Sağlık 03 Mayıs 2021 - 22:29:19

X Bacak Deformitesi Nedir? Nasıl Olur? X Bacak Düzeltme Bandı ve Ameliyatı

X Bacak Deformitesi Nedir? Nasıl Olur? X Bacak Düzeltme Bandı ve Ameliyatı

X bacak deformitesi; 2 yaşında sonra gelişmeye başlayan ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha fazla kendini gösteren, ayalta durulduğu zaman bacaklarda içe doğru bir eğikliğin görüldüğü durumdur.

X Bacak Deformitesi Nedir?

Bacakların diz çevresinde içe doğru bir eğilmenin oluşması şeklinde tanımlanan X bacak deformitesi tıbbi olarak bilateral genu valgum deformitesi şeklinde tanımlanan, dizlerin birbirine değdirilmesi ile ayakların arasındaki mesafenin oldukça artması şeklinde ifade bir sendromdur. Eğer deformite çift taraflı olur X, tek taraflı olursa K şeklinde ifade edilmektedir.

8 yaşında kadar tam olarak kendisini gösteren X bacak sendromu bu yaşlarda düzeltilmelidir. Eğer ki yürürken ayaklar birbirine takılmıyorsa, basarken ani düşmeler söz konusu olmuyorsa düzeltmeye gerek olmayabilir. X bacak deformitesi nedenlerine baktığımızda ise bunun doğuştan, raşitizm ve kıkırdak ve kemik hasarı sonrasında meydana gelen gelişim bozuklukları sonrasında meydana geldiğini belirtmek mümkündür. Raşitizm genel olarak uzun süreli D vitamini eksikliği sonrasında kemiklerin zayıflaması ve yumuşaması durumudur.

X Bacak Sendromu Nasıl Olur?

Daha çok kız çocuklarında meydana gelen X bacak deformitesi asıl olarak pek çok çocukta gelişimin bir parçası olarak tanımlanır. Çocuklar büyüdükçe bacaklar normal pozisyona dönmektedir. Fazla kilosu olan çocuklar normal kilodaki çocuklara göre bu sendromun riskini daha fazla yaşamaktadır. X bacak deformitesi dizle birbirine yakın konuma getirildiği zaman ayakların arasında mesafenin hayli açılması olarak karakterize edilir. Bu deformiteyi yaşayan çocuklar ayaklarını bir araya getirmek için bir dizi öne bir dizi arkaya götürmesi gerekir. Anca bu şekilde ayaklardaki açık mesafe aralığı kapanır. X bacak düzeltme egzersizleri ile bu durumun giderilmesi sağlanabilmektedir. Bu duruma neden olan kemik eğriliğinin ilerleyen yaşlarda düzeltilmesi oldukça zordur. Düzeltme gerçekleştirilmediği zaman ise vücut sisteminde yürüme ve hareket kabiliyetlerinde azalma meydana gelir.

X Bacak Düzeltme Bandı Nedir?

Ameliyat gibi yöntemlere nazaran daha fazla tercih edilen X bacak düzeltme aparatı uzman bir doktora danışılarak kullanılması gereken bir üründür. Eğer doktor kullanım önerirse takmalısınız. Kaç gün ve nasıl kullanılacağı da yine aynı şekilde doktor tarafından belirlenmelidir. Uygun ve doğru kullanım sonrasında birkaç ay içerisine etki görülebilmektedir. Bu bant sayesinde kemik ve kas ağrılarında da azalma oluşabilir. Yetişkinlikte fark edilen bu rahatsızlık kireçlenme, eklem ağrısı, hareket etme zorluğu meydana getirebilmektedir. Bu bandı kullanırken X bacak düzeltme egzersizleri ile tedavi sağlamanız gerekir.

X Bacak Ameliyatı Olanlar, Riskleri ve Fiyatı

Egzersiz ve bant yöntemleri ile iyileştirilmesi mümkün olmayan X bacak ameliyatı, kemik osteotomileri ya da büyüme plağının iç tarafına koyulan plaklar ile dışta devam eden büyümenin sağlanması gibi etkiler oluşturmaktadır. Yetişkinlerde osteotomi ameliyatı uygulanır ve sonrasında fizik tedavi gerçekleştirilir. Çocuklarda bu ameliyat için 15 yaş öncesi uygun değilmedir. Büyümenin tamamlanması ile daha etkili sonuç alınabileceği belirtilmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi X bacak ameliyatı riskleri de vardır. Fakat uzman doktor kontrolünde ve gerekli olduğu taktirde gerçekleştirildiği için korkulmaması gerekir. Fiyat ise deformitenin durumuna, hastanın yaşına, yapılan hastaneye göre değişkenlik gösterebilir.

  • x bacak deformitesi
  • x bacak deformitesi nedir
  • x bacak sendromu
  • x bacak sendromu nasıl olur
  • x bacak düzeltme egzersizleri
  • x bacak düzeltme bandı
  • x bacak düzeltme aparatı
  • x bacak ameliyatı
  • x bacak ameliyatı olanlar
  • x bacak ameliyatı riskleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Salata Zayıflatır mı? Sadece Salata Yiyerek Kilo Verilir mi?