Bromür ekmek ve un nedir? Ne işe yarar?
Sağlık

Bromür Ekmek ve Un Nedir? Ne Işe Yarar?

12 Aralık 2018 - 09:50:12

Ekmeğin, daha çekici bir görüntüye sahip olması içerisine farklı maddelerin katıldığı iddia edilirken bromür de bu maddelerden birisi olarak gösterilmektedir.

Bromür Ekmek ve Un Nedir?

Gıda olarak tükettiğimiz ürünlerin birçoğunda farklı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Paketler içerisinde satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğunda raf ömrünü uzatmak için özel maddeler kullanılırken bazı ürünlerin istenen kıvamda ya da görünüşte olması da kimyasal maddeler ile sağlanmaktadır. Son dönemde ekmek ve un gibi temel ürünlerin içerisinde de kimyasal ürünlerin kullanılmaya başlandığı iddia edilmiştir. Bu ürünlerin başında da bromür isimli madde gelir. Yapısına bromür katılmış olan ekmekler bromür ekmek, unlar ise bromür un olarak isimlendirilmektedir. Bu tarz ürünlerin kullanımı son derece sakıncalı olduğundan kontrol edilmesi çok önemlidir.

Bromür Nedir? Ne Işe Yarar?

Periyodik tablo içerisinde çok sayıda farklı element yer alırken brom da bu elementlerden birisidir. Brom elementinin metaller ile yaptığı bileşikler de bromür olarak isimlendirilir. Metal grubunda çok sayıda farklı element olduğundan bromür ismi verilen bileşikler farklı yapılarda olabilmektedir. En yaygın olanlar arasında yer alan potasyum bromür tıp alanında sıklıkla tercih edilen bir üründür. Geçmiş yıllarda sara hastalığının tedavisinde kullanılan bu bileşik, günümüzde de ağrı kesicilerin içerisinde belirli oranlarda yer almaktadır. Ülkemizde ekmeğin içerisine %10 oranında katkı maddesinin katılmasına izin verilmektedir. Bu maddeler ekmeğin kabarması ya da beyaz bir yapıda olmasını sağlamak amacıyla kullanılırken vücuda farklı zararlarının olup olmadığının iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bromür de bu maddeler arasında yer alırken vücut için oldukça zararlı bir maddedir.

Bromürlü Ekmek Nasıl Üretilir?

Bromür ekmek üretilebilmesi için ilk olarak bromür un üretimi gerçekleşiyor. Un elde edildikten sonra içerisine belirli oranlarda bromür katılıyor. Bunun ardından ekmek yapımında kullanılacak olan unda bu karışım tercih ediliyor. Böylece bromürlü ekmek üretimi gerçekleşmiş oluyor. Eğer ekmeğin içerisinde bu tarz bir un kullanılıyorsa ekmek çok daha iyi bir şekilde kabarıyor ve bunun yanında iç kısmı olabildiğince beyaz hale geliyor. Bu da ekmeğin çok daha güzel ve kaliteli bir görünüme sahip olması anlamına geliyor.

Bromür Ekmek Zararları Nelerdir?

Bromür, metalik yapısı sebebiyle insan vücuduna karşı oldukça zararlıdır. Dünya üzerinde farklı bölgelerde yaşanan zehirlenmelerin büyük bir kısmı metaller aracılığıyla olur ve bromür de bu sınıfta yer alan bir ürün olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsan vücuduna olan en büyük zararı kanserojen bir madde oluşudur. Araştırmalar, bu maddenin düzenli olarak vücuda alınmasının kanser hücrelerinin oluşumunu tetiklediğini göstermiştir. İnsanlar da düzenli olarak ekmek tükettikleri için sürekli bu maddeyi vücutlarına alırlar ve bu sebeple kanser gibi çağımızın en ciddi hastalıklarından birisiyle karşı karşıya kalırlar. Bromürlü ekmek ve un tüketimini engellemek için araştırmaların yapılması ve doğru alanlardan ekmek ve un gibi ürünlerin alınması gerekmektedir.

Yorumlar
Dilber Çağlı 12 Aralık 2018 - 10:00:12 Arkadaşlar son zamanlarda çok fazla duyar oldum o yüzden kafama takılıyor. Yediğimiz ekmeklerde bromür katkısı var mı onu merak ediyorum. Bunun yan etkileri nelerdir nelere zarar veriyor bilmek istiyorum. Bu ne işe yarıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: