Bel fıtığı nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Bel fıtığına ne iyi gelir?
Sağlık

Bel Fıtığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

15 Nisan 2018 - 23:36:14

İnsan vücudunda büyük bir öneme sahip olan omurga birçok hareketin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Oturma, kalkma, yürüme, dengede durma ve vücudun birçok faaliyetinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için omurgadaki düzenin hasar görmemesi gerekmektedir. Bel fıtığı tüm bu hareketleri kısıtlayan bir rahatsızlıktır.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Olur?

Bel fıtığı omurgada yer alan disklerin kaymasından kaynaklanan bir bel rahatsızlıklarından biridir. Özellikle bel bölgesinde şiddetli ağrıların meydana gelmesi kişinin günlük hayatını etkileyen faktörlerdir. Bel bölgesinde yer alan disklerin oynaması ve bu disklerde sürtünmeden kaynaklı ağrıların belden başlayarak ayaklara kadar yayılabilmektedir.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

  • Bel fıtığı hemen her yaşta meydana gelen bir durumdur. Bebeklerde bile meydana gelen fıtıklarda omurgadan yer alan disklerin kayması sonucu ortaya çıkabildiği görülmektedir.
  • Bel fıtığı genel olarak yanlış hareket, yaşa bağlı omurgada zedelenme, ağır taşıma, ani yapılan vücut hareketi ve çeşitli mesleklerden kaynaklanabildiği bilinmektedir. Hareketsiz yaşam bir süre sonra omurganın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bel fıtığı meydana geldiği çok fazla vakalar bulunmaktadır.
  • Bel fıtığı genel olarak masa başı çalışan ya da çok fazla ağır yük taşıyan kişilerde meydana gelmektedir. Fakat bunun yanı sıra yaşa bağlı olarak eklemler arasındaki sıvının kaybedilmesinden dolayı diskler arasında sürtünme meydana gelerek bel fıtığına neden olabilmektedir.
  • Bel bölgesinin çeşitli alanlarında yer alan bel fıtığı tedavi süresi boyunca hastanın şiddetli ağrı yaşamasına neden olur. Bel bölgesinden bacağa doğru ağrıların yayıldığı görülmektedir.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Fıtık tedavilerinde genel olarak başlangıçta ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hekim kontrolünden sonra hekimin uygun gördüğü ilaç ve iğne desteği yapılabilmektedir. Birkaç fıtığın bir arada olduğu hastalarda ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanması hastanın felç olmasına sebep olduğu gibi bir daha yürümesi mümkün olmayan durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum ile karşılaşmamak için mutlaka hekim kontrolü altında tedavi yapılması gerekmektedir. Bel fıtığı tedavisinde ameliyat olmak istemeyen hastalarında bitkisel tedavi yöntemi olan alternatif tıpta kullanılan ilaç tavsiyeleri uygulanmaktadır. Fakat bu uygulamalar hastanın tamamen iyileşmesini sağlamaz. Bitkisel yağlar ile bölgeye masaj yapmak kişinin geçici olarak rahatlamasını sağlasa da ileri düzeydeki fıtıklarda çok fazla işe yaramamaktadır.

Bel Fıtığı İçin Nasıl Önlem Alınır?

Vücudun hareket etme mekanizmasını sağlayan omurganın zarar görmesi kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bel fıtığına yakalanmamak için öncelikle sık sık egzersiz yapılması gerekir. Bunun yanı sıra kişinin fazla kilolarından kurtulması bel üzerine fazla baskı olmasını engeller. Bel fıtığına önlem alabilmek için çok fazla ağır yüklerin kaldırılmaması gerekir. Özellikle yatarken kalkma pozisyonuna geçerken ani hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Ani yapılan hareketlerde belde bulunan disklerin kayması bel bölgesine daha fazla zarar vermesine neden olabilmektedir.

Yorumlar
Şehriban Özen 15 Nisan 2018 - 23:46:14 Bel fıtığı egzersizleri nelerdir? Fıtığın geçmesi için ne yapmak gerekir? Fizik tedavi yöntemleri nelerdir? Belimde bu sorunu yaşıyorum. Ameliyat olmak istemiyorum. Bu rahatsızlığın başka tedavisi var mı? Nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: