Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Gaz yapan yiyecekler
Yaşam

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Gaz Yapan Yiyecekler

30 Ekim 2017 - 22:00:06

Ebeveynler, bebekleri doğduktan sonra çok sıklıkla bebeklerinin gaz sancıları ile uğraşırlar. Bebeklerde gaz sancısının pek çok nedeni bulunmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebeklerde gaz sıkışmasının yaşanması, belirli bir miktarda acının ortaya çıkmasına sebep olurken bu durum bebeğin ağlamasına ve buna paralel olarak düzenli bir şekilde uymamasına neden olmaktadır. Bebeklerin gaz problemi yaşamasına sebep olan belli başlı sebepler vardır. En bilindik ve yaygın olan sebep olarak annelerin gazlı yiyecekler tükettikten sonra bebeklerini emzirmesi olarak gösterilir. Bu durumun yanı sıra bebeklerde mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarının henüz tam olarak gelişmemesi de gaz birikmesine sebep olmaktadır. Son olarak bebeklerin emzirilmesi sırasında bebekler fazla hava yutarlarsa da bu durum gaz fazlalığını ortaya çıkarmaktadır.

Bebeklere Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Annelerin bebek emzirdikleri dönemde yedikleri yiyeceklere çok dikkat etmeleri gerekir. Bu aşamada gaz yapan yiyeceklerin fazla tüketilmesi bebekleri de çok büyük oranda rahatsız edecektir. İlk olarak bakliyatlar annelerde gaz birikmelerine sebep olabilmektedir. Kuru fasulye bu sıralamada en üstte yer alırken ardından mercimek gelmektedir. Bakliyat çeşitlerine ek olarak brokoli ve karnabahar tüketimi de ciddi anlamda gaz birikmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple annelerin bu ürünlerden de uzak durması son derece doğru bir karar olacaktır.

Kafein Bebeklerde Gaz Yapar mı?

Kafein, annelerin sağlığı için son derece tehlikeli bir maddedir. Bu sebeple annelerin, bebek emzirdikleri dönemde fazla kahve tüketimi vücutlarına fazla kafein almalarına sebep olur. Vücuda alınan bu kafein çocuklara da geçerken bu durum boşaltım ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu durumda da bebeklerde haz sıkışması olmaktadır. Annelerin çok acı ya da çok baharatlı yiyecekler tüketmesi durumunda da gaz birikmeleri gözlemlenmektedir. Özellikle Türk mutfağındaki birçok yemekte fazla baharat ya da acı kullanıldığından annelerin yemek seçimlerine özen göstermesi ve mümkünse kendisi için özel yemekler hazırlaması gerekmektedir.

İnek Sütü Bebeklere Verilir mi?

Bebeklerin sindirim sistemi, inek sütünü sindirmekte oldukça zorluk çeker. Bu sindirim zorluğu da bebeklerde gaz oluşumuna sebep olan durumlardan birisidir. Hem annelerin emzirme dönemlerinde inek sütü içmeleri hem de bebeklerin ekstra gıdalara başladığı dönemde inek sütü almaları gaz birikimine sebep olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerin gazlarının çıkartılması işlemi ile birlikte gaz sancısı da ortadan kalkacaktır. Bu doğrultuda bebeklerin başlarını omza koyarak sırtının ovulması ilk seçenektir. Yüzünün üzerine dikkatli bir biçimde yatırılan bebeklerin sırtının ovulması da gazlarının çıkması için önemlidir. Birçok bebek için de bisiklet sürer şekilde bacaklarının hareketi sindirimi rahatlatarak gazın çıkmasını sağlar. Ekstra gıdalara başlayan aileler, bebeklerinin gazlarını çıkarırken bitkisel çözümlere de yönelebilirler. Ada çayı, papatya çayı, rezene yağı ve fındık yağı gibi malzemeler bebeklerin gaz çıkarmasını sağlayan bitkisel ürünlerdir. Bu ürünler ile hazırlanan özel karışımlar da son derece etkili olacaktır.

Yorumlar
Bahar karakoç 30 Ekim 2017 - 22:10:06 Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Bebeğim 1 aylık ve inanılmaz bir gaz sanıcısı oluyor. Erkek bebeklerde daha çok oluyor diyorlar genelde. Sütümden dolayı olabilir mi? Neden kaynaklandığını bilmiyorum gaz sancısını nasıl engelleyebilirim?cevapla
Ebru okumuş 11 Eylül 2018 - 13:17:16 Bebeklerde gaz sancısının geçmesi için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü anne ne yerse aynı şekilde çocuk da onu yemiş oluyor. Bu nedenle anne sütünün gaz yapmaması için gaz yapan yiyeceklerden uzak durmakta fayda var. Burada çok açık şekilde yazılmış ben de zamanında bunları uyguluyordum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: