Kulunç nedir? Kulunç ağrılarına ne iyi gelir? Neden olur?
Sağlık

Kulunç Nedir? Kulunç Ağrılarına Ne İyi Gelir? Neden Olur?

16 Nisan 2018 - 02:26:37

Kas ve adelelerde oluşan rahatsızlığa halk arasında kulunç denilmektedir. Kürek kemiklerinin ve omuzların arasında kalan sırtın üst tarafında yer alan bölgedir. Kulunç ağrısı bu bölgedeki kasların etrafını sarar zarların hasar görmesinden dolayı meydana gelmektedir.

Kulunç Nedir? Nasıl Olur?

Kuluncun genel olarak boyun ve sırt bölgesinde başlayarak tüm sırta yayılmaktadır. Kulunç ağrısının en önemli özelliği ise tetik ağrısını meydana getirmesidir. Sadece tek bir bölgede ağrı daha şiddetli iken çevre bölgeye de yayılma gösterebilmektedir. Kişinin hareket etme yeteneğini kaybetmesine neden olduğu için günlük hayatta oldukça sıkıntı yaratan ağrılardan biri olarak bilinmektedir. Her yaşta görülen bu durum kişiyi çok fazla rahatsız ederek rahat uyku uyumasına bile engel olabilmektedir.

Kulunç Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

  • Kaslarda meydana gelen bu ağrı kas ve dokuların hareketsiz yaşamdan dolayı ani hareket ettirilmesinde gerçekleşebilmektedir. Bu kasların uzun süre çalıştırılmaması ve bölgede bulunan kaslara ani yüklenme bu ağrıya sebep olmaktadır.
  • Psikolojik olarak kişi de kulunç ağrısının meydana geldiği görülebilmektedir. Stresli bir yaşamın kaslara olan etkisi kulunç ağrısı ile ortaya çıkabilmektedir. Baş, boyun ve sırt bölgesinde sürekli olarak ağrı oluşabilir.
  • Yanlış oturma pozisyonları ve özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kuluncun olmasına sebep olur.

Kulunç Teşhisi (Tanısı) Nasıl Koyulur?

Kas hastalıklarında teşhis konulması oldukça kolaydır. Fizik tedavi muayenesi sonrasında kuluncun belirlenmesi ile hastaya kas rahatsızlığının olduğu belirtilir ve kulunç ağrısı için tedavi yöntemi önerilir. Ağrılar boyun bölgesinden yayılan ağrıda farklı hastalıkların da olduğu teşhisi koyulabilmektedir. Bu durumun düzelmesi için alternatif tıp alanında kasların rahatlamasını sağlayan bitkisel yağlar masaj yapılarak cilde uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra kuluncun teşhisi sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmesi için sıcak tedavisi uygulanabilir.

Kulunç Ağrılarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Kulunç ağrıları uzun süre devam eden ağrılardır. 3 ay gibi bir süre boyunca ağrının kronikleştiği görülmektedir. Gerilmiş olan kasların kendini eski haline döndürebilmesi için farklı kas bantları kullanılabilmektedir. Doktorun teşhisinden sonra kulunç ağrılarında genel olarak kullanılan kas bantları ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kas gevşetici ilaç ya da krem uygulamaları yapılabilmektedir.

Kulunç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulunç tedavisinde sıcak uygulama kasların rahatlamasını sağlayarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bazı durumlarda fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre belirlenen tedavi şekli doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Kas ağrılarının tamamen iyileşmesi için bölgenin sürekli sıcak tutulması hastaya oldukça yardımcı olan bir tedavi şeklidir. Krem ve losyonların düzenli olarak hastaya uygulanması ağrıların daha az olmasını sağlayacaktır. Hastada uzun süre kulunç ağrıları devam ederse mutlaka film çekilerek farklı hastalıkların olup olmadığına bakılabilir. Kulunç tedavisinde ayrıca kulunç kırma şeklinde bir tedavi şekli dile getirilmektedir. Fakat sağlık açısından oldukça tehlikeli olan bu durum doktor tarafından da kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulama olduğu belirtilmektedir.

Yorumlar
Emre Sepetçi 16 Nisan 2018 - 02:36:37 Kulunç ağrısı nasıl geçer? Sağ omzumun altına doğru çok aşırı derecede ağrıyor. Bunu geçirmek için ne yapmam gerekiyor? Kulunç egzersizleri nelerdir? İşe yarar mı? daha kötü olmasından da endişeleniyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: