Sağlık 04 Mart 2021 - 05:50:19

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Kalorisi, Faydaları ve Fiyatı

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Kalorisi, Faydaları ve Fiyatı

Badem sütü; kalsiyum açısından oldukça zengin olan ve bademlerin dövülmesi ile elde edilen bir besindir. Hayvansal sütten farklı olan badem sütü kolesterol ve laktoz içermemektedir. Badem sütünün cilde ve saça faydaları hakkında bilgi almak, zayıflatır mı diye öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan badem sütü evde birtakım basit tarifler ile yapılabilmektedir. Badem sütü yapılışı şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 100 gram yani 1 su bardağı kadar çiğ badem
 • 3 bardak su
 • Süzmek için tülbent

Yapılışı: Vejetaryenlar için ideal bir lezzet olan ve bebeklikten itibaren tüketilebilen badem sütü için öncelikle, 1 bardak miktarında çiğ bademi su ile geceden ıslatınız. Sabaha bademleri süzünüz ve 2 bardak su ile birlikte rondonun içerisine koyunuz. Yaklaşık olarak 30 saniye rondodan geçirdikten sonra sütü çıkmaktadır. Sütün renginde ve kıvamında bir sıvı ortaya çıkmaktadır. Sonrasında bu karışımı tülbent ile süzünüz ve posa ile sütü ayırınız. Badem sütü ile ne yapılır diye baktığımızda, posasını sonrasında kek ya da çöreklerde kullanabilirsiniz. Bu şekilde sütün tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Protein, kalsiyum, fosfor, E vitamini bakımından zengin olan badem sütü oldukça besleyicidir. Laktoz içermeyen yapısı, antioksidan açısından zengin içeriği ve mineral bakımından yüksek değerlere sahip olması sayesinde badem sütü faydalı bir besindir. Badem sütünün faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kötü huylu kolesterolün düşürülmesini sağlar ve kolesterolde dengeleyici bir etki meydana getirir. Sağlıklı yağlar ve lif sayesinde koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki meydana getirir.
 • Tok tutmaya yardımcı olarak kilo verme konusunda etkili sonuçlar oluşturmaktadır. Yaklaşık olarak %18 oranında protein içermektedir.
 • İçerisinde bol miktarda E vitamini barındıran badem sütünün cilde faydalarına baktığımızda cildin parlak olmasını sağladığını belirtebiliriz. Zararlı UV ışınlarından vücudu korumaktadır.
 • Antioksidan açısından zengin olan badem sütü, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kalsiyum içeriği sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar. İnek sütü sevmeyenler için oldukça faydalı bir alternatiftir.
 • İçerisindeki vitaminler sayesinde badem sütünün saça faydaları bulunmaktadır. Saçların güçlenmesini ve parlak gözükmesini sağlar. Ayrıca dökülme problemlerinin önlenmesine de destek olur.

Lezzetli ve aynı zamanda besleyici olan badem sutünün vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Göz sağlığının korunmasını sa sağlar ve katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarının oluşmasını önler.

Badem Sütünün Kalorisi Ne Kadar?

Normal bir inek sütüne göre daha az kalori içeren badem sütünün kalorisi 1 bardak için 36-40 kcal olarak belirtilmektedir. Bir bardakta hemen hemen 500 mg kadar kalsiyum yer almaktadır. Bir çeşit bitki sütü olarak tanımlayacağımız badem sütü kilo aldırır mı diye çok merak edilmektedir. İçerisinde yer alan yağ asitleri sayesinde kilo vermeyi destekleyen bu besin diyet sürecinde tüketilebilmektedir. Özellikle laktoz intoleransı bulunan kişiler için vazgeçilmez bir kalsiyum kaynağı olarak tanımlanabilmektedir.

Badem Sütünün Fiyatı Ne Kadar?

Evde doğal bir şekilde yapılabileceği gibi hazır olarak satılan badem sütü fiyatı çok pahalı değildir. ayrıca farklı aroma ve tatlar ile karşımıza çıkmaktadır. Eğer ki vejetaryen bir bireyseniz ya da laktoz alerjiniz varsa kemikleriniz için gerekli kalsiyumu karşılamak amacı ile bu bitki sütünü tüketebilirsiniz. Tat olarak oldukça lezzetli olan bu süt aynı zamanda besleyicidir. Yağ, protein ve karbonhidrat bakımından yeterli miktarlara sahiptir.

Badem Sütünün Zararları Nelerdir?

Her ne kadar faydalı olsa da badem sütünün zararları da olabilmektedir. Eğer ki çok fazla tüketirse vücutta yağ olarak depolanabilir. Bununla birlikte tiroidin iyot emilimini etkileyebilir. Cilt üzerine alerjen etkiler meydana gelebilir ve aynı zamanda çocukla için de çok faydalı olmayabilir. Sindirm problemleri ve nefes almada güçlük yaşanabilir. Bundan dolayı kronik rahatsızlığı, alerjen durumu ya da özel bir sağlık problemi olanlar tüketim öncesinde mutlaka doktora danışmalıdır.

 • badem sütü
 • badem sütü nasıl yapılır
 • badem sütü yapılışı
 • badem sütünün faydaları
 • badem sütü ile ne yapılır
 • badem sütünün cilde faydaları
 • badem sütünün saça faydaları
 • badem sütünün kalorisi
 • badem sütü kilo aldırır mı
 • badem sütü fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Köpek Balığı Kıkırdağı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları, Yan Etkileri