Zayıflama

Kilo Vermek İstiyorum Nasıl Verebilirim?

31 Ekim 2017 - 00:50:20
Kilo vermek istiyorum nasıl verebilirim?

Kilo almak ve kilolu olmak tüm dünya üzerinde birçok insanın sorunu haline gelmiş bir olgudur. Birçok neden bağlı olarak otaya çıkabilen fazla kilolar hem fiziksel olarak hem de psikolojik açıdan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kilo vermek istiyorum nasıl verebilirim diye düşünüyorsanız sizler için sunmuş olduğumuz öneriler sayesinde forma girebilirsiniz.

Kilo Vermek Neden Zor? Neden Kilo Veremiyorum?

Yanlış diyet yöntemleri kilo verememeye etken nedenler arasındadır. Kilo verememenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında vücudunuz için uygun olmayan yöntemlerle zayıflamaya çalışmak gelmektedir. Bilinçsizce uygulanan zayıflama yöntemler ilk günlerde kilo verdiriyor gibi gözükse de gün geçtikçe metabolizma yavaşlamaya başlar ve daha çok kilo alma durumu ortaya çıkar. Bunun nedeni ilk günlerde yaşanan vücuttaki su kaybıdır. Bu su kaybı vücutta kilo kaybı görülse de aslında daha sonrasında sindirim üzerinde oluşturduğu problem nedeniyle daha fazla kilo almaya neden olan bir olgudur. Kilo verememeye farklı bir neden olarak hareketsizlik gösterilebilir. Günümüzde birçok kişinin asıl problemi hareketsizliktir. Teknolojinin ilerlemesi insanları daha tembel bir yapıya sokmaktadır. Gün içerisinde çalışan insanlar genel olarak hareketsiz kalmaktadır. Bu durum vücudun biyolojik dengesinin dengesini bozar ve kiloya neden olur.

Kilo Almaya Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık nedeniyle kullanılan ilaçlar kiloya neden olabilmektedir. Bu tarz ilaçlar kiloya neden olabildikleri gibi kilo almayı da engelleyebilir niteliktedir. Bu nedenle doktor kontrolünde alınmalıdır. Eğer ilaçlar istemsizce kilo yapıyorsa biraz hareket ve spor yaparak kilo almayı engelleyebilirsiniz. Gün içerisinde farkında bile olmadan çok yüksek kalorili yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz. Yediğiniz her yiyeceğin kalori miktarı hakkında bilgi sahibi olmanız bilinçti tüketim yapmanıza yardımcı olacaktır. Meyveler bile bu konuda çok masum olmayabilir. Bu nedenle yediğiniz gıdaların kalori cetvelinden miktarlarına bakmanız gerekmektedir. Kilo almanıza neden olan bilmediğiniz bir hastalık ya da rahatsızlığınız söz konusu olabilir. Yumurtalıklarda oluşan kist, hormonlarda meydana gelen bozukluklar, tiroid veya insülin direnci gibi sorunlardan meydana gelen bazı durumlar kilo vermeye engel olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora gitmeniz ve rutin kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

Nasıl Kilo Verebilirim? Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

  • Kilo vermek için yapmanız gereken gerekli şey gün içerisinde aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden daha az olmasına dikkat etmektir. Bu durum kilo verme konusunda en önemli unsuru oluşturmaktadır.
  • Metabolizmanıza ve vücudunuzun işleyişine uygun diyetler yaparak kolayca kilo verebilirsiniz. Her diyet herkese uyacak diye bir durum söz konusu değildir. Mutlaka kendinize uygun ve bilinçli diyetler tercih ediniz.
  • Hareketlerinizi kısıtlamayın ve arttırmaya çalışın. Gün içerisinde daha fazla hareket halinde olmanız daha fazla kalori yakmanıza ve böylece kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Kilo vermek için kendinizden emin olun ve kararlı olun. Zayıflamak için rutin hayatınızda birtakım değişikliklere gitmeniz gerektiğini ve bunun için sarf etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Günlük almış olduğunuz kalori miktarını bir anda değil zamanla azaltmaya başlayın. Vücudunuzun bu durumu kabullenmesi ve alışması daha rahat kilo vermenize yardımcı olur. Metabolizma hızınızı yava yavaş arttırmak ve dengede tutmak kilo verme sürecinde çok önemli bir durumdur.
  • Gün içerisinde hareketlerinizi arttırmaya çalışın. Eğer spor yapmaya vaktiniz yoksa bunu günlük basit işlerde de sağlayabilirsiniz. Örneğin; asansör yerinde merdivenleri kullanmak, minibüsten 1 sokak öncesinde inmek ya da arabayı daha uzağa park etmek gibi. Bu tarz eylemler daha fazla hareket etmenize yardımcı olur ve böylece gün içerisinde daha fazla kalori yakmış olursunuz.
Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Beslenme düzeni ve beslenme alışkanlıkları kilo verme konusunda oldukça önemli bir olgudur. Düzenli beslenmek sindirim sistemini ve metabolizmayı dengeye soktuğu için daha hızlı daha sağlıklı kilo vermek mümkün hale gelir. Bunun için daha az yemek yemek gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için yemeklerden yaklaşık olarak 10-15 dakika önce su içmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede karnınız daha çabuk duyar ve tokluk hissine daha az yemek tüketerek ulaşmış olursunuz. Böylece metabolizma daha hızlanır ve kilo vermek kolay hale gelir. Bunun yanı sıra yemeklerinizi hızlı değil yavaş yemeye ve iyice çiğnemeye dikkat ediniz. Yavaş yemek yiyerek daha hızlı doyum sağlanacaktır. Bu durum gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur ve kilo vermeniz konusunda size oldukça destek olur. Sadece yavaş yiyerek ve daha fazla çiğneyerek 1 yılda yaklaşık olarak 10 kilo verebileceğinizi unutmayınız. Fakat buradaki en önemli ayrıntı ne yediğiniz ve yediğiniz yiyeceğin kalorisinin ne denli yüksek olduğudur. Yüksek kalorili yemekler tüketmemek ve yediğinizden daha fazla kalori yakmak 1 ayda size yaklaşık olarak 3 kilo verdirecektir. Kalorisi yüksek olan ve kilo almanıza neden olan yiyeceklerin başında glisemik indeksi yüksek olan besinler gelmektedir. Bunlar; beyaz ekmek, tatlı, beyaz un, beyaz pirinç vb. gıdalardır. Bunları tüketmekten ziyade glisemik indeksi düşük olan; tam tahıllar, sebze, meyve ve baklagiller tüketmek kilo verme sürecinde sizlere oldukça destek olacaktır.

Bitkisel Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Kilo vermek için genel olarak doğal ve bitkisel yollar tercih edilmektedir. Bunun nedeni sağlıklı ve kalıcı kilo vermektir. Kilo verme anlamında bitkisel yöntemlerin en başında yeşil çay gelmektedir. Antioksidan açısından oldukça zengin olarak bilinen bu çay sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırarak vücuttan yağ atımının gerçekleşmesini sağlar. İçermiş olduğu doğal vitaminle sayesinde sade kilo verme konusunda etkili değildir. Aynı zamanda kanseri önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle hem sağlıklı bir yaşam için hem de kilo vermek için bu çay oldukça tercih edilmektedir. Yeşil çay haricinde birçok bitki ve form çayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bunlar; tarçın çayı, maydanoz çayı, zencefil çayı, beyaz çay, mate çayı, kuş otu çayı, yabanmersini ve kuş otu çayıdır. Bu bitkisel çaylarla sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Tuzu ve Şekeri Kesin

Tuz ve şeker kilo yapan maddelerin başında gelmektedir. Sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için de bu ikiliden uzak durmak gerekmektedir. Şeker oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Ufak bir tatlı yediğinizde aldığınız kaloriyi yakmak oldukça zaman almaktadır. Bu nedenle şeker yerine meyce yemeyi tercih ederek hem tatlı ihtiyacınızı bastırmış olursunuz hem de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Tuz ise vücutta su tuttuğu için daha kilolu gözükmenize neden olmaktadır. Unutmayın ki 1 gram tuz vücudunuzda yaklaşık olarak 1 bardağa yakın su tutmaktadır. Bu nedenler yemeklerinizi az tuzlu yemeye gayret gösteriniz.

Kilo Vermek İçin Protein

Proteinli besinlerle beslenmek daha uzun sürede acıkmayı sağlar. Proteinli besinlerin sindirilmesi uzun sürdüğünden açlık hissinin oluşması da buna bağlı olarak uzun sürer. Böylece hem gün içerisinde daha az tüketerek daha az kalori almış olursunuz hem de vücudunuz bu besinleri sindirmek için daha fazla enerji sarf eder. Böylece kalori yakmış olursunuz. Yumurta, et, balık ve tavuk gibi besinler protein açısından zengin besinlerdir. Proteinli besinler sizlere yardımcı olurken yağlı ve karbonhidratlı besinler ise kilo almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerden uzak durunuz ve hayatınızdan çıkarmaya gayret ediniz.

Kilo Vermek İçin Öneriler

Kilo vermek istiyorum nasıl verebilirim diye uzun uzun düşünmenize artık gerek yok..Kilo verme sürecinde en önemli unsur kendi iradenizdir. Kilo vermek için öncelikli olarak planlı olun ve hangi yiyeceklerin sizi daha çok tok tutacağını hesaplayın. Bunun yanında eğer ki gün içerisinde yemeği biraz fazla kaçırırsanız ya da çok istediğiniz bir tatlıyı yerseniz diyetinizi yarım bırakmayın ve pes etmeyin. Diyet süresinde birtakım kaçamaklar olabilir. Bunların sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin. En önemlisi ise kendinizi mutlaka ödüllendirin. Bu motivasyonunuzu arttıracak en önemli unsurdur. Zayıfladıktan sonrasını düşünün dilediğiniz her kıyafeti giyebileceğinizi hayal edin...

Yorumlar
Neslihan Durmaz 31 Ekim 2017 - 01:00:20 Kilo vermek için ne yapmalıyım? Nasıl bir diyet listesi uygulamam gerekiyor? Sağlıklı ve doğal olarak zayıflamak istiyorum. Bu şekilde verdiğim kiloların kalıcı olabileceğini düşünüyorum çünkü. Egzerisz işe yarar mı günde kaç kalori yakmak gerekiyor?cevapla
Deniz Bekar 11 Eylül 2018 - 13:36:37 Kilo vermek aslında insanın iradesiyle tamamen bağlantılı bence. Bende zayıflayamıyorum kilo veremiyorum su içsem yarıyor diyordum. Kendime uygun bir diyet yöntemi ile zayıfladım. Yaklaşık 6 ay boyunca diyet yaptım. Ve sonunda başardım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: