığında etkinliği daha da artmaktadır. Özellikle ciltteki çatlakların tedavisinde kullanılarak cildin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlanabilir.

  • ayva çekirdeği maskesi
  • ayva çekirdeği maskesi nedir
  • ayva çekirdeği maskesinin faydaları
Yorumlar
Medine Yılmaz Ayva çekirdeği maskesi kırışıklıklar için etkili olur mu? Faydaları nelerdir? Maske nasıl hazırlanır? Göz altlarımda hafif kırışıklıklar var onları nasıl geçirebilirim? Ayva bu konuda faydalı olur mı? Deneyenler var mı? cevapla
Nihal Keser Ayva çekirdeği maskesi haftada kaç kere uygulanır her gün uygulansa bir sorun yaratır mı onu öğrenmek istiyorum. Sivilce ve kırışıklık için etkili olduğu söyleniyor. Yüzümde çok sivilce var bunun için kullanmak istiyorum. cevapla
yorum yaz
Sıcak Çarpması Nedir? Aşamaları Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?