Sağlık03 Mayıs 2021 - 16:38:48

Berber Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Berber Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Berber hastalığı; aynı zamanda kuaför sendromu olarak bilinen, parmak arası kıl ile kendini gösteren ve dünya üzerinde tıp literatürüne girmiş yaklaşık olarak 20 vakanın bulunduğu belirtilen bir rahatsızlıktır.

Berber Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Son zamanlarda en sık merak edilen konular arasında yer alan berber hastalığı, iki parmak arasında yaklaşık olarak bir toplu iğnein ucu kadar delikten yaklaşık olarak binden fazla kılın geçmesi olarak ifade edilen bir sendromdur. Şiddetli ağrılar ile kendini gösteren bu durum uzun yıllar boyunca berberlik mesleği yapan kişilerde meydana gelmektedir. dünya üzerinde oldukça nadir bir şekilde görülen kuaför sendromu parmak arası kıl olarak betimlenmektedir. Çalışma sırasında farkında olmadan binlerce kılın bu delikten girmesi sonucunda şişlik ve ağrı gibi semptomlar ile kendini göstermektedir. Kıl dönmesinin farklı bir türü olarak betimlenen bu durum parmak arasında kılların dönmesi ve birikmesi ile meydana gelir.

Berber Hastalığı Neden Olur?

Bildiğimiz üzere berberler saç kesmek, sakal tıraş etmek gibi pek çok işi yapmaktadırlar. Genel olarak meslek gereği bulundukları yerlerde binlerce kıl olmaktadır. Çok yaygın olmamakla birlikte her berberin başına gelebilecek bir rahatsızlık olan kuaför sendromu, herhangi bir sebepten ötürü binlerce kılın deri altına girmesi sonucunda meydana gelmektedir. Görülen bir vakada kişinin parmak arasında çok ufak bir delik olduğu ve buradan kılların girdiği gözlemlenmiştir. Uzun yıllar boyunca bu mesleği yapan kişilerde, kıllar vücuda girebilmektedir. Bundan dolayı her berberin dikkat etmesi gerekmektedir. Bir tür meslek hastalığı olarak da tanımlanan bu durum, farklı semptomlara ve durumlara neden olabilmektedir.

Kuaför Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Berber hastalığı elde parmak arası kıl şeklinde meydana geldiği zaman bu bölgede şişkinlik ve iltihap gibi durumlar oluşturur. Bunun sonucunda ise ağrı kaçınılmaz olur. Elinizde ya da parmaklarınızda şişkinlik söz konusu ise ağrı meydana geliyorsa ve nedenini bilmiyorsanız böyle bir durum yaşıyorsa olabilirsiniz. Berber hastalığı parmak arası kıl dünya üzerinde çok fazla olmasa da görülebilen bir durumdur.

Berber Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meslek hastalığı anlamında berberlerde görülen farklı rahatsızlıklar da söz konusudur. Fakat deri altında kıl birikmesi son zamanlarda en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Berber hastalığı kıl tedavisinde bu alandaki kılların her biri çıkartılır. Bunun sonrasında tekrar girmemesi için iltihaplanan bölgeye vücudun başka bir bölgesinden deri alınıp kapatılması sağlanmaktadır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dudak Büyütme Hareketleri ve Dudak Dolgunlaştıran Bitkisel Yağlar