Zayıflama 24 Aralık 2021 - 16:37:33

Kilo Vermek İstiyorum Nasıl Verebilirim?

Kilo Vermek İstiyorum Nasıl Verebilirim?

Kilo vermek için; vücutta biriken yağların yakılmasına yardımcı olan yiyeceklerden tüketmek gerekirken aynı zamanda dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi ve aynı zamanda bazı egzersizleri uygulamak gerekmektedir.

Kilo Vermek İsteyenlere Tavsiyeler Nelerdir?

Kilo almak ve kilolu olmak tüm dünya üzerinde birçok insanın sorunu haline gelmiş bir olgudur. Birçok neden bağlı olarak otaya çıkabilen fazla kilolar hem fiziksel olarak hem de psikolojik açıdan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer bazı tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

  • Fazla yağlardan kurtulmak isteyen fakat zor kilo verenler öncelikle güne dengeli bir kahvaltı ile başlamalıdır. Kahvaltıda protein bakımından zengin olan olan yumurta yenmelidir. Haşlanmış, iyi pişmiş yumurta tüketebilirsiniz.
  • Metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi dengeleyen kahve tüketimi sağlayabilirsiniz.
  • Gün içerisinde bol miktarda su içiniz. Su içmek, hem sindirimi dengeler hem de yağ yakımına yardımcı olur.
  • Eğer gün içerisinde ana öğün öncesinde acıkırsanız, sağlıklı atıştırmalıklardan yararlanabilirsiniz. Salatalık ve marul gibi kalorisi düşük besinlerden yiyiniz.
  • Kapsaisin içeren acı biber, zayıflama sürecinde oldukça etkilidir. Hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağ yakımına destek olur.

Evde hızlı kilo verme yöntemleri zayıflayamayan ve bu konuda zorlanan kişiler için etkili olmaktadır. Sadece günlük hayattaki beslenme alışkanlıklarınızda biraz değişkenlik yaparak kısa sürede ideal vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz.

Kilo Vermek Neden Zor? Neden Kilo Veremiyorum?

Yanlış diyet yöntemleri kilo verememeye etken nedenler arasındadır. Kilo verememenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında vücudunuz için uygun olmayan yöntemlerle zayıflamaya çalışmak gelmektedir. Bilinçsizce uygulanan zayıflama yöntemler ilk günlerde kilo verdiriyor gibi gözükse de gün geçtikçe metabolizma yavaşlamaya başlar ve daha çok kilo alma durumu ortaya çıkar. Bunun nedeni ilk günlerde yaşanan vücuttaki su kaybıdır. Bu su kaybı vücutta kilo kaybı görülse de aslında daha sonrasında sindirim üzerinde oluşturduğu problem nedeniyle daha fazla kilo almaya neden olan bir olgudur.

Kilo verememe nedenleri olarak hareketsizlik gösterilebilir. Günümüzde birçok kişinin asıl problemi hareketsizliktir. Teknolojinin ilerlemesi insanları daha tembel bir hale sokmaktadır. Gün içerisinde çalışan insanlar genel olarak hareketsiz kalmaktadır. Bu durum vücudun metabolik olarak güçsüzleşmesine neden olur.

Kilo Almaya Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık nedeniyle kullanılan ilaçlar kiloya neden olabilmektedir. Bu tarz ilaçlar kiloya neden olabildikleri gibi kilo almayı da engelleyebilir niteliktedir. Bu nedenle doktor kontrolünde alınmalıdır. Eğer ilaçlar istemsizce kilo yapıyorsa biraz hareket ve spor yaparak kilo almayı engelleyebilirsiniz.

Gün içerisinde farkında bile olmadan çok yüksek kalorili yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz. Yediğiniz her yiyeceğin kalori miktarı hakkında bilgi sahibi olmanız bilinçti tüketim yapmanıza yardımcı olacaktır. Meyveler bile bu konuda çok masum olmayabilir. Bu nedenle yediğiniz gıdaların kalori cetvelinden miktarlarına bakmanız gerekmektedir.

Kilo almanıza neden olan bilmediğiniz bir hastalık ya da rahatsızlığınız söz konusu olabilir. Yumurtalıklarda oluşan kist, hormonlarda meydana gelen bozukluklar, tiroid veya insülin direnci gibi sorunlardan meydana gelen bazı durumlar kilo vermeye engel olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora gitmeniz ve rutin kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

Nasıl Kilo Verebilirim?

Nasıl Kilo Verebilirim? Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo vermek için yapmanız gereken gerekli şey gün içerisinde aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden daha az olmasına dikkat etmektir. Bu durum kilo verme konusunda en önemli unsuru oluşturmaktadır. Metabolizmanıza ve vücudunuzun işleyişine uygun diyetler yaparak kolayca kilo verebilirsiniz. Her diyet herkese uyacak diye bir durum söz konusu değildir. Mutlaka kendinize uygun ve bilinçli diyetler tercih ediniz.

Kilo vermek isteyenler günlük almış olduğunuz kalori miktarını bir anda değil zamanla azaltmaya başlamalıdır. Vücudun bu durumu kabullenmesi ve alışması daha rahat kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizma hızınızı yavaş yavaş arttırmak ve dengede tutmak kilo verme sürecinde çok önemli bir durumdur.

Günlük hayatta hareketlerinizi kısıtlamayın ve arttırmaya çalışın. Gün içerisinde daha fazla hareket etmek daha fazla kalori yakmaya ve böylece kilo vermeye yardımcı olacaktır. Eğer spor yapmaya vaktiniz yoksa bunu günlük basit işlerde de sağlayabilirsiniz. Örneğin; asansör yerinde merdivenleri kullanmak, minibüsten 1 sokak öncesinde inmek ya da arabayı daha uzağa park etmek gibi egzersizler yapabilirsiniz. Bu tarz eylemler daha fazla hareket etmenize yardımcı olur ve böylece gün içerisinde daha fazla kalori yakmış olursunuz.

Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Beslenme düzeni ve beslenme alışkanlıkları kilo verme konusunda oldukça önemli bir olgudur. Düzenli beslenmek sindirim sistemini ve metabolizmayı dengeye soktuğu için daha hızlı daha sağlıklı kilo vermek mümkün hale gelir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, daha az yemek yemek gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için yemeklerden yaklaşık olarak 10-15 dakika önce su içmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede karnınız daha çabuk duyar ve tokluk hissine daha az yemek tüketerek ulaşmış olursunuz. Böylece metabolizma daha hızlanır ve kilo vermek kolay hale gelir.

Yemeklerinizi hızlı değil yavaş yemeye ve iyice çiğnemeye dikkat ediniz. Yavaş yemek yiyerek daha hızlı doyum sağlanacaktır. Bu durum gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur ve kilo vermeniz konusunda size oldukça destek olur. Sadece yavaş yiyerek ve daha fazla çiğneyerek 1 yılda yaklaşık olarak 10 kilo verebileceğinizi unutmayınız.

Beslenme konusundaki en önemli ayrıntı ne yediğiniz ve yediğiniz yiyeceğin kalorisinin ne denli yüksek olduğudur. Yüksek kalorili yemekler tüketmemek ve yediğinizden daha fazla kalori yakmak 1 ayda size yaklaşık olarak 3 kilo verdirebilir. Kalorisi yüksek olan ve kilo almanıza neden olan yiyeceklerin başında glisemik indeksi yüksek olan besinler gelmektedir. Bunlar; beyaz ekmek, tatlı, beyaz un, beyaz pirinç vb. gıdalardır. Bunları tüketmekten ziyade glisemik indeksi düşük olan; tam tahıllar, sebze, meyve ve baklagiller tüketmek kilo verme sürecinde sizlere oldukça destek olacaktır.

Kilo Vermek İçin Bitkisel Çözüm

Kilo vermek için genel olarak doğal ve bitkisel yollar tercih edilebilir. Bu şekilde hem sağlıklı hem de kalıcı kilo vermek mümkündür. Metabolizmayı hızlandıran çaylar ve kürler ile vücutta yağ yakımı sağlanabilir.

Kilo verme anlamında bitkisel yöntemlerin en başında yeşil çay gelmektedir. Antioksidan açısından oldukça zengin olarak bilinen bu çay sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırarak vücuttan yağ atımının gerçekleşmesini sağlar. İçermiş olduğu doğal vitaminle sayesinde sade kilo verme konusunda etkili değildir. Aynı zamanda kanseri önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle hem sağlıklı bir yaşam için hem de kilo vermek için bu çay oldukça tercih edilmektedir.

Yeşil çay haricinde birçok bitki ve form çayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bunlar; tarçın çayı, maydanoz çayı, zencefil çayı, beyaz çay, mate çayı, kuş otu çayı, yabanmersini ve kuş otu çayıdır. Bu bitkisel çaylarla sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kilo Vermek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Şeker kilo yapan maddelerin başında gelmektedir. Sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için de bu ikiliden uzak durmak gerekmektedir. Şeker oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Ufak bir tatlı yediğinizde aldığınız kaloriyi yakmak oldukça zaman almaktadır. Bu nedenle şeker yerine meyce yemeyi tercih ederek hem tatlı ihtiyacınızı bastırmış olursunuz hem de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Kiloya neden olan bir başka madde tuzdur. Tuz ise vücutta su tuttuğu için daha kilolu gözükmenize neden olmaktadır. Unutmayın ki 1 gram tuz vücudunuzda yaklaşık olarak 1 bardağa yakın su tutmaktadır. Bu nedenler yemeklerinizi az tuzlu yemeye gayret gösteriniz. Kilo vermek istiyorum diyorsanız, gün içerisinde tuzu çok fazla tüketmemelisiniz.

Proteinli besinlerle beslenmek daha uzun sürede acıkmayı sağlar. Proteinli besinlerin sindirilmesi uzun sürdüğünden açlık hissinin oluşması da buna bağlı olarak uzun sürer. Böylece hem gün içerisinde daha az tüketerek daha az kalori almış olursunuz hem de vücudunuz bu besinleri sindirmek için daha fazla enerji sarf eder. Böylece kalori yakmış olursunuz. Yumurta, et, balık ve tavuk gibi besinler protein açısından zengin besinlerdir. Proteinli besinler sizlere yardımcı olurken yağlı ve karbonhidratlı besinler ise kilo almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerden uzak durunuz ve hayatınızdan çıkarmaya gayret ediniz.

Kilo Vermek İçin Öneriler

Kilo vermek istiyorum diyor ve uzun süre düşünüyorsanız bunun için bazı öneriler vardır. Kilo verme sürecinde en önemli unsur kendi iradenizdir. Kilo vermek için öncelikli olarak planlı olun ve hangi yiyeceklerin sizi daha çok tok tutacağını hesaplayın. Bunun yanında eğer ki gün içerisinde yemeği biraz fazla kaçırırsanız ya da çok istediğiniz bir tatlıyı yerseniz diyetinizi yarım bırakmayın ve pes etmeyin.

Diyet süresinde birtakım kaçamaklar olabilir. Bunların sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin. Kilo vermek istiyorum ama motivasyonum yok diyorsanız kendinizi mutlaka ödüllendiriniz. Kilo vermek için kendinizden emin olun ve kararlı olmalısınız. Zayıflamak için rutin hayatınızda birtakım değişikliklere gitmeniz gerektiğini ve bunun için sarf etmeniz gerektiğini unutmayınız.

  • kilo vermek istiyorum
  • kilo vermek istiyorum nasıl verebilirim
  • kilo vermek için öneriler
  • kilo vermek için ne yapmalıyız
Yorumlar
Neslihan Durmaz Kilo vermek için ne yapmalıyım? Nasıl bir diyet listesi uygulamam gerekiyor? Sağlıklı ve doğal olarak zayıflamak istiyorum. Bu şekilde verdiğim kiloların kalıcı olabileceğini düşünüyorum çünkü. Egzerisz işe yarar mı günde kaç kalori yakmak gerekiyor? cevapla
Deniz Bekar Kilo vermek aslında insanın iradesiyle tamamen bağlantılı bence. Bende zayıflayamıyorum kilo veremiyorum su içsem yarıyor diyordum. Kendime uygun bir diyet yöntemi ile zayıfladım. Yaklaşık 6 ay boyunca diyet yaptım. Ve sonunda başardım. cevapla
yorum yaz
Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Kaşıntısı ve Tedavisi